Badania wskazują, że dzieci budzą się w nocy, ponieważ chcą opóźnić narodziny rodzeństwa
Dziecko budzące się w nocy z płaczem? Znają to absolutnie wszyscy rodzice. Najbardziej prozaicznym powodem takiego zachowania malucha jest po prostu głód. Jednak okazuje się, że nie tylko pusty brzuszek wywołuje płacz w nocy — a kolejnymi wcale nie są brudna pieluszka czy kolka. Zgodnie z przeprowadzonymi przed paru laty badaniami chodzi o niechęć do posiadania rodzeństwa.
Wszyscy z zespołu Jasnej Strony też byliśmy kiedyś dziećmi, które nie dawały spać swoim rodzicom. Jeszcze do niedawna nie mieliśmy pojęcia, dlaczego tak się działo, jednak wnikliwe naukowe analizy otworzyły nam oczy.
Nocna pobudka
Poziom płaczu i nocnych pobudek różni się w zależności od dziecka i zmienia się wraz z upływem czasu. Karmienie piersią odgrywa tutaj znaczącą rolę. Według badania niemowlęta żywione w naturalny sposób wybudzały się w nocy częściej niż maluchy otrzymujące pokarm z butelki. Dochodziło nawet do nasilenia, kiedy karmienie piersią było długotrwałe.
Bezpłodność mamy
Karmienie piersią powoduje poporodową bezpłodność, która chroni kobiety przed zajściem w ciążę. Im bardziej intensywne jest ssanie piersi, tym dłużej utrzymuje się taki stan. Zwykle trwa do 6 miesięcy, ale czasem nawet 2 lata.
Jak łączy się to z rodzeństwem
Podsumujmy: mamy dziecko, które budzi się w nocy, płacze i mama je karmi. Ten cykl powtarza się w nieskończoność. W rezultacie rodzice nie mogą mieć więcej dzieci w tym okresie.
Zrozumienie intencji
Dlaczego dzieci to robią? Powodem jest ewolucja. Maluchy odczuwają naturalną potrzebę, aby cały wysiłek wychowawczy ich rodziców był skierowany właśnie na nie. Większa liczba potomstwa może wpłynąć na przetrwanie dziecka, więc próbuje ono sobie z tym poradzić.
Jak często wasze dziecko budzi się w nocy? Macie własne sposoby regulowania snu? Podzielcie się swoimi sztuczkami z innymi, którzy są dopiero na początku rodzicielskiej drogi!