W jakim wieku czujesz największą pewność siebie i dlaczego
Jako nastolatki często mamy zaniżone poczucie własnej wartości i nie robimy rzeczy, które chcielibyśmy robić, ponieważ obawiamy się, że inni uznają to za dziwaczne. Dopiero po dwudziestym roku życia w końcu zaczynamy czuć większą śmiałość i zdecydowanie. Co ciekawe, badania, które objęły około 165 000 uczestników, dowiodły, że mając ponad 20 lat, wcale nie jesteśmy najbardziej pewni siebie w naszym życiu.
Ekipa Jasnej Strony była ciekawa, w jakim wieku mamy (lub będziemy mieć) najwyższą samoocenę. Sprawdźmy więc, co mówi na ten temat nauka!
Samoocena dzieci rośnie
Według badań pozytywny stosunek do samego siebie wzrasta od 4. do 11. roku życia. Jedną z możliwych przyczyn jest to, że dzieci zaczynają wówczas czuć się coraz bardziej niezależne. A ponieważ same uczą się wielu rzeczy, zwiększają jednocześnie swoją pewność siebie.
Samoocena nastolatków nie zmienia się
Niektóre starsze badania wykazały, że samoocena spada w czasie wieku młodzieńczego. Decydujący wpływ miał mieć tutaj okres przejściowy — nastolatki idą do liceum, poznają nowych ludzi, doświadczają zmian emocjonalnych i fizycznych, zaczynają randkować. Często też porównują się z innymi, przez co niestety burzą swoją pewność siebie.
Jednak obecnie naukowcy sugerują, że w wieku od 11 do 15 lat poziom samooceny się nie zmienia. Ponadto w wieku 15 lat zaczyna on błyskawicznie się polepszać.
Samoocena dorosłych rośnie
W okresie dorosłym poczucie własnej wartości stale wzrasta. W tym czasie kształtują się dojrzałe cechy osobowości. To wtedy uznajemy, iż nowe role społeczne wymagają od nas większej odpowiedzialności, świadomości i stabilności emocjonalnej. Jeśli jesteśmy w związku, mamy pracę lub zostajemy rodzicami, cechy te ugruntowują się. A to z kolei poprawia naszą samoocenę.
Właśnie wtedy nasza samoocena jest najwyższa
W wieku od 60 do 70 lat ludzie osiągają najwyższy poziom pewności siebie. Po przekroczeniu tego momentu zaczyna on jednak delikatnie spadać, aż w końcu drastycznie obniża się po 90. roku życia. Może to mieć związek z utratą partnera i dotychczasowych funkcji społecznych. Czasami prowadzi to do depresji, a nawet poważnych schorzeń organizmu.
Poziom samooceny może się różnić
Badania nie wykazały znaczących różnic w samoocenie pod względem płci, narodowości, a nawet pokoleń. Jednak może się ona zmieniać w krótkim lub długim czasie, w zależności od tego, co dzieje się w naszym życiu. Sukcesy w pracy, problemy osobiste czy inne ważne zdarzenia mogą wpływać na pewność siebie. Ale mimo tych wahań ogólny schemat pozostaje taki sam.
Zauważyliście, jak zmieniało się u was poczucie własnej wartości? Kiedy czuliście się najbardziej pewni siebie?