Dlaczego ludzie decydują się na modyfikacje ciała
Niemal połowa dorosłych na świecie ma co najmniej jeden tatuaż, a 11% populacji — minimum jeden piercing (nie biorąc pod uwagę przekłuwania uszu). Niezależnie od tego sklasyfikowano kilka innych rodzajów modyfikacji ciała, jak tatuowanie oczu, implanty podskórne czy też rozwidlanie języka. Powstało wiele teorii naukowych wyjaśniających, dlaczego niektórzy decydują się na tak ekstremalne zmiany.
Ekipa Jasnej Strony zebrała listę psychologicznych uzasadnień modyfikacji ciała, aby nasi czytelnicy mogli lepiej zrozumieć ten fenomen.
1. Wydzielanie hormonów „dobrego samopoczucia”
Akt modyfikacji ciała często wyzwala endorfiny, czyli hormony wywołujące zadowolenie, a nawet stany euforyczne. Dlatego też ludzie kojarzą zrobienie sobie tatuażu lub piercingu z pozytywnymi uczuciami i decydują się na to ponownie.
2. Forma wyrazu artystycznego
Niektórzy ludzie pokazują światu swoje prawdziwe ja za pomocą ubioru albo makijażu, a inni robią to poprzez swoje ciało. Utalentowani artyści tworzą na skórze misterne arcydzieła, natomiast piercing i inne modyfikacje są coraz częściej postrzegane jako modne dodatki, stanowiące intrygujące uzupełnienie wizerunku.
3. Poczucie tożsamości
Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, ale niektórzy chcą ten fakt dodatkowo podkreślić. Oryginalne modyfikacje są dla nich sposobem na wyróżnienie się z tłumu oraz stworzenie autentycznej tożsamości.
4. Upamiętnianie doświadczeń
Modyfikacje ciała mogą być również postrzegane jako element procesu samouzdrawiania po traumatycznych przeżyciach, jak choćby strata kogoś bliskiego. Tatuaż może na przykład wyrażać koniec żałoby, a jednocześnie być stałym przypomnieniem wydarzeń, które miały na nas głęboki wpływ.
5. Tradycja
W niektórych kulturach modyfikacje ciała postrzegane są jako przebudzenie duchowe bądź rodzaj inicjacji. Symbolizują przejście z jednego etapu życia w drugi, np. z dzieciństwa w dorosłość.
6. Demonstracja odporności fizycznej
Dla niektórych osób modyfikacje ciała reprezentują przezwyciężenie bólu, przeszkód lub swoich słabości. Dowodzą tym samym odwagi i wytrzymałości.
7. Oznaka przynależności do grupy
Ludzie z natury chcą przynależeć. Tworzymy grupy społeczne na podstawie wspólnych mianowników — mogą to być poglądy lub właśnie modyfikacje ciała. Są i tacy, którzy zmieniają swoje ciało tylko po to, aby wizerunkowo przynależeć do konkretnej grupy, jak na przykład gwiazdy rocka.
8. Działanie spontaniczne
Nie u wszystkich zrobienie tatuażu lub piercingu poprzedza głęboki namysł. Zdarza się, że jest to impulsywna decyzja. Dlatego też niektórzy później decydują się zakryć, a nawet usunąć swoje tatuaże. Badania wskazują, że 17% osób żałuje zrobienia sobie tatuażu i rozważa jego usunięcie.
Co sądzicie o modyfikowaniu swojego ciała? Napiszcie w komentarzach, czy sami macie jakieś tatuaże i czym była podyktowana wasza decyzja.