10 błędów w gotowaniu, które popełniają nawet najbardziej doświadczeni kucharze
Gotowanie jest nie lada wyzwaniem, ponieważ wymaga pewnych umiejętności, czasu i skupienia. Adepci sztuki kulinarnej marzą o tym, by przygotowywać posiłki, które zachwycają podniebienie, nie przywierają do patelni i nigdy się nie przypalają. Niestety, wielu z nas pomimo najszczerszych chęci i wysiłków nie radzi sobie w kuchni i popełnia szereg błędów.
1. Gotujesz makaron w zbyt małej ilości wody.
Gotowanie makaronu wydaje się proste, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Aby przyrządzić go tak, jak należy, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią ilość wody w garnku. W przeciwnym razie makaron może wyjść zbyt suchy, sklejony albo przywrze do dna.
Aby do tego nie dopuścić, należy zagotować około czterech litrów wody na pół kilograma suchego produktu. Trzeba upewnić się, że woda dobrze zakrywa makaron, nawet w czasie gotowania.
2. Nie bierzesz pod uwagę, że każdy składnik ma inny czas gotowania.
Przygotowując jakąś potrawę, wiele osób zaczyna od podsmażenia czosnku i dopiero potem dorzuca cebulę i inne przyprawy. A to błąd. Drobno posiekany czosnek zdąży się usmażyć, a nawet przypalić, zanim dodamy pozostałe składniki.
I dlatego lepiej jest w pierwszej kolejności podsmażyć cebulę, następnie dodać czosnek, a dopiero później inne składniki. Z czasem warto się również nauczyć, które warzywa gotują się szybciej, a które potrzebują więcej czasu. Dzięki temu można udoskonalić kolejność dodawania i gotowania poszczególnych składników.
3. Dodajesz sól pod koniec gotowania i przesalasz.
W starych przepisach znaleźć można instrukcję, by „po skończonym gotowaniu dodać sól do smaku”. Jaki jest tego efekt? Potrawa jest nierównomiernie doprawiona, a w niektórych miejscach jest bardziej słona. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić z soleniem, bo można zrujnować danie.
Sól należy dodawać po odrobinie wraz z kolejnymi składnikami i od czasu do czasu posmakować to, co gotujemy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że smak dobrze przejdzie i będzie lepiej podkreślony, a przede wszystkim jednakowy.
4. Rozbijasz jajka do tego samego naczynia.
Bardzo często się zdarza, że w pośpiechu ludzie rozbijają jajka jedno po drugim do tego samego naczynia. Ten błąd może jednak wiele kosztować. Zdarza się, że jedno jajko jest zepsute, a wtedy pozostałe idą na zmarnowanie albo dostaje się do nich fragment skorupki. A wszyscy doskonale wiemy, jak trudno jest go potem wyciągnąć.
Aby tego uniknąć, wbijajcie jajka do osobnych miseczek, a przed gotowaniem przelejcie je do jednej większej.
5. Używasz łyżki do rozdrobnienia mielonego mięsa.
Podczas gotowania wszyscy mieszamy potrawy łyżką. Ale w przypadku mielonego mięsa bywa to powolne i męczące. Zwłaszcza jeśli jest ono posklejane i trzeba je rozdrabniać.
Dlatego najlepiej jest używać w tym celu tłuczka do ziemniaków. A drewnianą łyżką można zeskrobać pozostałe na nim mięso. Dzięki temu równo się usmaży.
6. Nie przygotowujesz i nie siekasz składników przed gotowaniem.
Ludzie często rozgrzewają patelnię, jednocześnie siekając składniki, które za chwilę na niej wylądują. Nie jest to zbyt dobra metoda. W ten sposób można zrujnować danie. Zanim posiekacie składniki, patelnia będzie już tak rozgrzana, że wszystko się na niej spali. W dodatku będzie bardzo mało czasu, by doprawić danie i dodać inne składniki.
Wcale nie chodzi o to, żeby pokroić wszystko przed smażeniem. Wystarczy posiekać te składniki, które mają iść na pierwszy ogień, a w międzyczasie przygotować pozostałe.
7. Używasz tępego noża.
Tępy nóż jest znacznie bardziej niebezpieczny, niż się wydaje. Może łatwo się ześlizgnąć i zgnieść mięso lub warzywa. Albo zranić palce.
Jak twierdzi kulinarny ekspert Mark Bittmanes, warto mieć pod ręką ostrzałkę do noży. A jeśli to nie wchodzi w grę, możecie oddać noże do ostrzenia komuś, kto się na tym zna.
8. Nie wiesz, jak przechowywać awokado, żeby dłużej było świeże.
Wmówiono nam, że jeśli zostawimy pestkę w awokado, to owoc się nie utleni i nie zbrązowieje. Niestety, ta metoda nie działa. To prawda, że pestka spowalnia gnicie, ale tylko w miejscach, do których przylega. Pozostałe części owocu i tak robią się ciemne.
Prawda jest taka, że nie da się powstrzymać utleniania awokado. Można jednak spowolnić ten proces. W tym celu warto posmarować niedojedzony owoc odrobiną oliwy i przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku. Tworzy to barierę, która zapobiega uwalnianiu zawartych w awokado enzymów.
9. Używasz zbyt małego garnka lub patelni.
Choć wydaje się to oczywiste, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jak ważne jest, by mieć odpowiednio dużo miejsca w garnku lub na patelni. Źle dobrany rozmiar naczynia w stosunku 9do ilości składników niesie pewne konsekwencje. Przykładowo mięso może zrobić się zbite i wilgotne. Ponadto gdy temperatura spada, tworzy się para wodna, a jedzenie gotuje się, zamiast smażyć i przyrumienić. W małym rondlu trudno jest dobrze wymieszać składniki, żeby równo się ugotowały.
I dlatego lepiej jest kłaść mniej jedzenia na patelni. Jeśli nie dysponujecie naczyniem w odpowiednim rozmiarze, gotujcie partiami. Gotowe składniki warto przykryć folią aluminiową, żeby zachowały temperaturę.
10. Nie wiesz, jak doprawiać danie czosnkiem, by uzyskać odpowiedni smak.
Czosnek to przyprawa o bardzo silnym zapachu i smaku. Mało osób jednak wie, że jego smak może się zmienić w zależności od tego, jak się go przygotowuje. Przeciśnięty przez praskę będzie bardziej intensywny. Drobno posiekany czosnek łatwiej usmażyć, a przy okazji w ten sposób można najlepiej wykorzystać jego właściwości.
A jeśli chcecie, by potrawa miała tylko delikatny czosnkowy posmak, dodajcie do niej kilka ząbków w całości.
Czy macie jakieś własne kulinarne porady, które pomagają uniknąć błędów w gotowaniu lub ułatwić życie?