Dzieci, które mówią „dziękuję”, „proszę” i „miłego dnia”, wyrastają na prawdziwie dobrych ludzi
Kiedy rodzice uczą swoje dzieci uprzejmości i wypowiadania różnych magicznych słów, takich jak na przykład „dziękuję” i „proszę”, chodzi oczywiście o wpajanie pociechom dobrych manier. Ale to nie wszystko! Zapewne nie pomyślelibyście, że dzięki tym prostym wyrazom dzieci poznają również sekret szczęśliwego życia.
Ekipa Jasnej Strony dowiedziała się, że uczenie dzieci kultury osobistej wpływa pozytywnie na ich dorosłe życie. Pod koniec artykułu przekonacie się, co dokładnie mamy na myśli!
Wyrażanie wdzięczności ma psychologiczne korzyści zdrowotne
Pewne badania wykazują, że nasze zdrowie oraz wyrażanie wdzięczności są ze sobą bezpośrednio powiązane. Wdzięczność sprawia, że odczuwamy więcej pozytywnych emocji, bardziej cieszymy się dobrymi doświadczeniami i poprawiamy nasze zdrowie. Aby udowodnić tę teorię, przeprowadzono eksperyment, w którym badacze poprosili uczestników o cotygodniowe zapisywanie kilku zdań na zadane tematy.
Pierwsza grupa miała skupić się na wdzięczności, natomiast pozostali pisali o tym, co ich smuci lub irytuje. Po 10 tygodniach osoby przelewające na papier pozytywne emocje miały w sobie więcej optymizmu, bardziej cieszyły się życiem, a nawet uprawiały więcej sportu niż druga część badanych. Oznacza to, że koncentrowanie się na wdzięczności korzystnie wpłynęło na ich nastawienie.
Wdzięczność pomaga rozwijać i utrzymywać związki
Nauczenie swoich dzieci okazywania wdzięczności pomoże im tworzyć zdrowe i długotrwałe związki w przyszłości.
Badania prowadzone przez dr Sarę Algoe z Uniwersytetu Karoliny Północnej dowodzą, że otwarte wyrażanie wdzięczności i uznania wobec otaczających osób wpływa korzystnie na zdrowie — zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie. Dotyczy to obu zainteresowanych stron. Wniosek jest prosty: dzięki wdzięczności relacje międzyludzkie kwitną.
Uprzejmość i wdzięczność ćwiczone od najmłodszych lat budują silny charakter
Dzieci chłoną wszystko jak gąbka. Świat jest dla nich zagadką i właśnie dlatego trzeba uczyć maluchy, które zachowania kształtują silną i szlachetną osobowość.
Według Jeana Piageta, specjalisty od dziecięcego rozwoju, najlepszy moment na zaszczepianie w dzieciach dobrych manier to wiek od 2 do 7 lat. W tym okresie mamy do czynienia ze stadium inteligencji reprezentującej, kiedy to dziecko zaczyna stopniowo rozumieć pojęcia takie jak szacunek, empatia i sprawiedliwość.
Jak wychować wdzięczne dziecko — porady i techniki
Skoro przedstawiliśmy powody, dla których wdzięczność i uprzejmość mogą pomóc dzieciom żyć szczęśliwym i zdrowym życiem, wskażmy też kilka najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie wdzięczności jako cechy u dzieci:
- Bądźcie wzorem do naśladowania: Dzieci uważnie obserwują, co i w jaki sposób mówią ich rodzice. Kiedy jesteście naprawdę wdzięczni, wasze pociechy będą się tego uczyć i powtarzać to samo zachowanie.
- Mówcie otwarcie o wdzięczności: Dyskutowanie o pojęciu wdzięczności pozwoli waszemu dziecku stać się świadomym jej znaczenia, a także wpłynie na rozwój tej cechy.
- Prowadzenie dziennika wdzięczności: Uczcie swoje dziecko zapisywania od 2 do 5 rzeczy, za które są wdzięczne każdego dnia. Poproście, aby wytłumaczyło wam, dlaczego każda z tych rzeczy działa na nie w taki właśnie sposób.
Zgadzacie się, że wdzięczność jest kluczowa dla długotrwałego szczęścia dzieci? Uczycie lub uczylibyście swoje dziecko ją wyrażać? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!