16 dziwnych zdjęć, które koniecznie wymagają wyjaśnienia

Po świecie krąży stare porzekadło mówiące, że jeśli w czasie ciąży kobiecie dokucza zgaga, to urodzi dziecko o bujnej czuprynie. W 2006 roku naukowcy postanowili przyjrzeć się tej sprawie i odkryli, że spośród 28 ciężarnych, które cierpiały na tę dolegliwość, aż 23 wydały na świat potomka z dużą ilością włosów na głowie. Badacze doszli do wniosku, że na porost czuprynki wpływ mogą mieć uwalniane w czasie ciąży hormony. Abstrahując od tego, czy rzeczywiście tak jest, niektóre dzieci przychodzą na świat z piękną fryzurką, a inne w ogóle nie mają włosów. Jak to możliwe?
Ekipa Jasnej Strony postanowiła zrozumieć przyczyny tego interesującego zjawiska, a zebrane przez nas wnioski są zaskakujące.
Człowiek rodzi się z określoną liczbą mieszków włosowych. Włosy niemowlęcia (lub ich brak) mogą różnić się od tych, które będzie mieć, gdy podrośnie. Dziecko, które urodziło się z gęstymi włosami, po kilku miesiącach może je stracić, a u łysego maleństwa po pewnym czasie może pojawić się imponująca czupryna. Często zdarza się, że nowe kosmyki wyglądają zupełnie inaczej niż pierwsze niemowlęce włoski.
Choć eksperci nie są w 100% pewni, dlaczego niektóre dzieci rodzą się z włosami, a inne bez, to uważają, że wpływ na to mogą mieć geny i DNA. Włoski pojawiają się na głowie dziecka mniej więcej w 30. tygodniu ciąży. Jeśli maluszkowi zaczyna wyrastać czupryna, kiedy jest jeszcze w łonie matki, najpewniej urodzi się z włosami na głowie.
Wysoki poziom hormonów w łonie matki również może przyczynić się do wzrostu włosów na głowie dziecka. Po porodzie poziom ten jednak znacznie spada, co spowalnia porost włosków u noworodka.
Ponieważ niektóre dzieci rodzą się praktycznie łyse, część rodziców martwi się, że przyczyną może być zbyt mała ilość składników odżywczych, które maluch otrzymał w czasie ciąży, lub niedobór wapnia. Nic bardziej mylnego; to całkiem normalne, że aż do 1. roku życia niemowlęta mają przerzedzoną czuprynę. Porost włosów może być jedynie zaburzony w przypadku, gdy dziecko cierpi na niedobór żelaza lub inne choroby. Jednak zwykle występuje wtedy również szereg innych objawów.
Lanugo to meszek, który porasta ciało noworodków. Pojawia się mniej więcej w 4. lub 5. miesiącu i znika pomiędzy 6. a 7. miesiącem ciąży. Oznacza to, że zwykle ustępuje jeszcze przed porodem, ale niektóre wcześniaki mogą się jeszcze urodzić pokryte maleńkimi włoskami.
Większość noworodków traci część lub wszystkie włoski w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Często następuje to w wyniku pocierania skórą głowy o materac. Tarcie zmniejszy się, kiedy dziecko zacznie więcej się ruszać, siadać albo po prostu wyrośnie z tych nawyków.
Jak myślicie, z jakich powodów dzieci rodzą się z włoskami lub bez? Czy wy lub wasze dzieci urodziliście się z gęstą czupryną?