Dermatolodzy komentują najgorsze porady dotyczące pielęgnacji skóry
Skóra to największy organ ludzkiego ciała, a jej pielęgnacja ma kluczowe znaczenie dla zdrowego organizmu. Istnieją jednak mity dotyczące pielęgnacji skóry, które są nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodzą naszemu zdrowiu i urodzie.
Ekipa Jasnej Strony przeanalizowała siedem powszechnych błędów popełnianych podczas dbania o cerę i dowiedziała się, które z nich zdecydowanie nie są rekomendowane przez dermatologów.
1. „Specjalne ćwiczenia redukują drobne zmarszczki”.
Trening twarzy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nasza skóra jest elastyczna, a ćwiczenie mięśni dodatkowo ją nadwyręża i rozciąga. Znaczna część naszych drobnych zmarszczek to efekt nadmiernej aktywności mięśni, a gimnastyka twarzy sprawia, że będzie ich jeszcze więcej.
2. „Pasta do zębów wysusza pryszcze”.
Mimo że mentol zawarty w paście do zębów ma działanie chłodzące i chwilowo zmniejsza obrzęk, nakładanie go na twarz może podrażniać skórę. Pasta do zębów jest przeznaczona do higieny jamy ustnej i ma zasadowe pH. Skóra natomiast ma naturalnie kwaśne pH, a jego zachwianie może prowadzić do wystąpienia wysypki i zaczerwienienia.
3. „Opalanie leczy trądzik”.
Opalenizna może chwilowo zatuszować czerwone wypryski, ale ostatecznie przyniesie to odwrotny skutek. Słońce wysusza tłustą skórę, która w odpowiedzi wytwarza więcej łoju, co przekłada się na większą ilość krostek. Stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych sprawia, że skóra jest bardziej narażona na promieniowanie UV, a to może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.
4. „Zamiast kremu nawilżającego mogę stosować olej kokosowy”.
Olej kokosowy ma wiele korzyści prozdrowotnych i pomaga w walce z przebarwieniami, ale w przypadku cery tłustej może powodować jeszcze więcej wyprysków. Olej kokosowy jest komedogenny, co oznacza, że zatyka pory, a to z kolei przekłada się na występowanie stanów zapalnych skóry i trądziku.
5. „Mam tłustą skórę, więc muszę ją częściej myć”.
Nadmierne oczyszczanie twarzy bywa równie szkodliwe, co zupełny brak higieny. Przesadne szorowanie może uszkodzić barierę skórną. Zewnętrzna warstwa skóry zawiera sebum, które chroni ją przed środowiskiem zewnętrznym, a zaburzenie tej równowagi może wywołać stan zapalny.
6. „Nie potrzebuję kremu z filtrem, skoro pracuję cały dzień w biurze”.
Nawet jeśli spędzamy większość czasu w pomieszczeniu, i tak musimy chronić skórę przed szkodliwym wpływem słońca. Szyba w oknie blokuje tylko niektóre promienie UV, ale nie wszystkie w równym stopniu. Ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do powstawania zmarszczek, przebarwień i raka skóry, dlatego nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to niezbędny element ochrony skóry.
7. „Wyciskanie pryszczy pomaga szybciej się ich pozbyć”.
Nieumiejętne wyciskanie wyprysków może powodować stany zapalne i blizny. Gdy próbujemy samodzielnie pozbyć się irytującego pryszcza, możemy wepchnąć część jego zawartości głębiej w skórę, co kończy się bardziej widocznym i bolesnym trądzikiem. Aby pozbyć się niechcianych wykwitów, najlepiej zgłosić się po fachową pomoc do dermatologa lub kosmetyczki.
Słyszeliście kiedyś którąś z powyższych rad? Znacie inne mity dotyczące pielęgnacji skóry?