Badania wskazują, że jeśli lubisz Harry’ego Pottera, jesteś dobrym człowiekiem
Minęło już ponad 20 lat, odkąd świat zachwycił się pierwszą książką o „chłopcu, który przeżył”. Ludzie ze wszystkich zakątków globu z zapartym tchem czytali (i nadal czytają!) o magii, fantastycznych stworzeniach, niebezpiecznych eliksirach i walce ze złymi mocami. Według badań sukces młodego czarodzieja wykracza jednak daleko poza strony powieści — Harry Potter sprawia, że ludzie stają się lepsi w prawdziwym życiu!
Ekipa Jasnej Strony doskonale wie, że istnieje milion powodów, aby mieć tę wyjątkową serię książek w swojej rodzinnej bibliotece. I z radością dodamy do nich jeszcze jeden argument!
Naukowcy twierdzą, że prawdziwi fani Harry’ego Pottera, którzy czują się związani z jego przyjaciółmi, są mniej skłonni do nietolerancji wobec napiętnowanych grup. Udowodniono, że takie osoby faktycznie wykazują większą empatię w stosunku do mniejszości. I to nie żadna magia, tylko nauka!
Badanie składało się z 3 części, które potwierdziły postawioną na wstępie hipotezę. Podczas pierwszego testu dzieci ze szkoły podstawowej wzięły udział w 2 ankietach. Uczniowie mieli przeczytać fragmenty książki, które zawierały akapity pokazujące uprzedzenia (gdzie Draco Malfoy obrażał Hermionę, ponieważ wywodziła się z rodziny mugoli), oraz takie, które były zupełnie neutralne.
Licealiści i studenci uczestniczyli w drugiej i trzeciej części eksperymentu. Pytano ich o odczucia wobec osób wyalienowanych po zapoznaniu się z przygodami Harry’ego.
Dzięki Harry’emu ludzie stają się lepsi, ponieważ mają okazję zobaczyć świat jego oczami. A czasami to, co obserwują, nie jest zbyt wesołe. Przykładowo, kluczowy temat książki to obsesja Voldemorta na punkcie czarodziejów i czarownic czystej krwi. Na dodatek prawie wszyscy bohaterowie muszą radzić sobie z trudnościami wynikającymi z ich odmienności.
Hermiona jest „szlamą”, Ron żyje w biednej rodzinie, a Neville Longbottom to chłopak niezwykle niezdarny i fajtłapowaty. Z kolei olbrzym Hagrid pracuje jako nauczyciel w Hogwarcie, ale nie wolno mu używać magii. Mimo tych wszystkich cechujących ich dziwactw pozostają dobrymi przyjaciółmi i zawsze się nawzajem wspierają.
Poza tym Harry sam doskonale wie, jak trudno jest być innym od wszystkich. Stracił rodziców i musiał dorastać ze swoimi „reakcyjnymi, uprzedzonymi, ograniczonymi, ignoranckimi i bigoteryjnymi” krewnymi, mieszkając w schowku pod schodami. Nie miał żadnych przyjaciół i często był dręczony przez kuzyna. Młody czarodziej rozumie więc, czym jest odosobnienie.
Ta fantastyczna opowieść pomaga ludziom dostrzec niesprawiedliwość w świecie czarodziejów, a następnie zauważyć przykłady uprzedzeń w rzeczywistości.
Postać Harry’ego angażuje i pomaga nam zrozumieć, że najważniejsza jest życzliwość wobec innych, bez względu na to, jak bardzo druga osoba może się od nas różnić. Potwierdzają to słowa Albusa Dumbledore’a: „Inny styl życia i język nic nie znaczą, jeśli nasze cele są identyczne, a serca otwarte”.
Czy uważacie, że czytanie książek ma duży wpływ na kształtowanie osobowości człowieka? Opowiedzcie nam o zmianach, które w sobie zauważyliście po przeczytaniu wartościowej lektury!