24 wyjątkowe zdjęcia, które można zrobić tylko raz w życiu

Wszyscy różnimy się od siebie pod wieloma względami, ale wydaje się, że jest jedna rzecz, która łączy ludzi na całym świecie. Co zaskakujące, jest to fakt, że, jak pokazuje zakrojone na szeroką skalę badanie, niemal wszędzie mężczyzna jest nieco starszy od swojej żony. Jeśli jednak pominiemy uśrednione wartości, zauważymy, że są też takie pary, w których między partnerami występuje znaczna różnica wieku.
W Jasnej Stronie uważamy, że w miłości nie ma miejsca na stereotypy. Postanowiliśmy więc sprawdzić, na czym polega fenomen związków z dużą różnicą wieku i jak, według psychologów, udaje im się z powodzeniem funkcjonować.
Kiedy tylko do wiadomości publicznej dociera informacja o nowej parze celebrytów, między którymi jest znaczna różnica wieku, natychmiast robi się z tego sensację, co świadczy tylko o tym, że nasze społeczeństwo nadal stygmatyzuje tego typu związki. Dowiodło tego badanie, podczas którego uczestnicy mieli ocenić różne pary. Okazało się, że związki osób młodych z dużo starszymi otrzymały znacznie niższe oceny.
Kiedy w związku starsza jest kobieta, zazwyczaj to ona spotyka się z większą krytyką, co nie zdarza się, gdy starszy jest mężczyzna. Jednocześnie ten pierwszy rodzaj par postrzegany jest jako charakteryzujący się większą równością. Psychologowie jednak zwracają uwagę, że tylko do kobiet takim kontekście używa się określeń o zabarwieniu negatywnym (na przykład „mamuśka” czy „materialistka”), podczas gdy mężczyzn zwykle w takiej sytuacji się chwali, co w sposób oczywisty jest podwójnym standardem.
Najważniejszą rzeczą, którą należy w tym przypadku rozważyć, jest to, czy ludzie otrzymują w swoim związku to, czego szukają. Według tego badania, zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykazują większe zadowolenie z relacji z młodszymi partnerami, przynajmniej na początku. Poza tym specjaliści twierdzą, że kobiety, które spotykają się przeważnie z młodszymi mężczyznami, są bardziej pewne siebie i aktywne.
Prawda w tym przypadku jest taka, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi, bo każda para jest jedyna w swoim rodzaju. Istnieją natomiast pewne ogólne zasady, które nadal obowiązują: twój partner i ty powinniście mieć wspólne zainteresowania, cele w związku oraz wspierających was ludzi wokół. Co ciekawe, niektórzy badacze uważają, że nie liczy się nasz wiek biologiczny, ale to, na ile lat się czujemy, więc ten czynnik także trzeba wziąć pod uwagę.
Badania wskazują, że w przypadku małżeństw homoseksualnych różnica wieku jest często większa niż u par heteroseksualnych, nawet pomimo większej krytyki zróżnicowanych wiekowo par tej samej płci. Nadal mają one poczucie jedności, czerpią wzajemnie korzyści, które niesie za sobą różnica wieku, i doceniają wsparcie osób ze swojego otoczenia.
Jaka jest według was idealna różnica wieku pomiędzy partnerami w związku?