19 gadżetów, których przeznaczenia nikt nie jest w stanie zrozumieć

Relacje z krewnymi są czasami skomplikowane, zwłaszcza chcą za bardzo wpływać na dynamikę rodziny. Jedna z naszych czytelniczek poprosiła nas o radę, ponieważ przez niepotrzebne działania jej szwagierki sprawy posunęły się nieco za daleko. Przyjrzyjmy się razem tej sytuacji.
Witaj, Jasna Strono!
Miałam operację. Kiedy wróciłam do domu, wpadła moja szwagierka. Mąż był z naszym synem. „Mojego brata nie ma? Powinnaś się z nim rozwieść” — powiedziała. W złości rzuciłam, żeby przestała się wtrącać. Po kilku dniach ktoś zadzwonił do drzwi. To był...
...pracownik socjalny! Moja szwagierka zadzwoniła do nich i powiedziała, że mój mąż — jej rodzony brat! — znęca się nade mną. Przekręciła całą sytuację z operacją, aby wyglądało tak tak, że zostawił mnie na pastwę losu; jakbym musiała radzić sobie ze wszystkim sama. Do tego wymyśliła wiele innych historyjek, chcąc uwiarygodnić swój scenariusz, w którym ja i mój syn jesteśmy zagrożeni. Szybko uświadomiłam sobie, że czerpała inspirację z własnej przeszłości i jej dawnego związku, tylko że wszystko wyolbrzymiła.
To był trudny czas. Musieliśmy przejść długi i wyczerpujący proces. Po rozmowie z nami, naszymi sąsiadami i kilkoma innymi osobami pracownik socjalny doszedł do wniosku, że w naszej rodzinie nie dzieje się nic złego.
Moja szwagierka nigdy nie przeprosiła — powiedziała tylko, że nam „pomaga”. Mój mąż jest zdruzgotany i wściekły. Rozumiem, dlaczego nie chce jej widzieć po tym wszystkim, co się wydarzyło, ale ja chciałabym jakoś temu przeciwdziałać — kiedyś byli tak blisko! Zachowała się w ten sposób przez tę traumę z przeszłości. Chciałabym być dla niej wsparciem, żeby wiedziała, że może na kogoś liczyć. Jednocześnie mój mąż i syn to dla mnie priorytet. Co mogę zrobić?
Pozdrawiam,
Mandy
Droga Mandy!
Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją historią. Rozumiemy, że może to być przykre doświadczenie zarówno dla ciebie, jak i twojego męża. Mamy dla ciebie kilka rad.
Twój mąż ma pełne prawo zdystansować się od siostry po tym, co się stało. Jej działania miały poważne konsekwencje, a on potrzebuje czasu — może nawet bardzo długiego — aby znów poczuć się bezpiecznie w jej pobliżu. Chociaż odczuwać wobec niej empatię, priorytetowe traktowanie męża i syna oznacza wspieranie jego decyzji, żeby się od niej odciąć.
Jeśli nadal chcesz pomóc swojej szwagierce, zrób to w sposób, który nie narazi twojej rodziny na niebezpieczeństwo. Może to oznaczać utrzymywanie ograniczonego, kontrolowanego kontaktu (np. poprzez wiadomości tekstowe, ale nie spotkania czy wizyty). Wyjaśnij, że nie będziesz tolerować przekraczania granic i że musi zacząć pracować nad sobą, by zapomnieć o przeszłości.
Wydaje się, że działania twojej szwagierki wynikają z nierozwiązanej traumy. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz delikatnie zasugerować terapię lub inne sposoby, które mogą pomóc jej w uzdrowieniu. Nie jest jednak twoim zadaniem odbudowanie jej osobowości — musi sama tego chcieć.
W każdej rodzinie zdarzają się mniejsze lub — jak w tej historii — większe nieporozumienia. Rozwiązanie tych trudności zależy od naszego podejścia i reakcji. Przeczytajcie różne historie z życia innych rodzin.