15 osób, które odkryły wstrząsający rodzinny sekret

Przekonanie dzieci do sięgnięcia po zdrową przekąskę zamiast po śmieciowe jedzenie to chyba jedno z najtrudniejszych zadań każdego rodzica. A jeszcze większe wyzwanie wiąże się ze wzbudzeniem w nich przyjemności ze zdrowego odżywiania.
Ekipa Jasnej Strony natrafiła na badanie, które proponuje wykorzystanie telewizji do tego, by dzieci polubiły pełnowartościową żywność.
Zastanawiacie się pewnie, w jaki sposób telewizja może pomóc wam nakłonić dziecko do zdrowszego sposobu odżywiania. Odpowiedź jest naprawdę prosta: wystarczy, że dzieci będą oglądać programy kulinarne, w których pokazywane są potrawy ze zdrowych składników, jak np. MasterChef Junior. Pewna analiza wykazała, że podobne audycje mogą mieć pozytywny wpływ na zachowania i postawy dzieci.
Jak to możliwe? Autorzy twierdzą, że programy te propagują zdrowe postrzeganie jedzenia, ponieważ zgodnie z teorią bazującą na reaktywności na bodźce uznaje się, że ludzie potrafią wykształcić wyuczone reakcje, otrzymując konkretne sygnały. Obrazy jedzenia w programach modelują to, jakie potrawy dzieci chcą spożywać, a także wyzwalają apetyt na pokazane produkty, przekładając się na określone zachowania.
W ramach badania poproszono 125 dzieci w wieku 10-12 lat o obejrzenie dziesięciominutowego fragmentu holenderskiego programu telewizyjnego dla dzieci. Część z nich oglądała odcinek przedstawiający zdrową żywność, natomiast innym włączono nagranie prezentujące niezdrowe przekąski. W pierwszym filmie pokazano pomidory, cebulę, brukselkę oraz inne owoce i warzywa, a w drugim — hamburgery, frytki z majonezem i croissanty.
Aby upewnić się, że postrzeganie żywności przez dzieci było zbieżne z założeniami autorów, zostały one poproszone o ocenę produktów pokazanych w filmach w skali od 0 do 10, gdzie zero odnosiło się do bardzo niezdrowego jedzenia w opinii dzieci, a dziesięć — bardzo zdrowego. Na koniec zaproponowano dzieciakom przekąskę. Do wyboru były m.in. plasterki jabłka, kawałki ogórka, frytki i precelki.
W grupie dzieciaków, które obejrzały film ze zdrową żywnością, ponad 41% wybrała odżywczą przekąskę, natomiast w drugiej grupie takiego wyboru dokonało tylko 20% badanych. Juniorzy, którzy obejrzeli odcinek ze zdrowymi przekąskami, byli 2,7 raza bardziej skłonni sięgnąć po pełnowartościowe jedzenie po zobaczeniu go w telewizji.
— Wyniki tego badania pokazują, że programy kulinarne mogą być obiecującym narzędziem promowania pozytywnych zmian w zakresie preferencji, postaw i zachowań związanych z jedzeniem u dzieci — podsumował główny autor tej analizy dr Frans Folkvord z Uniwersytetu w Tilburgu.
Rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych nie jest wcale skomplikowane, jako że dobre przyzwyczajenia są łatwiejsze do opanowania w dzieciństwie. Sęk w tym, by nakłonić dziecko do polubienia i wykształcenia u siebie danego nawyku. Posłużyć mogą temu następujące rozwiązania:
A wasze dzieci zdrowo się odżywiają? Jakie metody stosujecie, aby je do tego przekonać? Napiszcie w komentarzach!