Historia Toma Cruise’a, który w popisowym stylu dołączył do panteonu światowej popkultury
Tom Cruise to jeden z najpopularniejszych i najlepiej opłacanych aktorów w Hollywood. Filmy z jego udziałem zarobiły ponad 10 miliardów dolarów, co czyni go jedną z największych gwiazd filmowych wszech czasów. Niemal 60-letni aktor z 41-letnim doświadczeniem zawodowym zapisał się złotymi zgłoskami w historii światowej kultury i mało kto może mierzyć się z jego dorobkiem.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła przyjrzeć się jego karierze oraz przemianie, jaką przeszedł przed kamerami. Uważamy, że warto docenić jego wkład w świat kinematografii.
Tom Cruise urodził się 3 lipca 1963 roku w Nowym Jorku. Jest synem elektryka i nauczycielki nauczania zintegrowanego i ma 3 siostry. Gdy Tom był w wieku 16 lat, jego matka zostawiła ojca, a on sam wyjechał do Cincinnati. Tam nastolatek wykazywał żywe zainteresowanie aktorstwem. Wziął nawet udział w kilku szkolnych projektach teatralnych.
Gdy Cruise ukończył 18 lat, przeprowadził się do Los Angeles, by dalej rozwijać swój aktorski warsztat. W 1981 roku, po kilku rolach drugoplanowych w serialach, doczekał się pierwszych poważnych angaży w filmach Niekończąca się miłość oraz Szkoła kadetów.
W 1983 roku ceniony reżyser Francis Ford Coppola wybrał Cruise’a w castingu, proponując mu rolę członka młodzieżowego gangu w filmie Outsiderzy. Angaż w tej produkcji otrzymali też inni obiecujący aktorzy tamtych czasów: C. Thomas Howell, Matt Dillon, Patrick Swayze, Robe Lowe, Emilio Estevez i Ralph Macchio. Praca młodych talentów spotkała się pozytywnym odbiorem i otworzyła im drzwi do następnych projektów.
Sama produkcja odniosła tak duży sukces, że jeszcze w tym samym roku Tom Cruise zagrał główne role w dwóch innych filmach: Ryzykownym interesie oraz Wszystkich właściwych posunięciach. Dzięki nim młody aktor ugruntował swoją pozycję, zyskał rozpoznawalność i mógł liczyć na coraz ciekawsze propozycje.
Przełomowym momentem w karierze Toma był rok 1986, kiedy to otrzymał główną rolę w Top Gunie — filmie, który nadał mu status supergwiazdy. Produkcja odniosła gigantyczny sukces i zapoczątkowała przemysł wypożyczania filmów na VHS. Jeszcze w tym samym roku Cruise zagrał pierwszoplanową rolę w Kolorze pieniędzy, filmie Martina Scorsese, w którym młodej gwieździe partnerował legendarny Paul Newman.
W 1988 roku wystąpił w Koktajlu i Rain Manie. Druga z produkcji została uhonorowany czterema Oscarami, w tym statuetką za najlepszy film roku. Tom Cruise za swoją rolę otrzymał wiele pochwał i przychylne recenzje krytyków.
W latach 90. kontynuował swoją pracę, a produkcje z jego udziałem były gwarancją kasowego sukcesu. Jego nazwisko stało się synonimem kinowego hitu, dlatego producenci chętnie nawiązywali z nim współpracę. W tym okresie wystąpił między innymi w filmach takich jak: Szybki jak błyskawica, Daleko za horyzontem, Wywiad z wampirem czy Jerry Maguire.
W 1996 roku zagrał główną rolę filmowej wersji serialu Mission: Impossible. Produkcja podbiła ekrany światowych kin, co pozwoliło zrealizować sequele tego dzieła kolejno w 2000 oraz 2006 roku. Cruise pracował przy tych dwóch filmach po obu stronach kamery, nie tylko jako aktor, ale też jako producent. Warto podkreślić, że samodzielnie odgrywał wszystkie sceny kaskaderskie, czym zaskarbił sobie sympatię widzów i zwiększył wynik kasowy produkcji.
W XXI wieku Cruise grał w najróżniejszych gatunkowo filmach, od sci-fi po komedię: Raport mniejszości, Ostatni samuraj, Zakładnik, Wojna światów, Jaja w tropikach czy Walkiria. Chociaż większość tych tytułów odniosła sukces, Tom wystąpił również w filmach, które okazały się klapą. Przykładem takiej produkcji może być Ukryta strategia.
W 2010 roku premierę miał film szpiegowski Wybuchowa para. Następnie gwiazdor Hollywood zagrał w dziele science-fiction Na skraju jutra oraz w czwartej i piątej części Mission: Impossible. Wszystkie te produkcje stały się hitami. W 2017 roku był producentem oraz odtwórcą głównej roli rebootu Mumii. Film odniósł finansowy sukces, ale został zmiażdżony przez krytykę. Rok później Cruise wystąpił w szóstej części Mission: Impossible, która spotkała się z pozytywnym odbiorem widzów i osiągnęła najwyższy wynik kasowy w jego karierze. Film zarobił ponad 791 milionów dolarów.
Obecną dekadę Tom zaczął świetnie. W 2022 roku nakręcił film Top Gun: Maverick, sequel produkcji, dzięki której zyskał światową sławę. Film osiągnął już zbliżony wynik kasowy do Mission: Impossible — Fallout i ma szansę stać się najbardziej dochodową produkcją w jego karierze. Niedawno ukazał się też zwiastun siódmej części Mission: Impossible, która ma pojawić się w kinach w 2023 roku. Premierę ósmej zaplanowano z kolei na rok 2024.
Tom Cruise ma bardzo ambitne plany na przyszłość. Zamierza jako pierwszy aktor nakręcić film w kosmosie. Podjął w tym kierunku pierwsze kroki i nawiązał współpracę z SpaceX, firmą Elona Muska. Gwiazdor niedługo skończy 60 lat, a już można powiedzieć, że jego wkład w kinematografię jest ogromny. My jednak wierzymy, że najlepsze jeszcze przed nim!
Jaki jest wasz ulubiony film Toma Cruise’a? Piszcie w komentarzach!