16 zdjęć, które udowadniają, że życia w Szwecji nie można porównać z niczym innym

Balony to coś znacznie więcej niż ładna dekoracja. Chirurdzy używają ich do niektórych zabiegów, a balony wypełnione helem zostały wykorzystane do transportu sprzętu do pomiaru atmosfery na planecie Wenus. A to jeszcze nie wszystkie zalety balonów. Pod czujnym nadzorem mogą one przynieść korzyść nawet waszemu dziecku.
Ekipa Jasnej Strony z zaskoczeniem zauważyła, że niektórzy rodzice przywiązują baloniki do rąk i nóg swoich pociech. Zainteresowani tą praktyka postanowiliśmy dowiedzieć się, czemu ma to służyć. Okazuje się, że balony można w fajny sposób wykorzystać również do zabawy ze starszymi dziećmi.
Abyśmy mogli w dorosłym życiu wykonywać codzienne czynności, potrzebujemy dobrze rozwiniętych umiejętności motorycznych. Dzieci zaczynają nad nimi pracować zaraz po narodzinach, a z wiekiem stopniowo nabywają coraz większą sprawność. Jeśli niektóre z kamieni milowych rozwoju dużej i małej motoryki nie zostaną osiągnięte, może to niekorzystnie wpływać na życie małego człowieka.
Wiąże się z tym nieprawidłowy rozwój mięśni lub trudności w posługiwaniu się przedmiotami codziennego użytku, takimi jak zastawa stołowa, książki i zabawki. Może to nawet rzutować na ich interakcje z innymi dziećmi, skutkując niską samooceną.
Jeden z pomysłów na zabawę to luźne zawiązanie baloników wypełnionych helem na rączkach lub nóżkach dziecka i pozwolenie mu na swobodne poruszanie ciałem. To świetny sposób na wzmocnienie umiejętności motorycznych oraz mięśni oczu w celu poprawy koncentracji i wodzenia wzrokiem. Gdy dziecko porusza rękami i nogami, słyszy odgłos ruszających się balonów i tym samym poznaje zasadę przyczyny i skutku.
Ta aktywność rozwija również siłę mięśni szyi, bo maluszek chowa brodę, by dostrzec swoje stopy. Będzie ona później potrzebna przy nauce przewracania się na bok. Najlepszy czas na tego typu zabawę przypada między 1. a 5. miesiącem życia dziecka, zanim będzie potrafiło się obracać i gdy nie jest jeszcze tak bardzo zainteresowane wkładaniem wszystkiego do buzi.
Należy pamiętać, aby podczas zabawy z balonami nie spuszczać dziecka z oka, bo istnieje potencjalne ryzyko zadławienia.
Starsze dzieci mogą angażować się w różne zabawy z wykorzystaniem balonów, które poprawiają koordynację ręka-oko, a także umiejętności z zakresu małej i dużej motoryki. Dziecko może na przykład odbijać balon wypełniony powietrzem rękami, głową lub nogami. Ciekawa będzie też gra w tenisa lub badmintona z balonem zamiast piłki.
Sami też możecie wymyślać różne gry z kolorowymi balonami, zarówno wypełnionymi helem, jak i powietrzem. W ten sposób dziecko będzie ćwiczyć rozpoznawanie kolorów, poznawać otaczający je świat, na przykład zasady działania grawitacji, a także uczyć się kategoryzować przedmioty. W czasie takiej zabawy pozna też nowe słownictwo, na przykład takie określenia jak „grawitacja” czy „hel”.
Ponadto zabawa balonami wymaga od dzieci większej aktywności niż bawienie się zabawkami na podłodze lub rysowanie przy biurku. A to ma również korzystny wpływ na ich zdrowie fizyczne.
Zabawy rozwijające motorykę dużą:
Próbowaliście zabaw z balonami? Myślicie, że mogłyby spodobać się waszym dzieciom? Możecie polecić jakieś inne rozwojowe gry i zabawy dla maluchów?