Dwóch facetów opracowało wegańską skórę z kaktusa, która może pomóc w walce z okrucieństwem wobec zwierząt
Od dłuższego czasu ludzie starają się znaleźć trwałą, przyjazną dla środowiska i wolną od okrucieństwa alternatywę dla zwierzęcej skóry. Innowacyjne rozwiązanie opracowane przez dwóch przedsiębiorców z Meksyku oferuje metodę na stworzenie skóry z kaktusa, która nie tylko spełnia powyższe kryteria, ale także wygląda jak prawdziwa skóra i przypomina ją w dotyku.
Nowa, przyjazna dla środowiska metoda tworzenia skóry
Adrián López Velarde i Marte Cázarez opracowali metodę przekształcania kaktusa w wegańską skórę o nazwie desserto. Jest ona wykonana w całości z kaktusa i może być wykorzystywana do produkcji wszystkiego, od butów po portfele.
Kaktusy są bardzo odporne i wytrzymują nawet niskie zimowe temperatury. Według informacji podanych na stronie internetowej producenci zbierają tylko dojrzałe liście, nie uszkadzając przy tym samej rośliny, dzięki czemu co 6-8 miesięcy mogą ponownie zbierać plony.
Wegańska skóra już istnieje.
Firma zdołała już znaleźć liczne zastosowania dla skóry z kaktusa, tworząc torebki, fotele samochodowe, buty, a nawet odzież. Dzięki temu, że materiał jest w pełni organiczny, produkuje się skórę oddychającą, co często stanowi problem w przypadku syntetycznych alternatyw.
W procesie tworzenia skóry z kaktusa ścina się dojrzałe liście i suszy je na słońcu przez 3 dni, aby osiągnąć wymagany poziom wilgotności. Następnie przetwarza się organiczny surowiec, by uzyskać opatentowaną recepturę wymaganą do stworzenia wegańskiej alternatywy.
Mówiąc o ochronie środowiska, trzeba również wspomnieć, że skóra z kaktusa jest częściowo biodegradowalna i nie zawiera żadnego plastiku, co czyni ten materiał jeszcze bardziej wartościowym.
Wolna od okrucieństwa, zrównoważona alternatywa dla skóry zwierzęcej
Dzięki swojej trwałości i wysokiej odporności na niskie temperatury ten ekologiczny, zrównoważony produkt może zastąpić skórę zwierzęcą, a także materiały syntetyczne, które są nieprzyjazne dla środowiska.
Firma podjęła współpracę z wielkimi markami branży modowej i samochodowej oraz pracuje nad tym, by materiał stał się dostępny także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Być może już niebawem wszyscy będziemy nosić buty z kaktusa!
Farmy kaktusa nie szkodzą bioróżnorodności środowiska.
Firma nie musiała wycinać żadnych drzew na farmach, które dostarczają kaktusy. Wręcz przeciwnie, sadząc rodzime kaktusy z danego regionu, przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności danego środowiska.
Metody Adriana i Martego nie szkodzą ekosystemowi. Ich plantacja jest w pełni organiczna, a naturalne techniki stymulują mikroflorę i mikrofaunę gleby, która pozostaje w nienaruszonym stanie.