10 napojów o cudownym wpływie na zdrowie
Odżywcze napoje, jak na przykład yerba mate, doskonale pomagają przetrwać dzień, natomiast kawa zbożowa zapewnia przyjemne odprężenie. Jest wiele różnych napojów, które poprawiają nastrój zarówno w te dobre, jak i gorsze dni. Świat przyrody ma nam do zaoferowania mnóstwo przysmaków. Część z nich to istne zdrowie w płynie, o co nawet ich pewnie nie podejrzewaliście.
Ekipa Jasnej Strony wyszukała najbardziej dobroczynne napoje na każdą okazję, które wpłyną pozytywnie na wasze codzienne życie.
1. Woda brzozowa
Ze względu na małe ilości cukrów i kalorii stanowi smaczną alternatywę dla napojów gazowanych. Zawiera również bardzo dużo manganu, głównego minerału odpowiedzialnego za rozwój kości. Zatem mimo upływu lat, dzięki wodzie brzozowej możecie zadbać o zdrowy i mocny szkielet!
2. Sok z korniszonów
Tak, dokładnie ten sam sok, który konserwuje ogórki, wręcz tryska substancjami odżywczymi. Pewne badanie potwierdziło, że łagodzi on bóle miesiączkowe. Udowodniono również, że ze względu na dużą zawartość octu reguluje poziom cukru we krwi.
3. Herbata z goździkami
Dzięki tej przyprawie herbata zyskuje smaczną dawkę odżywczej energii. Zaledwie jedna łyżeczka goździków zawiera 55% wartości dziennego zapotrzebowania na mangan i 2% dziennej dawki witaminy K. Natomiast bogactwo antyoksydantów sprawia, że zapewniają one ochronę przed uszkodzeniem czerwonych krwinek.
4. Herbata pu-erh
Ta chińska herbata powstaje ze sfermentowanych liści, przez co mocno różni się od innych gatunków tego złotego napoju. Przekłada się to również na odmienne korzyści zdrowotne, na przykład działanie probiotyczne.
Z badań wynika, że herbata pu-erh obniża poziom cholesterolu, a także wspomaga odchudzanie.
5. Kombucza
To kolejny rodzaj sfermentowanej herbaty z dodatkiem drożdży i cukru, która pomaga regulować metabolizm. Dzięki procesowi fermentacji zawiera probiotyki, czyli przyjazne bakterie o korzystnym wpływie na zdrowie. Mają one szczególne znaczenie dla układu odpornościowego i sprzyjają rozwojowi pożądanych mikroorganizmów w naszych jelitach.
6. Kawa zbożowa
Uchodzi za bezkofeinowy zamiennik kawy, ale filiżanka tego napoju jest wręcz po brzegi wypełniona zdrowymi minerałami i witaminami. Zawiera mangan i witaminę B6, które obniżają poziom stresu i poprawiają pracę mózgu.
Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu redukuje objawy takich schorzeń jak zapalenie stawów. Z innego badania wynika natomiast, że wspomaga trawienie i reguluje perystaltykę jelit.
7. Yerba mate
Ta herbata powstaje z pędów i gałęzi ostrokrzewu paragwajskiego i zawiera duże ilości antyoksydantów oraz substancji odżywczych. Jest również znanym środkiem pobudzającym, zawierającym 78 mg kofeiny w 150 ml, czyli prawie tyle samo co kawa. To sprawia, że staje się smaczną alternatywą dla osób, które nie przepadają za małą czarną.
8. Herbata z kurkumą
Ten należący do rodziny imbirowatych korzeń wykazuje bardzo korzystne właściwości prozdrowotne. Zawiera kurkuminę, która — jak pokazują badania — pomaga łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.
Dowiedziono również, że dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym kurkuma chroni wątrobę przed uszkodzeniami.
9. Napar z dziurawca
Analiza 35 badań potwierdza, że roślina ta łagodzi objawy depresji. Skutecznie zmniejsza też symptomy menopauzy, na przykład uderzenia gorąca.
Podczas przyjmowania leków należy jednak zachować ostrożność z ilością dziurawca, gdyż — podobnie jak grejpfrut — może on osłabiać ich działanie.
10. Sok z pigwy
Owoc ten zawiera cały wachlarz witamin i substancji odżywczych, więc sok z pigwy to doskonały pomysł na idealny początek dnia! Według badań dobrze sprawdza się w czasie ciąży, zwłaszcza przy łagodzeniu porannych mdłości. To wszystko sprawia, że warto uwzględnić ten nowy smaczny napój w swojej codziennej diecie.
Po którą z powyższych propozycji sięgniecie w pierwszej kolejności? Napiszcie, jaki jest wasz ulubiony napój — może zapomnieliśmy o nim wspomnieć!