Jak rozpoznać prawdziwą damę — oto 16 wskazówek
Określenie „dama” w średniowieczu odnosiło się tylko do małżonki mężczyzny ze szlachetnego rodu. Obecnie słowo to ma znacznie szersze znaczenie. We współczesnym świecie damą jest kobieta, która wie, jak należy się zachować w każdej sytuacji, czy będzie to spotkanie ze starą znajomą, czy w elitarnym gronie. Ludzie odwracają się za nią i spoglądają z podziwem. Przychylnie wypowiadają się o niej nawet najwięksi sceptycy. Oczywiście prawdziwe damy mają swoje sposoby na to, by zawsze panować nad sytuacją. Chodzi o to, by znaleźć odpowiednią równowagę między wydawaniem poleceń a okazywaniem względów.
Ekipa Jasnej Strony odkryła, jakie drobiazgi w zachowaniu zdradzają, że możemy mieć do czynienia z prawdziwą arystokratką.
- Dama potrafi przyjmować komplementy, wie, że zasługuje na miłe słowo i zawsze odpowiada z wdzięcznością — wystarczy krótkie „Dziękuję!” i uprzejmy uśmiech. Nigdy nie zaprzecza ani nie wchodzi w dyskusję, co mogłoby zawstydzić osobę mówiącą jej komplement.
- Jedną z najważniejszych zasad jest patrzenie rozmówcy w oczy, niezależnie od tego, czy jest to krewny, dorosły, dziecko, kelner czy przełożony. Niedopuszczalne jest spoglądanie podczas rozmowy na ścianę, czyjś krawat czy buty. Patrzenie w oczy świadczy o tym, że jest się skoncentrowanym na rozmowie, a nie na innych rzeczach, co oznacza szacunek wobec rozmówcy.
- Zapoznaj się z zasadami etykiety obowiązującymi podczas przywitania, na przykład, kiedy należy się ukłonić albo dygnąć. Główna zasada, jaką należy zapamiętać: na co dzień, poza pracą, młodsza osoba powinna się witać ze starszą. W ramach hierarchii zawodowej osoba na wyższym stanowisku pozdrawia swoich podwładnych, niezależnie od wieku.
- Siedząc na krześle lub w fotelu, dama kładzie jedną dłoń na drugiej albo je splata.
- Prawdziwa dama zawsze zwraca też uwagę na swoją postawę — zarówno przebywając wśród innych, jak i w samotności. Niezależnie od sytuacji wyróżniają ją proste plecy i ramiona. Przyczynia się to nie tylko do zdrowia kręgosłupa, ale i innych narządów.
- Dama zawsze kontroluje swoje emocje. Nie otwiera szeroko oczu ze zdziwienia ani nie krzywi się ze złości czy nienawiści. Nigdy nie uśmiecha się też od ucha do ucha. Nie zapomina, że musi tłumić emocje: kiedy jest wściekła, nieco marszczy czoło, a w przypadku dużego zaskoczenia lekko unosi brwi, a uczucia okazuje oczami. Dama jest zawsze spokojna i opanowana, a jej wyraz twarzy i gesty są ograniczone i precyzyjne.
- Granice osobiste — zarówno werbalne, jak i fizyczne — są dla niej świętością. Ich przekroczenie zostanie nie tylko zauważone, ale też potraktowane bardzo poważnie. Dama nie toleruje lekceważenia ani braku uprzejmości wobec siebie i wie, jak grzecznie uświadomić zbyt nachalnemu rozmówcy, że nie powinien kłaść jej dłoni na ramieniu czy dotykać włosów bez pozwolenia. Nie oznacza to wcale kłótni czy konfliktu. Wystarczy parę właściwych słów wypowiedzianych spokojnym tonem, żeby osoba, która przekroczyła granicę, zdała sobie z tego sprawę.
- Pośpiech i niepokój są oznaką niepanowania nad myślami i emocjami. Kobieta z klasą nie pozwoli sobie na zachowania takie jak drżenie nóg, szarpanie obrusu czy zabawa pasemkiem włosów. To sygnały, które aż nazbyt wyraźnie wskazują na zdenerwowanie. Dla damy ważne jest, by zarówno ona sama, jak i inni postrzegali ją jako uosobienie spokoju, cierpliwości i godności.
- Zdjętą ze stołu serwetkę należy ułożyć na kolanach: podczas lunchu złożoną na pół, a w czasie kolacji całkowicie rozłożoną.
- Wcale nie jest zabronione opieranie łokci na stole. Trzeba tylko pamiętać, że można to robić przed posiłkiem lub w przerwach między daniami, a nie w trakcie jedzenia.
- Aplikowanie perfum na skórę to czynność osobista, którą należy wykonywać w samotności. Najlepiej zaaplikować perfumy w dwóch miejscach, gdzie naczynia krwionośne przebiegają płytko pod skórą, takich jak nadgarstki, zgięcie łokci, środek klatki piersiowej, skronie czy około 6–7 cm poniżej uszu. Nie można zapominać o najważniejszym: wszystko z umiarem! Warto wziąć sobie do serca „zasadę wyciągniętego ramienia” — tylko na taką odległość powinna być wyczuwalna woń twoich perfum.
- Makijaż kobiety z wyższych sfer jedynie podkreśla jej naturalne piękno i nie służy do „malowania” zupełnie nowej twarzy. Makijażystka księżnej Diany zaleca kosmetyki kolorowe w naturalnych odcieniach i zwracanie szczególnej uwagi na odcień karnacji.
- Lepiej unikać w rozmowach wymieniania ludzi z imienia, wskazywania miejsc, w tym adresów, i ograniczać się raczej do informacji ogólnych. Na przykład zamiast „Byłam w «Drukarni» ze swoją koleżanką Kasią” lepiej powiedzieć „Poszłyśmy na lunch”. Do tematów, których lepiej unikać, należą też zdrowie, polityka i religia.
- Podczas wyjazdu do kraju, którego się nie zna, najlepiej postawić na ubrania w neutralnym stylu, zakrywające kolana, łokcie i obojczyki. Żeby lepiej zrozumieć, jaki strój jest dopuszczalny, zapoznaj się z lokalnym sposobem ubierania. O stosowności warto też pamiętać w rozmowach z miejscowymi, żeby nie poruszyć kontrowersyjnych tematów. Przykład? Lepiej nie zachwalać chińskiej herbaty, będąc w Japonii.
- Wybierając się na zakupy odzieżowe, najlepiej ograniczyć makijaż do minimum i zrezygnować ze szminki. W ten sposób ograniczysz ryzyko ubrudzenia ubrań przy przymierzaniu.
- Jeżeli podczas podróży samolotem ktoś na pokładzie zachowuje się w niewłaściwy sposób, i przeszkadza ci to, powiadom o tym kogoś z obsługi lotu. Załoga ma specjalny protokół postępowania w takich sytuacjach i odpowiada za porządek. Dlatego lepiej poprosić o pomoc.
Jakie jeszcze znacie zachowania właściwe wyłącznie prawdziwym damom?