18 osób, które zamówiły coś fajnego, a rzeczywistość spłatała im figla

Problem kamienia nazębnego dotyczy każdego z nas. To nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która tworzy się, gdy zapominamy o złotej zasadzie dbania o higienę jamy ustnej — o szczotkowaniu, stosowaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust. Ignorowana warstwa kamienia rozrasta się, co prowadzi do choroby dziąseł. Już nie wspominając o tym, że zęby pokryte tym żółtawym nalotem nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Jak można temu zaradzić?
Na początek prosta, ale wyjątkowo skuteczna metoda usuwania kamienia nazębnego. Soda oczyszczona to silny środek, który wykazuje działanie antybakteryjne, a dodatkowo pomaga wybielać zęby.
Wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej ze szczyptą soli i nałóż trochę tej mieszanki na szczoteczkę do zębów. Ewentualnie możesz dodać te składniki do pasty. Tylko pamiętaj, żeby nie stosować sody częściej niż raz w tygodniu, ponieważ w ten sposób można uszkodzić szkliwo.
Co robić z niepotrzebną skórką z pomarańczy? To proste! Wykorzystaj je w walce z kamieniem! Owoce cytrusowe zawierają kwasy, dlatego świetnie nadają się do usuwania płytki nazębnej.
Możesz pocierać zęby skórką przez 2-3 minuty albo zrobić z niej pastę i nakładać na zęby. Po skończonym zabiegu wypłucz usta letnią wodą. Czynność powtarzaj kilka razy w tygodniu.
Nasiona sezamu świetnie nadają się i do sałatki i do usuwania kamienia nazębnego. Działają jak naturalny peeling, jednocześnie polerując i czyszcząc zęby.
Włóż do ust łyżkę nasion i dobrze przeżuwaj. Musisz rozdrobnić ziarna na pewnego rodzaju pastę. Tylko jej nie połykaj! Następnie umyj zęby zwykłą pastą i suchą szczoteczką. Zabieg wykonuj dwa razy w tygodniu.
Podobnie jak płyn do płukania ust nadtlenek wodoru również wykazuje właściwości antybakteryjne. Zmieszaj łyżkę antyseptycznego płynu z 3 łyżkami wody utlenionej. Płucz zęby tą miksturą przez kilka minut, a na koniec opłucz je czystą wodą.
Kolejny produkt, po który można sięgnąć do kuchennej szafki, to olej kokosowy. Ssanie oleju to popularna metoda dbania o uzębienie. Olej pochłania zanieczyszczenia z jamy ustnej, a przy tym wykazuje działanie antybakteryjne.
Jak to zrobić? Włóż do buzi 1-2 łyżki oleju i ssij go przez 10-15 minut (smakuje wyjątkowo dobrze!), następnie wypluj i opłucz usta ciepłą wodą.
Pomidory i truskawki zawierają dużo witaminy C i możesz stosować je, jeśli nie przepadasz za owocami cytrusowymi. Posiekaj je drobno, zmiel na papkę i nałóż na zęby. Zostaw na 5 minut, a na koniec przepłucz usta.
To doskonała mikstura dla zdrowia zębów. W szklance wody wymieszaj łyżeczkę żelu aloesowego, 4 łyżeczki roślinnej gliceryny, 10 kropli olejku cytrynowego i 4 łyżeczki sody oczyszczonej. Powstanie gładka pasta.
Myj zęby tą miksturą raz dziennie do momentu, aż zauważysz, że kamień nazębny staje się mniej widoczny. Potem stosuj papkę co 3-4 dni. Aloes wspomaga leczenie zębów i gojenie się dziąseł, a olejek cytrynowy zwalcza bakterie.
Ta przyprawa już od dawna była wykorzystywana jako środek na ból zębów. Wykazuje ona również właściwości antybakteryjne. Zmiel goździki (albo zaopatrz się w już zmieloną przyprawę), dodaj odrobinę oliwy z oliwek i nałóż papkę na przebarwione zęby.
Warto również regularnie żuć goździki w celu odświeżenia oddechu i pozbycia się bakterii. Wypróbuj je zamiast gumy do żucia.
Sangwinaria, zwana również krwiowcem, to najbardziej nietypowy składnik w naszym zestawieniu. Wyciąg z rośliny często stosuje się w pastach do zębów. Jest to bezpieczny, antybakteryjny środek, który skutecznie zmniejsza kamień nazębny.
Aby zrobić leczniczy płyn do ust, dodaj 3-4 krople wyciągu z sangwinarii do szklanki letniej wody. Można stosować go każdego dnia, a nawet 2 razy dziennie.
Powyższe sposoby mogą zadziałać, pod warunkiem, że problem z kamieniem nazębnym i dziąsłami w waszym przypadku nie jest jeszcze zaawansowany. Nie warto również eksperymentować, jeśli macie wrażliwe zęby, które reagują na kwaśne produkty. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady dentysty. Istnieją profesjonalne metody usuwania płytki nazębnej i kamienia, które stosuje się tylko w gabinecie stomatologicznym.