Fotograf porównuje portrety zwierząt i ich właścicieli — tego podobieństwa nie można zignorować!

Jak wynika z pewnego badania, 30% z 10 000 biorących w nim udział dzieci cierpiało na zaburzenia lękowe przed ukończeniem osiemnastego roku życia. 80% z nich nigdy nie otrzymało żadnego leczenia. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy, a jedną z nich jest nieumiejętność rozpoznania, że dziecko odczuwa niepokój i strach. Można takie objawy pomylić ze zwykłym bólem brzucha i tak to właśnie potraktować.
Ekipa Jasnej Strony ma nadzieję, że będziecie umieli rozpoznać zaburzenia lękowe u swoich dzieci i pomożecie im się z tym uporać. Przedstawiamy powody, dla których w stresujących chwilach maluchy narzekają na ból brzucha.
Kiedy dziecko czuje niepokój, mówi, że boli je brzuch, bo tak faktycznie jest. Właśnie tak objawiają się lęki i stres. W ten sposób organizm daje nam znać, że istnieje jakieś zagrożenie, z którym trzeba sobie poradzić. A ponieważ dzieci nie do końca rozumieją swoje emocje, mogą opisać rodzicom jedynie fizyczne dolegliwości.
U dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat powszechnie występuje tak zwany lęk separacyjny. Nie chcą odstępować rodzica na krok i płaczą, kiedy odchodzi, dlatego tak mocno przeżywają, gdy oddaje się je do żłobka lub przedszkola.
U dzieci w wieku przedszkolnym również można zaobserwować pewne lęki, na przykład przed zwierzętami, owadami, klęskami żywiołowymi, krwią i ciemnością.
Do innych czynników powodujących zaburzenia lękowe u dzieci zaliczyć można kontakty społeczne, przeniesienie do nowej szkoły lub stres przed sprawdzianem lub egzaminem.
Czy zauważyliście u swojego dziecka któreś z powyższych objawów? Co sprawia, że wasza pociecha odczuwa lęk? Jak sobie z tym radzicie? Śmiało, podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Chętnie je poznamy.