Co się stanie z twoim ciałem, gdy przestaniesz używać mydła do kąpieli
Zazwyczaj uważamy, że odpowiednia pielęgnacja ciała oznacza wypucowaną skórę. Okazuje się jednak, że mydlenie się od stóp do głów czyni więcej szkody niż pożytku zarówno w odniesieniu do naszego zdrowia, jak i wyglądu. Mimo że mydło ma ładny zapach, zdecydowanie nie wpływa korzystnie na skórę.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła dowiedzieć się, czy wystarczy myć się samą wodą i co się stanie, gdy zrezygnujemy z używania mydła.
1. Skóra będzie zdrowsza
Kąpiel w samej wodzie pomaga zachować równowagę warstwy ochronnej naskórka. Mydło skutecznie usuwa brud z całego ciała, ale zmywa też naturalny łój wydzielany przez skórę. Regularne stosowanie mydła zaburza również prawidłowe pH skóry, pozostawiając ją suchą i podrażnioną.
2. Pot nie będzie nieprzyjemnie pachniał
Po prysznicu z użyciem mydła skóra jest świeża i pachnąca przez krótki czas, ale tym samym staje się bardziej podatna na działanie bakterii. Drażniące składniki kosmetyków myjących naruszają równowagę między naturalnym sebum a bakteriami żyjącymi na naszej skórze, co sprawia, że zaczyna ona wytwarzać jeszcze więcej łoju i drobnoustrojów. Szczególnie szkodliwe są mydła antybakteryjne, które zabijają zarówno złe, jak i korzystne dla skóry mikroby.
3. Okolice intymne pozostaną zdrowsze
Regularne kąpiele z mydłem wysuszają okolice genitaliów, co może spowodować pewne problemy zdrowotne. Do mycia części intymnych najlepiej stosować ciepłą wodę lub ewentualnie gorącą, gdy trzeba pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
4. Na skórze później pojawią się zmarszczki
Mydło zawiera wiele składników, które mają pozostawiać skórę czystą i świeżą, ale mogą jej też zaszkodzić. Uszkadzają płaszcz ochronny, co z kolei pogarsza stan przy wielu chorobach skóry, takich jak trądzik czy zapalenie skóry. Kąpiel z użyciem mydła wysusza cerę, co prowadzi do powstawania zmarszczek.
5. Zmniejszy się ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy D
Oprócz tego, że mydło przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry, może negatywnie wpływać na wchłanianie witaminy D, którą nasza skóra przekształca z energii słonecznej. Niektórzy lekarze zalecają rzadsze kąpiele, twierdząc, że zaburzają one równowagę skóry i zmywają z niej część witaminy D. Niemniej jednak, wśród wielu przedstawicieli środowisk medycznych panuje przekonanie, że ta cenna witamina pozostaje w skórze nawet po wzięciu prysznica.
Bonus: co stosować zamiast mydła
- Olejki oczyszczające. Preparaty myjące na bazie olejków są zdrowszą alternatywą mydeł. Usuwają brud i martwe komórki naskórka, nie naruszając bariery ochronnej skóry.
- Szczotkowanie na sucho. Używanie szczotki do masażu na sucho złuszcza naskórek i przyspiesza proces regeneracji, dzięki czemu cera wygląda młodo i świeżo.
- Naturalne peelingi. Możecie przygotować własną mieszankę, korzystając ze składników, które znajdziecie w spiżarni. Na przykład połączenie płatków owsianych, miodu oraz cukru złuszczy i oczyści skórę, ale nie podrażni jej jak zwykłe mydło.
Używacie mydła i żeli do kąpieli? Zastanawialiście się kiedyś nad rezygnacją z kosmetyków myjących?