Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia ze świeżymi produktami. Przedstawiamy 10 technik
Kiedy idziemy do sklepu, możemy pogubić się wśród całej gamy oferowanych produktów. Przecież już same jajka pochodzą od wielu różnych producentów. Świeżość i jakość niektórych artykułów jesteśmy w stanie ocenić, będąc jeszcze w supermarkecie albo na rynku, jednak inne da się sprawdzić dopiero po powrocie do domu.
Ekipa Jasnej Strony szuka rozsądnych cen żywności, ale jednocześnie nie chce truć się produktami kiepskiej jakości. Dlatego też nauczyliśmy się kilku sztuczek, które są pomocne w kupowaniu świeżej i bardzo dobrej żywności.
Jajko jest świeże, jeśli żółtko jest w środku.
Kiedy rozbijesz jajko, spójrz na żółtko. Jeśli znajduje się w środku i otacza je wyraźnie wyodrębnione białko, oznacza to, że jajko jest świeże. Poza tym samo żółtko powinno być spore i wypukłe. Jeśli jest płaskie, nie jedz go. Jeśli białko nie ma wyraźnych granic, a jajko się rozlewa, może to być znak, że masz do czynienia z zepsutym produktem.
Jest jeszcze inny sposób, żeby sprawdzić jakość jajka: umieść surowe jajko (jeszcze w skorupce) w wodzie. Jeśli zostanie na dnie, można je zjeść. Jeżeli jedna strona uniesie się do góry, to sygnał, że nie jest zbyt świeże, ale nadal jadalne. Jeśli wypłynie na powierzchnię wody, trzeba je wyrzucić.
Świeżość awokado można sprawdzić po ogonku.
Jest pewien łatwy sposób, żeby sprawdzić świeżość awokado. Spójrz na jego ogonek. Spróbuj go usunąć — jeśli można to zrobić z łatwością, awokado jest świeże. Jeżeli ogonka nie daje się usunąć, oznacza to, że owoc jeszcze nie dojrzał.
Dobra dynia brzmi pusto.
Aby sprawdzić świeżość dyni, którą trzymasz, popukaj w nią. Posłuchaj wydobywającego się z niej dźwięku. Jeśli brzmi, jakby była pusta w środku, warto ją kupić. Z zewnątrz powinna wyglądać na twardą i zwartą.
Rozwarstwionego jogurtu nie trzeba wyrzucać.
Czasami pozbywamy się produktów, które wciąż nadają się do spożycia. Przykładowo, kiedy na wierzchu jogurtu pojawia się warstwa płynu, można go nadal zjeść. Jest to serwatka, która zawiera substancje odżywcze. Wystarczy wymieszać jogurt dla uzyskania gładszej konsystencji.
Ryba powinna być sprężysta.
Zawsze sprawdzaj strukturę świeżej ryby. Mięso powinno wracać do poprzedniego kształtu po naciśnięciu palcem, a łuski powinny przylegać do skóry. Spójrz też w rybie oczy; nie powinny być pokryte białą warstwą ani być wklęśnięte.
Wokół kurczaka nie powinno być żadnego płynu.
Kupując kurczaka, wybieraj te kawałki, które nie mają wokół zbyt wiele płynu. Jeśli wyjmujesz mięso z zamrażarki, a kurczak otoczony jest mnóstwem lodu, to tak, jakby leżał w zamrożonej kałuży. Jedzenie takiego mięsa może być niebezpieczne. Warto też unikać kurczaka, którego skóra jest zbyt czerwona.
Łatwo rozpoznać rozcieńczany olej kokosowy.
Istnieje prosty sposób, aby wykryć obecność rozcieńczaczy w oleju kokosowym. Wystarczy umieścić go w lodówce na 30 minut. Olej kokosowy stwardnieje, podczas gdy inne domieszki oddzielą się i pojawią jako oddzielne warstwy.
Pod pierwszą warstwą łusek cebuli nie powinno być plam.
Weź cebulę i sprawdź, jak wygląda pod pierwszą warstwą łusek. Jeśli zobaczysz plamy wyglądające, jakby łuski wyblakły, oznacza to, że na cebuli jest pleśń. Nie kupuj jej.
Lepiej wybierać cytryny o nasyconym kolorze.
Łatwo gołym okiem stwierdzić, czy cytryna jest dojrzała. Intensywna żółć i gładka skórka to cechy, po których można rozpoznać, że owoc dojrzał. Jasnożółty kolor i zielonkawy odcień oznaczają, że lepiej tej cytryny nie kupować.
Kupuj kawę w ziarnach.
Miłośnikom kawy zaleca się, żeby nie kupowali kawy mielonej, bo produkt ten, uwielbiany przez tak wiele osób, jest często podrabiany. Trudno powiedzieć, co dokładnie znajduje się w takim proszku, bo do mielonej kawy dodaje się czasem żołędzie, prażoną kukurydzę, a nawet trociny. Aby uniknąć tego ryzyka, możesz kupić ziarna kawy i zmielić je samodzielnie lub poprosić o ich zmielenie w sklepie.
Jak wybieracie produkty dobrej jakości, które nadają się do spożycia?