Dlaczego nie powinno się ścielić łóżka zaraz po przebudzeniu
Jak wskazują naukowe badania, poranne ścielenie łóżka sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowiej nam się później śpi. Czasami jednak nawet najmniej szkodliwe zwyczaje mogą nieść za sobą szkodliwe skutki, a uczeni ciągle dokonują nowych odkryć, które są jak kubeł zimnej wody wylany na głowę.
Ekipa Jasnej Strony lubi przyglądać się różnym sprawom z różnych perspektyw, dlatego dziś pokażemy wam, jak zwyczajna czynność, czyli w tym przypadku ścielenie łóżka po obudzeniu, może wpłynąć na zdrowie.
Nieproszeni goście
Badania dowodzą, że poświęcanie czasu na ścielenie łóżka uspokaja, ale jednocześnie tworzy przytulne legowisko dla roztoczy kurzu domowego. Nie da się ich zobaczyć gołym okiem, dlatego możecie sądzić, że wasze miejsce do spania jest czyste, podczas gdy w rzeczywistości grasują tam nieprzyjaciele.
Roztocze mają w łóżku cudowne warunki
Te mikroskopijne pajęczaki uwielbiają ciemne, wilgotne miejsca w materacu i poduszkach, a żywią się martwymi komórkami naskórka. Kiedy rano ścielicie łóżko, „przykrywacie” je kołdrą w idealnym dla nich środowisku. Wieczorem armia niewidocznych robaczków (która zdążyła się już rozmnożyć) przechodzi do ataku. Do nieprzyjemnych skutków ich działalności zaliczyć można podrażnienia skóry, a nawet trądzik.
Roztocze załatwiają się na pościeli
Roztocze, żywiąc się martwymi komórkami skóry, zostawiają po sobie ślady na naszym posłaniu. Tak, wypróżniają się w miejscu, w którym rzekomo mamy odpocząć w komfortowych warunkach po ciężkim dniu pracy czy szkoły. Ich odchody wywołują u ludzi liczne reakcje alergiczne. Może pojawić się ból oczu, kichanie, a nawet astma.
Nawet martwe roztocze są szkodliwe
Jak każde żywe stworzenie roztocze też mają własny cykl życia. Ale nawet kiedy zdechną, nadal możecie we śnie wdychać ich martwe ciała. Naukowcy twierdzą, że to szczególnie niebezpieczne dla alergików, u których może wystąpić pogorszenie stanu zdrowia.
Roztocze boją się światła słonecznego
Jeśli rano zostawicie łóżko w nieładzie, roztocze znajdą się pod wpływem powietrza i światła słonecznego, które są ich naturalnymi zabójcami. Dlatego tak ważne jest, żeby pozwolić pościeli przez kilka godzin „pooddychać”.
W walce z roztoczami środki chemiczne na owady nie pomogą
Jeśli chcecie iść na wojnę z tymi nieproszonymi gośćmi, to pamiętajcie, że dermatologowie nie zalecają stosowania sprayów na owady. Lepiej porządnie wyczyścić łóżko odkurzaczem. Oczywiście nie uda wam się usunąć wszystkich roztoczy, ale zmniejszenie ich liczebności może zapobiec reakcjom alergicznym.
Czy macie w zwyczaju ścielić łóżko o poranku? Ta czynność daje wam satysfakcję czy raczej was irytuje?