Pracuję jako fryzjerka i ujawniam sekrety oraz sztuczki stosowane w salonach piękności
Cześć, mam na imię Vera i od 6 lat jestem fryzjerką. Już jako dziecko marzyłam o realizowaniu się w tym zawodzie. Często odwiedzałam salon, w którym pracowała moja ciocia, starając się dowiedzieć jak najwięcej o sztuce stylizacji włosów.
Chętnie podpowiem czytelniczkom Jasnej Strony, jak dbać o włosy i jakich zabiegów powinny unikać.
9. Dlaczego blond tak szybko staje się żółty
Większość klientek o blond włosach chce utrzymać swój kolor jak najdłużej. Jednak często pojawiają się narzekania, że ich włosy dość szybko żółkną. Przyczyn może być wiele i wcale nie wszystkie są winą fryzjera. Oto podstawowe błędy, które popełniają kobiety:
- Stylizują włosy bez ochrony termicznej. W przypadku farbowanych włosów produkty ochronne są niezbędne, nawet podczas używania zwykłej suszarki.
- Bagatelizują nadpotliwość. Nadmierne pocenie się sprawia, że kolor włosów utrzymuje się krócej.
- Stosują zwykłe maseczki odżywcze i szampony. Robiąc to, można stracić większość koloru już po jednym myciu. Aby tego uniknąć, powinno się na 3-4 tygodnie zrezygnować ze wszystkich produktów do pielęgnacji włosów, które nie są bezpieczne dla koloru.
- Myją włosy gorącą wodą. Zawsze powtarzam moim klientkom, że branie gorącego prysznica czy kąpieli jest w porządku, ale włosów (szczególnie farbowanych) lepiej nie myć w wysokiej temperaturze.
8. Dlaczego nie poleruję włosów
To był chyba jeden z najpopularniejszych zabiegów stylizacyjnych w 2019 roku, ale ja jestem mu przeciwna. Rzecz w tym, że do polerowania włosów używa się specjalnego urządzenia. Maszyna przycina zarówno uszkodzone, jak i zdrowe włosy, przez co stają się one mniej gęste.
Procedura polerowania pozostawia nierówne i niezabezpieczone cięcie. Ponadto rezultat utrzymuje się tylko przez tydzień, a potem włosy zaczynają rozdwajać się znacznie szybciej.
Niektórzy fryzjerzy proponują „roztapianie” włosów, aby przedłużyć efekt zabiegu. Oferują również usługi laminowania lub botoksu na włosy tylko po to, by więcej zarobić. Trzeba sobie uświadomić, że nie ma takiego zabiegu, który odbuduje zniszczone włosy, a rozdwojone końcówki trzeba po prostu podciąć. Nie da się ich naprawić.
7. Czym jest dekoloryzacja
Fryzjerzy dość często popełniają błędy, które kończą się niepożądanym odcieniem włosów. Trzeba wtedy powtarzać traumatyczny proces farbowania od nowa. Da się jednak tego uniknąć, poddając włosy zabiegowi dekoloryzacji.
Ściąganie koloru pozwala zmienić barwę o jeden ton. Tę samą metodę można zastosować, jeśli rozjaśnianie włosów spowodowało, że kolor stał się nierównomierny.
Ściąganie koloru jest mniej traumatycznym procesem niż rozjaśnianie czy dekoloryzacja utleniaczem. Zabieg przebiega szybko i zapewnia natychmiastowy efekt. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, ale też zapobiegniemy poważnym uszkodzeniom włosów.
6. Dlaczego cebulki włosów bolą
Chyba wszyscy znamy to nieprzyjemne uczucie pojawiające się u nasady włosów, prawda? Oto jego najczęstsze powody:
- Nadwrażliwość. Czasami już sama zmiana ułożenia włosów może powodować swędzenie lub ból skóry głowy. Poza tym wrażliwa skóra głowy czasami reaguje także na zmianę szamponu.
- Ciasne upięcia, wsuwki i opaski. Gdy włosy są zaczesane do tyłu w kierunku przeciwnym do ich naturalnego wzrostu, może pojawić się dyskomfort.
- Agresywne procedury. Farbowanie włosów, dekoloryzacja i trwała ondulacja to ich przykłady. Skóra głowy często swędzi i bywa przesuszona. Dlatego przed wykonaniem któregokolwiek z tych zabiegów należy wykonać test, aby sprawdzić, czy nie występuje żadna reakcja alergiczna.
- Brudne włosy. Łój może zatkać pory i sprawić, że cebulki staną się cięższe, co niekiedy powoduje ból.
5. Jak zapobiec rozdwajaniu się końcówek
Oto kilka wskazówek, które pomogą zapobiec ewentualnym uszkodzeniom końcówek włosów:
- Suszarki i lokówki używaj dopiero po zastosowaniu produktów termoochronnych. Wysoka temperatura usuwa wilgoć z włosów, przez co stają się one słabsze i bardziej podatne na rozdwajanie.
- Nie szczotkuj mokrych włosów, ponieważ możesz je wyrwać i uszkodzić. Nie używaj też starych masażerów, które drapią skórę głowy i plączą włosy.
