Kilkanaście filmowych tajemnic, o których reżyserzy i aktorzy niechętnie mówią
Tworzenie filmu to czasochłonny i bardzo trudny proces. Nawet najwięksi miłośnicy kina nie wiedzą o wszystkich zawiłościach tego procesu twórczego. Przykładowo, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego zwiastuny filmów są wypełnione spoilerami? Dlaczego twórcy filmu zdradzają swoje sekrety przed premierą? Zainteresowaliśmy się tym tematem i znaleźliśmy odpowiedź na to, a także na wiele innych, ciekawych pytań, które nurtują kinomanów.
Ekipa Jasnej Strony zajrzała za kulisy Hollywood i spróbowała dowiedzieć się więcej o tajemniczych sztuczkach, którymi posługują się twórcy filmowi podczas produkcji swoich dzieł.
- Istnieje kilka zestawów ubrań do filmów na wypadek ich zniszczenia lub zabrudzenia. Często potrzebne są również dodatkowe ubrania dla dublerów. Nawiasem mówiąc, czasami aktorzy przynoszą na plan swoje rzeczy osobiste. I nie ma znaczenia, jak bardzo są sławni. Przykładowo, większość ubrań, które nosił Dude w Big Lebowski, należała do samego Jeffa Bridgesa.
- Gdy trzeba nakręcić scenę z amputowanymi kończynami, aktorzy zakładają zielone skarpetki, a części ciała następnie są usuwane w postprodukcji.
- Sceny z muzyką często mają dodany dźwięk w postprodukcji. W procesie nagrywania używa się wielu kamer i nie da się zmontować materiału tak, aby dźwięk był doskonały. Dodatkowym problemem będą jakiekolwiek nieprzewidziane dźwięki na planie, zwłaszcza jeśli w scenie są postaci, które prowadzą dialog.
- Poleganie na prognozach pogody podczas kręcenia filmów jest zbyt ryzykowne. Aby móc „kontrolować” pogodę na potrzeby filmu, używa się różnego rodzaju efektów specjalnych.
- Deszcz wytwarzany jest poprzez skrapianie wody z ekstremalnych wysokości, z węży podłączonych do hydrantów.
- Śnieg jest zrobiony z papieru lub plastiku. Czasami używa się produktów na bazie mydła, umieszczanych w specjalnej maszynie, która zamienia je w płatki śniegu.
- W celu imitowania mgły często stosuje się chemikalia. Wymieszanie suchego lodu i wody to szybki sposób, aby ją stworzyć.
- Celem uniknięcia przecieków przed premierą filmu, na planie filmowym stosuje się zakaz posiadania telefonów i dodatkowych kamer.
- Czy zauważyłeś, że aktorzy na ekranie wyglądają o wiele bardziej atrakcyjnie niż w prawdziwym życiu? Jest na to proste wytłumaczenie: retusz cyfrowy. To droga technologia, której używa się tylko w wysokobudżetowych filmach. Profesjonaliści usuwają niedoskonałości z twarzy aktorów, zmniejszają nosy i wydłużają nogi.
- Dziś aktorzy nie muszą gubić dziesiątek kilogramów na potrzeby swoich roli, ani ćwiczyć na siłowni miesiącami. Oczywiście wciąż są tacy, którzy to robią, ale w wielu przypadkach twarze aktorów są po prostu dodawane do ciał innych ludzi lub ich ciała są edytowane na różne sposoby. Na przykład w Homeland twórcy ukryli fakt, że główna aktorka Claire Danes była w ciąży.
- Fani kina wciąż myślą o długich nogach Margot Robbie w Wilku z Wall Street. Wiele osób uważa, że jej ciało zostało zmodyfikowane, ale brak oficjalnych komentarzy twórców filmu sprawia, że pozostaje nam się domyślać, jaka jest prawda.
- Aktorzy muszą uważać na swoje ubrania, ponieważ nawet niewielka zmiana w ich strojach może spowodować problem z zachowaniem ciągłości w filmie. Ubrania czasami wymagają szczególnie bezpiecznego przechowywania pomiędzy dniami zdjęciowymi, aby uniknąć problemów z ciągłością.
- Podczas kręcenia, często trzeba poprawiać makijaż aktorów, ale podczas nagrywania niektórych scen wizażyści po prostu nie mogą tego zrobić. W takich sytuacjach aktorzy muszą sami poprawić swój makijaż. W tym celu zazwyczaj mają przy sobie komplet składający się z chusteczek, pudru i szminki.
- Aby zwiększyć swój wzrost, niektórzy aktorzy muszą nosić buty na platformie. Robert De Niro nosił takie obuwie podczas kręcenia Irlandczyka, podobnie jak Daniel Craig, który założył obcasy na potrzeby Quantum of Solace, by być podobnego wzrostu co Gemma Arterton.
- Jakość jedzenia i menu na planie zależy od budżetu filmu. Karmione są nie tylko główne gwiazdy, ale także statyści. Wszyscy często jedzą razem, dzięki czemu aktorom drugoplanowym nietrudno poznać sławy pokroju Johnny’ego Deppa czy Jennifer Lawrence.
- Dublerzy nie zawsze muszą wyglądać jak aktorzy. Oprócz wykonywania bardzo niebezpiecznych wyczynów kaskaderskich, często są zatrudniani w celu przedstawienia części ciała jakiegoś aktora lub z powodu wyjątkowych umiejętności. Na przykład w słynnej scenie z Titanica, w której Jack rysuje Rose, szkicująca dłoń nie należy do DiCaprio, a do Jamesa Camerona, reżysera filmu, który jest również utalentowanym artystą.
- Zwiastuny do filmów są wykonywane przez specjalne agencje marketingowe. Ten proces może trwać do 18 miesięcy i obejmować kilka firm, które konkurują o stworzenie najlepszego klipu. Bardzo często zwiastuny kończy się tworzyć przed ukończeniem filmu, dlatego czasami pojawiają się w nich ujęcia, które nie zostają wykorzystane w ostatecznej wersji filmu. Ponadto zwiastuny są testowane na grupach fokusowych (pokazywane potencjalnym widzom w różnym wieku) i w razie potrzeb modyfikowane.
- Nawiasem mówiąc, dawniej filmowcy mieli około 2 minut, aby przykuć uwagę potencjalnych widzów, ale teraz, za sprawą rozwoju internetu, mają na to tylko 5 sekund. To właśnie dlatego wszystkie najciekawsze ujęcia pokazuje się na początku zwiastunów. W przeciwnym razie zwiastun może okazać się klapą.
- Wszyscy się zastanawiają: dlaczego zwiastuny są pełne spoilerów, które zdradzają wszystkie niespodzianki? Czy nie ma ludzi, którzy mogliby pomóc tego uniknąć? Oczywiście, że są takie osoby, ale firmy odpowiedzialne za tworzenie zwiastunów chcą umieścić w nich jak najwięcej ciekawych rzeczy, tylko po to, by przyciągnąć widzów do kin i nie przejmują się ważnymi punktami fabularnymi. Reżyserzy zwiastunów często nie oglądają filmów i po prostu robią zwiastuny na ślepo, przez co nie mają pojęcia, że próbując uczynić film bardziej atrakcyjnym, mogą zepsuć jakiś ważny moment.
O jakich scenach filmowych chcielibyście dowiedzieć się więcej? Jakie sztuczki zaskoczyły was najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!