Dlaczego logo na popularnych produktach znajduje się po lewej stronie
Naukowcy sugerują, że częściej zwracamy uwagę na logo po lewej stronie przedmiotów niż na te po prawej. Może nie wiedzieliście tego wcześniej. To jeden z głównych powodów, dla których logotypy znajdują się przeważnie po tej stronie. Ale są też inne przyczyny.
Ekipa Jasnej Strony już wie, skąd wzięła się ta osobliwa tendencja. Teraz wasza kolej!
Są umieszczone po tej stronie, na którą zwykle spoglądamy
Logotypy są jak pierwsze wrażenie. Weźmy na przykład stronę internetową. Gdy użytkownik ją odwiedza, bardziej skupia się na lewej stronie witryny niż na prawej. To samo dotyczy ubrań i innych przedmiotów. Ludzie mają tendencję do spoglądania na lewo częściej niż na prawo. Chodzi więc o widoczność logotypu. Kiedy ściskasz dłoń drugiej osoby, spoglądasz na lewą stronę jej odzieży, czyli tam, gdzie znajduje się logo.
W przeszłości po lewej umieszczano odznaczenia
Ludzie po prostu są przyzwyczajeni do umieszczania logotypów po lewej stronie — tak przedstawiano je od dawien dawna. Mowa chociażby o odznaczeniach na mundurach wojskowych, które zawsze były (i nadal są) przypinane po lewej stronie. Przywykliśmy do tej konwencji i pewnie dlatego naturalnie spoglądamy w lewo.
Są ustawione w kierunku, w którym czytamy
Większość stron internetowych ma logo w lewej części, a głównym powodem jest to, że mieszkańcy krajów zachodnich czytają i piszą od lewej do prawej. Nie dotyczy to języka arabskiego, hebrajskiego i perskiego, gdzie słowo pisane czyta się od prawej do lewej.
Łatwiej jest zapamiętać markę, gdy logo znajduje się po lewej stronie
Logo to integralna część tworzenia marki, która sprawia, że łatwiej ją zapamiętać (to tak zwana rozpoznawalność marki). Według badań wykonanych przez Nielsen Norman Group konsumenci lepiej zapamiętują marki, gdy ich logo znajduje się po lewej stronie produktu niż po prawej. Dowiedziono też, że średnia rozpoznawalność wzrosła o 89%, kiedy przemieszczono grafikę w lewo. Gdy ludzie patrzą pobieżnie na przedmiot, mają tendencję do kierowania wzroku w tę stronę. Dzięki temu łatwiej zapamiętują markę, a ta zyskuje swoją rozpoznawalność. Na tym im przecież zależy, prawda?
Ogólnie logotypy umieszczone są częściej po lewej stronie, ponieważ większość osób jest praworęczna, więc łatwiej im jest znaleźć logo z lewej. Lecz głównymi przyczynami są te wymienione powyżej — różnice kulturowe dotyczące czytania i pisania, przyzwyczajenie do patrzenia w daną stronę, przyczyny historyczne, konwenanse i identyfikacja wizualna marki.
Może macie inne pomysły, dlaczego logotypy umieszcza się po lewej stronie na przedmiotach, z których często korzystamy? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach.