Dlaczego posiadanie młodszej siostry zwiększa ryzyko nadwagi
Młodsza siostra? Dla starszej dziewczynki to na pewno wspaniała sprawa — można chociażby pogadać o wielu rzeczach albo wymieniać się ubraniami. A co, jeśli powiedzielibyśmy wam, że przyjście na świat przed swoją siostrą podnosi ryzyko nadwagi?
Na Jasnej Stronie jesteśmy zaszokowani tym odkryciem! Wgryźliśmy się więc nieco głębiej w temat, poszukując odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kolejność urodzeń wpływa na problem nadwagi.
Badanie przeprowadzono na 13 406 parach sióstr ze Szwecji urodzonych pomiędzy 1991 a 2009 rokiem. Wyniki wskazywały, że siostry urodzone jako pierwsze miały wyższy wskaźnik BMI i przejawiały większe skłonności do nadwagi i otyłości. W nawiązaniu do analizy starsze siostry charakteryzowała trochę niższa waga urodzeniowa niż ich młodsze siostry, ale kiedy dorosły i same oczekiwały na dzieci, ich wskaźnik BMI był wyższy o 2,4%.
Odkryto też, że siostry urodzone wcześniej wykazują o 29% większe prawdopodobieństwo nadwagi niż ich młodsze siostry. Ryzyko otyłości jest natomiast większe o 40%.
Jaka może być przyczyna tych alarmujących doniesień? Istnieje kilka teorii, w tym również naukowa. Profesor Wayne Cutfield z Instytutu Ligginsa na Uniwersytecie w Auckland twierdzi, że naczynia krwionośne, które dostarczają składniki odżywcze do płodu, są nieco cieńsze w przypadku pierwszej ciąży. W rezultacie może dość do zmniejszenia zapotrzebowania na składniki odżywcze, co z kolei powoduje, że osoby magazynują więcej tłuszczu i w późniejszym życiu insulina działa mniej skutecznie.
Inna hipoteza odnosi się do kwestii kulturowych. Dr Maria Peña, dyrektor Centrum Zarządzania Wagą w nowojorskim szpitalu Lenox Hill zauważa, że matki mają tendencję do przekarmiania pierwszych dzieci, w poczuciu, że zapewniają im „zdrową wagę”. Takie nawyki żywieniowe mogą utrwalić się na całe życie.
Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem jest kolejną prawdopodobną przyczyną. „Może starsze rodzeństwo rywalizuje z młodszym o jedzenie w domu, może na pierwsze dziecko wydaje się więcej pieniędzy” — teoretyzuje Gary Sacks z Uniwersytetu Deakin w Melbourne. Uważa też, że zbadanie możliwych przyczyn społecznych mogłoby być intrygujące.
Macie siostry? Zgadzacie się z teorią, że istnieje powiązanie pomiędzy kolejnością urodzeń a nadwagą? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami!