12 prawdziwych historii, które wystraszyłyby nawet Hitchcocka

Gratulacje, wygląda na to, że przeszedłeś ostateczną selekcję – dostałeś zaproszenie na ostatnią rozmowę kwalifikacyjną przy posiłku, który najczęściej jest lunchem, ale czasami może być śniadaniem. Zanim jednak zaczniesz świętować, pamiętaj, że istnieją pewne sztuczki, które może stosować rekruter, aby cię przetestować, a wszystko to wiąże się z tym, co zamawiasz i jak jesz. Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną i zdobyć wymarzoną pracę, nie popełniając przy tym błędów, które będą kosztować cię karierę.
Jeśli znasz miejsce, do którego zostałeś zaproszony, to dobrze. Jeśli nie, zrób szybkie rozeznanie co do trasy przejazdu i miejsc parkingowych i upewnij się, że dotrzesz tam z dużym zapasem czasu. Nie chcesz spieszyć się na rozmowę kwalifikacyjną, ale i tak przybądź kilka minut wcześniej.
Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną mogła zasugerować, że będzie to niezobowiązująca pogawędka przy posiłku, ale musisz ubrać się stosownie do okazji, biorąc pod uwagę, że jest to jednak rozmowa o pracę. Ubierz się stosownie do pogody, ale upewnij się, że twój strój jest formalny.
Skoro twoja ostateczna ocena odbywać się będzie przy posiłku, twoje ubrania nie powinny przeszkadzać. Unikaj zbyt długich lub rozkloszowanych rękawów lub obcisłej marynarki i spodni. Zdaniem konsultanta ds. HR zawsze lepiej przesadnie się wystroić, niż ubrać za mało elegancko.
Miej przy sobie swoje CV na wypadek, gdyby osoba prowadząca rozmowę zapomniała je zabrać lub sprawdzała twoje przygotowanie do rozmowy. Mały notatnik i długopis mogą się również przydać na wypadek zrobienia notatek lub wyjaśnienia czegoś w ramach rekrutacji.
Zasadniczo przygotuj się na formalną rozmowę kwalifikacyjną, podczas której posiłek będzie tylko dodatkiem.
Najlepsze posiłki do zamówienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej to takie, które można jeść widelcem i nożem i które nie przyklejają się do zębów. Odrzuć hamburgery i rogaliki, wybierz kanapkę lub zupę, jeśli rozmowa odbywa się w kawiarni.
Nudle i spaghetti również stanowią problem, ale makaron, taki jak penne, powinien być w porządku, podobnie jak prosta sałatka – tylko bez rzymskiej lub szpinaku – to istne magnesy na zęby! W razie wątpliwości wybierz coś prostego i kieruj się wskazówkami rozmówcy. Pamiętaj też, aby nie zamawiać najdroższych rzeczy w menu i unikać alkoholu, aby zachować trzeźwość umysłu.
Zazwyczaj lepiej jest unikać potraw, których przeżuwanie zajmuje dużo czasu, takich jak sushi. Niemniej jednak, jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w miejscu specjalizującym się w japońskiej kuchni lub innych egzotycznych potrawach, upewnij się, że zapoznałeś się z menu i wiesz, w co się pakujesz.
Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może sprawdzać, jak reagujesz na nieznane sytuacje, a brak wiedzy na temat jedzenia, które jest mniej lub bardziej globalnym zjawiskiem, lub niepewność co do tego, czego chcesz, może odrzucić twoją kandydaturę. Nawet jeśli nie masz ochoty sushi, bądź pewny siebie i zamów coś innego, co podaje się w tej restauracji.
Jest to czas, kiedy musisz wykazać się wszystkimi swoimi manierami przy stole. Bierz małe kęsy, jesteś bardziej zainteresowany odpowiadaniem na pytania niż napychaniem się. Pamiętaj, aby być uprzejmym dla kelnerów — choć jest to coś, co należy robić w każdej sytuacji.
Jeśli masz jakiekolwiek złe nawyki żywieniowe, takie jak branie zbyt dużych kęsów, siorbanie wody, uderzanie sztućcami itp., zadbaj o to, by poskromić swoje naturalne instynkty i jak najlepiej się zachowywać.
Tuż po otrzymaniu zamówienia, osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może podać ci solniczkę i pieprzniczkę, co jest dobrze znaną sztuczką. Okazuje się, że jeśli przyprawisz jedzenie bez uprzedniego spróbowania go, automatycznie zostaniesz uznany za impulsywnego i możesz nie otrzymać oferty pracy.
Chodzi o to, aby użyć soli i pieprzu, a nawet ostrego sosu, dopiero po skosztowaniu potrawy – oznacza to rozważnego kandydata, który podejmuje decyzje dopiero po zapoznaniu się z całą sytuacją. Podstępne? Jak najbardziej.
Po skończonym posiłku (pamiętaj, aby nie marnować jedzenia, chyba że był z nim jakiś problem), możesz zostać zapytany, czy chcesz deser lub kawę. Sugerujemy unikanie deseru, ponieważ jest to rozmowa kwalifikacyjna, a zastrzyk cukru może spowolnić cię umysłowo i sugerować, że z ciebie obżartuch.
Możesz zdecydować się na kawę lub herbatę, ale kieruj się sygnałami od rozmówcy – jeśli masz wrażenie, że mu się spieszy, całkowicie odrzuć propozycję. Oczywiście, jeśli nalega na deser i poleca coś specjalnego, nie krępuj się go zjeść.
Ponieważ jest to formalne spotkanie, osoba prowadząca rozmowę powinna pokryć rachunek z firmowego konta. Ty, jako uczestnik rozmowy kwalifikacyjnej, nie powinieneś oferować zapłaty, ponieważ może to wyglądać, jakbyś zbytnio przejął się rolą. Jeśli jednak rozmówca wydaje się niezdecydowany, wyciągnij portfel z uprzejmości, choć z pewnością zostanie to odrzucone.
Pozwól mu zapłacić, podziękuj za posiłek i poświęcony czas. Podejdź z nim do drzwi, mocno uściśnij jego dłoń i udaj się w swoją stronę, chyba że on również idzie w tym samym kierunku co ty.
Jeśli uważasz, że rozmowa przebiegła pomyślnie i chcesz otrzymać oferowane stanowisko, wyślij e-mail lub odręczną notatkę z podziękowaniem za poświęcony czas, rozmowę i posiłek. Może to być odpowiedni moment, aby powtórzyć, dlaczego świetnie nadajesz się na to stanowisko.
Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom uda ci się zabłysnąć na rozmowie i zdobyć świetną pracę. A w tym artykule znajdziecie historię o osobach, które zostały zaskoczone nietypowymi pytaniami od rekruterów.