9 tradycji z różnych zakątków świata, które zaskoczą nawet wytrawnych podróżników
Na świecie istnieje ponad 3800 różnych kultur, z których każda ma swoje wyjątkowe tradycje. I choć wraz z rozwojem cywilizacji niektórzy ludzie odchodzą od dawnych rytuałów, gdzieniegdzie nadal kultywowane są osobliwe zwyczaje, które zaskakują mieszkańców innych regionów, choćby takie jak rzucanie mleczakami,
Ekipa Jasnej Strony postanowiła zaprezentować wam najbardziej niezwykłe tradycje z różnych zakątków świata.
1. Wielkanocne ognisko w Niemczech
W noc poprzedzającą Wielkanoc mieszkańcy Niemiec rozpalają w różnych częściach kraju ogromne ogniska. Tym bardzo starym zwyczajem Niemcy witają wiosnę i odpędzają złe duchy zimy.
W niektórych regionach, głównie w Nadrenii Północnej-Westfalii, podpala się duże drewniane koło, które następnie stacza się ze zbocza, aby zapewnić udane plony.
2. Siorbanie w Japonii
W większości krajów na świecie siorbanie uznaje się za niegrzeczne zachowanie przy stole, a w Japonii jest zupełnie na odwrót. Wręcz nie wypada nie wydawać głośnych dźwięków podczas jedzenia makaronu.
3. Monety w boliwijskich wypiekach
W Boliwii ludzie świętują koniec starego i początek nowego roku, ukrywając monety w pieczonych ciastkach. Wierzą, że osoba, która znajdzie pieniążek, będzie miała szczęście w nadchodzącym roku.
4. Rzucanie mleczakami w Grecji
W Grecji nie ma wróżki zębuszki. Obowiązuje tam inna tradycja: gdy dziecku wypadnie mleczak, maluch rzuca go na dach i wypowiada życzenie, aby w dorosłym życiu jego zęby były mocne i zdrowe.
5. Pomidorowa bitwa w Hiszpanii
La Tomatina to święto, którego znakiem rozpoznawczym jest rzucanie w innych uczestników pomidorami. Tę zabawną tradycję zapoczątkowano nie aż tak dawno, bo w 1945 roku. Obecnie odbywa się co roku w ostatnią środę sierpnia.
Grupka młodzieży, która zainicjowała ten zwyczaj, próbowała dostać się na paradę, ale przypadkowo potrąciła kilka osób, co w przypływie złości doprowadziło do przepychanek i bitwy na jedzenie. Podczas Tomatiny obowiązują jednak pewne zasady, między innymi rzucanie zgniecionymi pomidorami i szanowanie innych uczestników, aby każdy dobrze się bawił.
6. Lody zimą w Mongolii
Polacy lubią lody dla ochłody w upalne letnie dni, a mieszkańcy Mongolii wolą je zajadać w samym środku zimy. Na ulicach można spotkać lodziarzy, którzy sprzedają lody prosto z papierowych pudełek, bo w temperaturach spadających do −5ºC nie ma potrzeby używania zamrażarki.
7. Wybór przeznaczenia w Korei Południowej
Koreańczycy przywiązują szczególną wagę do pierwszych urodzin dziecka, bo tego dnia maluch decyduje o swoim przyszłym losie. Rytuał ten nosi nazwę „doljabi”.
Przed dzieckiem kładzie się różne przedmioty, takie jak książki, pieniądze i pędzle. Na podstawie tego, po co sięgnie maluch, przepowiada mu się przyszłość. Na przykład, jeśli dziecko wybierze pieniądze, będzie bogate, a jeśli weźmie do rączki książkę, wyrośnie na mądrego człowieka.
8. Skakanie z krzesła w Danii
Niemal każdy kraj na świecie ma swoją tradycję typową dla nocy sylwestrowej. Dania nie jest tu wyjątkiem. Tuż przed północą ludzie wchodzą na krzesła i zeskakują z nich, gdy zegar wybija dwunastą. Podobno jeśli ktoś zapomni o skoku w nowy rok, będzie miał pecha.
9. Obcinanie włosów raz w życiu w Chinach
Huangluo Red Yao to wioska w Chinach, w której kobiety mają najdłuższe włosy na świecie. Zazwyczaj skrywają je upięte pod chustami. Jednak raz do roku, w czasie ich święta, kobiety rozpuszczają, myją i czeszą swoje włosy, których średnia długość wynosi około metra.
Mieszkanki wsi Yao zapuszczają włosy, ponieważ wierzą, że zapewni im to długowieczność. Ścinają je tylko raz w życiu, w wieku 18 lat — jest to rytuał przejścia, potwierdzający, że dziewczyna jest gotowa do zamążpójścia.
Która tradycja jest waszym zdaniem najciekawsza? Byliście kiedyś świadkami takich wydarzeń? A może kultywujecie jakiś zwyczaj, który zaskakuje innych ludzi?