7 oznak, że ludzie cię lekceważą i przekraczają dopuszczalne granice. Podpowiadamy, jak temu zaradzić

Ostatnio wiele osób zaczęło wszędzie nosić ze sobą butelkę wody i jest to oczywiście doskonały sposób na regularne nawadnianie organizmu. Woda pomaga transportować składniki odżywcze, wytwarzać ślinę, utrzymywać temperaturę ciała itd. Jednak warto być świadomym, że przyjmowanie nadmiernej ilości płynów (np. więcej niż litr wody na godzinę) może przyczyniać się do problemów zdrowotnych i przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.
Ekipa Jasnej Strony była zszokowana, dowiadując się o negatywnych skutkach picia zbyt dużej ilości wody. Chcielibyśmy podzielić się z wami istotnymi informacjami, które znaleźliśmy na ten temat.
Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości trawiennych są wzdęcia — najczęściej zmagają się z nimi kobiety. Picie zbyt dużej ilości wody może wywołać poczucie, jakbyście zjedli cały posiłek, a tym samym spowodować wzdęcie. Poza tym, jeśli pijecie szybko, najprawdopodobniej połykacie również powietrze, które wzmaga wrażenie przepełnienia. Na szczęście jest to tylko krótkotrwały problem.
Picie dużej ilości wody w połączeniu ze spożywaniem zbyt słonych pokarmów może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, zwane również obrzękiem. Dzieje się tak, gdy poziom sodu w naszym ciele jest zbyt wysoki — picie wody powoduje wówczas puchnięcie kończyn, szczególnie dolnych. Niekiedy to samo dzieje się również z dłońmi.
Gdy stan chorobowy jest zaawansowany, obrzęk może wpływać również na pień mózgu i powodować dysfunkcję ośrodkowego układu nerwowego.
Zazwyczaj trudno jest zaobserwować pierwsze objawy picia zbyt dużej ilości wody, szczególnie na początku. Jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z przewodnieniem to ból głowy. Możecie również odczuwać mdłości, dezorientację i rozkojarzenie.
Zdarzają się również poważniejsze objawy zatrucia wodą, takie jak podwójne widzenie, trudności w oddychaniu, podwyższone ciśnienie krwi i senność.
Dla zdrowia krwi, prawidłowego funkcjonowania mięśni i utrzymania właściwego tętna kluczowe są elektrolity, a picie zbyt dużej ilości wody obniża ich poziom w naszym organizmie. Kiedy ilość elektrolitów jest zbyt mała, możemy doświadczyć skurczów mięśni.
Ile wody pijecie? Czy zaobserwowaliście kiedyś u siebie objawy przewodnienia?