- Co 2 miesiące podcinaj końcówki. W przeciwnym razie będą rozdwajać się dalej ku górze i uszkodzą resztę włosów. Zawsze zwracaj uwagę na jakość narzędzi używanych w salonach kosmetycznych. Jeśli fryzjerzy użyją tępych nożyczek, które uszkadzają włosy podczas podcinania, kilka dni później znów zobaczysz w lustrze rozdwojone końcówki.
- Zaprotestuj, jeśli twój stylista będzie chciał użyć nożyczek do cieniowania. Taki zabieg rozwarstwia włosy, a w konsekwencji końcówki zaczynają się rozdwajać. Dobry fryzjer poradzi sobie bez cieniowania.
- Nie zapominaj o nawilżaniu włosów. Kiedy w twoim mieszkaniu jest gorąco i sucho, włosy stają się podatne na łamanie. Stosuj odbudowujące, nawilżające maseczki i spreje, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji.
4. Farbowanie włosów u dzieci
Coraz więcej klientek pyta o farbowanie włosów swoich dzieci, ponieważ wiele z nich chce mieć różowe końcówki lub pasemka. Na szczęście jest całkiem sporo nieszkodliwych sposobów na uzyskanie takiego efektu.
Kreda do włosów to najbezpieczniejsza metoda nadawania włosom dowolnej barwy: nie farbuje ich, a kolor usuwa się już po pierwszym myciu. Dostępne są również łagodne balsamy i spreje do farbowania, które mają różne barwy.
Pamiętaj, że niektóre z tych produktów mogą zabrudzić ubrania. Zdarza się to najczęściej właśnie w przypadku kredy, ponieważ pył spada bezpośrednio na ubrania. I oczywiście należy używać rękawiczek, chyba że ktoś chciałby pofarbować sobie również ręce.
3. Jak zrobić fryzurę na imprezę i dlaczego fryzjerzy lubią blondynki
Najważniejsze w każdej fryzurze jest to, aby była staranna i czysta. Kiedy włosy wyglądają schludnie, każde uczesanie prezentuje się w porządku. A tak na marginesie, dlaczego fryzjerzy lubią blondynki? To proste: ich zniszczone włosy lepiej zachowują swój kształt przy upięciach. A praca z prostymi, lśniącymi włosami jest naprawdę trudna.
Oto kilka oznak świadczących o tym, że pracujesz z dobrym fryzjerem:
- Włosy powinny być dobrze przygotowane — należy je odpowiednio rozprostować.
- Fryzjer powinien znaleźć środek fryzury i zacząć pracę od tego miejsca.
- Fryzjer powinien unikać stosowania lakierów w spreju, w przeciwnym razie włosy będą się kleić.
- Prawdziwy profesjonalista powinien zapytać, w co będziesz ubrana. Jeśli zamierzasz mieć odkryte ramiona, włosy powinny być upięte, a w innych przypadkach mogą być rozpuszczone.
2. Który szampon jest lepszy: zwykły czy profesjonalny
Zwykłe szampony stosuje się wyłącznie do usuwania tłuszczu i brudu. Z kolei produkty profesjonalne nie tylko czyszczą włosy, ale także pomagają rozwiązać inne problemy, na przykład pogrubiają i nawilżają. Przeprowadziłam mały eksperyment: umyłam lewą stronę włosów profesjonalnym produktem, a drugą jednym z najpopularniejszych zwykłych szamponów, jakie można kupić w każdym supermarkecie.
Okazało się, że standardowy szampon, który kosztował 3 razy mniej, nadał włosom większą objętość. Jednak po jego użyciu zauważyłam łupież, którego nie miałam po zastosowaniu profesjonalnego produktu. Poza tym zwykłego szamponu należy używać z odżywką, aby ułatwić późniejsze rozczesywanie włosów.
1. Jak dbać o włosy: wskazówki, których udzielam moim klientkom
Oto kilka wskazówek, które radykalnie poprawią jakość twoich włosów:
- Myj włosy dwukrotnie. Kiedy stosujesz szampon po raz pierwszy, usuwasz tylko górną część tłuszczu i wszystkie produkty do stylizacji włosów. Przy drugim myciu produkt oddaje włosom wszystkie swoje składniki odżywcze. Nie pocieraj włosów, ponieważ w ten sposób niszczysz ich strukturę. W rzeczywistości tylko skóra głowy jest tłusta, a końcówki włosów są po prostu zakurzone. Piana spływająca ze skóry głowy doskonale usunie cały ten kurz.
- Wycieraj włosy ręcznikiem lub ściereczką. Weź ręcznik i przesuń go od nasady włosów aż po same końce. Nie pocieraj nim jednak włosów, bo to tylko je uszkodzi.
- Po zastosowaniu maski do włosów użyj też odżywki do włosów. Sprawi, że włosy staną się błyszczące. Maska jedynie odżywia włosy, ale nie dodaje im blasku.
- Nie susz włosów zaraz po ich umyciu. Zostaw je na chwilę, aby przeschły w naturalny sposób. Dopiero potem możesz użyć suszarki do włosów (nastawiając na chłodny strumień powietrza).
- Prostuj włosy, używając jednocześnie szczotki do włosów. Za szczotką powinna iść prostownica. W ten sposób unikniesz roztopienia splątanych włosów.
Jak dbacie o swoje włosy? Podcinacie końcówki regularnie czy może poddajecie się drogim zabiegom w salonie fryzjerskim?