Niesamowita kariera Brendana Frasera, czyli jak gwiazdor powrócił do Hollywood po 10 latach
Brendan Fraser jest powszechnie ceniony za swoją wyjątkową wszechstronność, atrakcyjny wygląd i ujmującą osobowość, które wywarły głębokie wrażenie na widzach. Wystąpił w kilku przebojach kinowych, między innymi w Mumii i George’u prosto z drzewa. Choć w pewnym momencie swojej kariery na krótko wycofał się z życia publicznego, teraz triumfalnie powrócił na wielki ekran, na nowo rozpalając emocje fanów.
Jego pochodzenie i historia rodziny
Brendan Fraser przyszedł na świat w Indianapolis, jest synem Kanadyjczyków Carol i Petera Fraserów. Dorastał jako najmłodszy z czwórki rodzeństwa. Jego ojciec był urzędnikiem służby zagranicznej w Kanadyjskiej Instytucji Rządowej Turystyki, podczas gdy matka pracowała jako doradczyni handlowa. Fraser ma szkockie, irlandzkie, czeskie, niemieckie i francusko-kanadyjskie korzenie. Ponadto posiada dwa obywatelstwa — amerykańskie i kanadyjskie.
Filmografia
Dzieciństwo Frasera upływało pod znakiem ciągłych przeprowadzek do różnych miast. Podczas rodzinnych wakacji w Londynie po raz pierwszy zetknął się z teatrem, co rozpaliło w nim pasję do aktorstwa. Po ukończeniu studiów aktorskich w Cornish College of the Arts w Seattle Fraser próbował przebić się do Hollywood. W 1991 roku zadebiutował w filmie Amerykańskie psy, wcielając się w drobną rolę marynarza zmierzającego do Wietnamu.
W 1992 roku dostał swoją pierwszą główną rolę w filmie komediowym Jaskiniowiec z Kalifornii, grając człowieka z epoki lodowcowej uwolnionego spod bryły lodu przez dwójkę licealistów. W tym samym roku wystąpił także w filmie Więzy przyjaźni u boku Matta Damona i Chrisa O’Donnella. Pojawił się również w kilku mniej znanych filmach, takich jak Selekcjoner, Z honorami, Odlotowcy, Las namiętności i The Twilight of the Golds.
Samodzielnie wykonywał wyczyny kaskaderskie w George’u prosto z drzewa.
Przełom w karierze Frasera nastąpił w 1997 roku wraz z premierą filmu komediowego George prosto z drzewa nawiązującego do opowieści o Tarzanie. Aby przygotować się do tej wymagającej fizycznie roli i samodzielnie wykonywać akrobacje pośród drzew, gwiazdor poddał się intensywnemu treningowi i ścisłej diecie. Jak sam siebie określił, był „chodzącym stekiem”, stosując wówczas dietę wysokobiałkową i podnosząc ciężary przez godzinę dziennie.
Poza intensywnym reżimem treningowym Fraser samodzielnie wykonywał wszystkie wyczyny kaskaderskie w filmie. W jednej szczególnie wymagającej scenie został wyniesiony na dźwigu na wysokość 18 metrów i spadając z prędkością 50 kilometrów na godzinę, przeleciał 90 metrów na linie. Niestety podczas kręcenia jednego z tych wyczynów aktor doznał kontuzji.
Jego imponujące kreacje przyczyniły się do tego, że stał się gwiazdą Hollywood.
Występ Brendana Frasera w filmie Bogowie i potwory z 1998 roku, w którym wystąpił również Ian McKellen, spotkał się z uznaniem krytyków. Film został nakręcony w zaledwie 24 dni. Fraser ujawnił, że w dzieciństwie McKellen był jego idolem, co czyniło możliwość pracy u boku doświadczonego aktora wielkim zaszczytem.
Rok 1999 przyniósł Fraserowi być może jego największy sukces (oczywiście oprócz Oscara), a to wszystko za sprawą Mumii, w której zagrał główną rolę Ricka O’Connella. W 2001 roku został obsadzony również w sequelu — Mumia powraca.
Wciąż doskonalił swój warsztat i zagrał w filmie nagrodzonym trzema Oscarami.
Zanim jednak zagrał w sequelu Mumii, Brendan Fraser wystąpił w kilku innych filmach, w których wykazał się swoimi imponującymi zdolnościami komediowymi i tanecznymi, w tym m.in. w Dudleyu Doskonałym i Atomowym amancie. Aktor szedł za ciosem i nieustannie dostarczał nowych znakomitych występów, grając u boku Micheala Caine’a w Spokojnym Amerykaninie czy w animowanej produkcji Looney Tunes znowu w akcji.
Kariera Frasera nabierała coraz większego rozpędu. Aktor wystąpił w docenionym przez krytyków Mieście gniewu, które zdobyło trzy Oscary — za najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy montaż.
Wystąpił gościnnie w kilku znanych serialach i zagrał w adaptacji sagi książek fantasy.
Fraser wystąpił gościnnie w kilku popularnych serialach, w tym w Bobby kontra wapniaki, Hoży doktorzy i Simpsonowie. Później zagrał w filmie przygodowym 3D Podróż do wnętrza ziemi, a także w Atramentowym sercu — filmie fantasy opartym na serii książek autorstwa Cornelii Funke. Postać grana przez Frasera posiada magiczną zdolność ożywiania bohaterów literackich. Aktor w roli ojca jest zarówno urzekający, jak i wiarygodny, czym dodał głębi tej historii i uczynił film naprawdę czarującym.
Od Hollywood, przez Bollywood, po seriale telewizyjne
W 2019 roku gwiazdor pojawił się w bollywoodzkim thrillerze Line of Descent, a następnie wystąpił w paru serialach telewizyjnych. Zagrał w The Affair oraz w serialu Trust. Od 2019 roku Fraser występuje w serialu Doom Patrol, w którym wciela się w postać z komiksów DC — Clifforda „Cliffa” Steele, znanego również jako Robotman.
Jego szokująca przemiana w Wielorybie wywołała spore poruszenie.
Niedawno aktor wcielił się w rolę Charliego, otyłego i izolującego się od społeczeństwa nauczyciela w filmie Wieloryb. Rola przyniosła mu jego pierwszego Oscara dla najlepszego aktora. Aby jego postać wydawała się bardziej realistyczna, Fraser nosił specjalne protezy.
Jego życie miłosne było pełne wzlotów i upadków.
Fraser poznał aktorkę Afton Smith na imprezie w domu Winony Ryder w 1993 roku. Pięć lat później się pobrali i mieli razem trzech synów — Griffina, Holdena i Lelanda. Niestety para rozwiodła się w 2007 roku, ale do dziś utrzymują bliskie i przyjazne stosunki.
Po zmierzeniu się ze swoimi problemami powrócił na duży ekran w roli głównej po raz pierwszy od prawie dekady.
Brendan Fraser w swojej karierze i życiu osobistym stawiał czoła wielu wyzwaniom, w tym urazom odniesionym podczas wykonywania wyczynów kaskaderskich, skomplikowanemu rozwodowi oraz kontrowersyjnemu incydentowi z udziałem wpływowej osoby w 2003 roku, który sprawił, że kariera aktora przygasła. Jednak dzięki głównej roli w Wielorybie Fraser triumfalnie powrócił na ekrany kin i po raz kolejny udowodnił swój talent oraz charyzmę.