20 niesamowitych projektów, na widok których krzykniesz: „Chcę to!”

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, wielu rzeczy będziesz musiał nauczyć się naprawdę szybko. Dzieci każdego dnia uczą się czegoś nowego, więc trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, i zebrać wszelką potrzebną wiedzę i informacje, żeby w każdej chwili być w stanie zapewnić im bezpieczeństwo i właściwą opiekę.
Na Jasnej Stronie dotarliśmy do najbardziej pomocnych wskazówek i stworzyliśmy listę dla rodziców, która może okazać się przydatna, kiedy nieprzespane noce zaczną dawać wam się we znaki.
Kiedy dziecko zaczyna swoją przygodę z pokarmami stałymi, lepiej pozwolić mu poznawać jedzenie we własnym tempie i decydować o ilości zjadanych potraw. W tym celu warto sadzać dziecko przy rodzinnym stole podczas posiłków i proponować mu te same dania, które jedzą inni. Zaleca się też zachęcanie malucha do samodzielnego jedzenia od samego początku.
Ze względów bezpieczeństwa lepiej umieścić dziecko w łóżeczku. W ten sposób podczas snu nie będzie narażone na wasze nagłe, nieświadome ruchy. Dla dziecka lepiej jest też, gdy w łóżeczku nie ma żadnych większych koców czy poduszek, bo ma wtedy więcej miejsca, żeby spokojnie oddychać podczas snu.
Kiedy twoje dziecko przyzwyczai się już do swojego łóżeczka, eksperci zalecają cyklicznie zmieniać pozycję, w której śpi. Co drugą noc postaraj się zmieniać kierunek, w którym zwrócona jest główka maleństwa, układając ją najpierw w prawą stronę, potem w lewo i tak dalej na zmianę. Pomoże to uniknąć spłaszczenia się główki z jednej strony.
Wskaż przedmiot, który dziecko jest w stanie szybko rozpoznać, a następnie schowaj go i obserwuj, czy maluch jest zaciekawiony miejscem, w którym jest schowany. Zapytaj, gdzie teraz jest ta rzecz, i pobawcie się w chowanego. Sprawdź, czy dziecko stanie się bardziej chętne, by znaleźć przedmiot.
Kiedy dziecko kończy 3 miesiące, jego rozwój staje się sprawą najwyższej wagi. To wtedy zaczyna przyglądać się światu i wszystkiemu, co je otacza. Dlatego zaleca się pomagać dzieciom spojrzeć na świat z innej perspektywy, dając im każdego dnia możliwość bezpiecznego wyglądania przez okno.
Obserwuj swoje dziecko, kiedy w pobliżu słychać hałas lub gdy upuścisz talerz, który, uderzając o podłogę, wyda nieprzyjemny dźwięk. Jeśli twoja pociecha przestraszy się tak jak ty lub podskoczy, to dobry znak, mówiący o tym, że maluch nie ma problemów ze słuchem. Jeżeli dziecko ani drgnie, warto udać się do pediatry i poprosić, żeby sprawdził, czy wszystko jest w porządku.
Pierwsze zęby pojawiają się u dziecka zazwyczaj w wieku 5-9 miesięcy. To znak, że możesz zacząć mycie zębów. Pamiętaj tylko, żeby zachować delikatność, czyszcząc dziąsła dziecka. Kiedy zobaczysz, że jest gotowe na szczoteczkę do zębów, wprowadź ją powoli do waszej codziennej pielęgnacji. Postaraj się unikać pasty do zębów do czasu, aż dziecko będzie mieć około 18 miesięcy.
Czasami twoje dziecko budzi się marudne i żadne próby karmienia czy zabawy nie są mu w stanie poprawić nastroju. Jeśli nie możesz znaleźć sposobu na taki atak złości, spróbuj uszanować nastrój dziecka i poczekaj, aż gniew sam minie. Daj maluchowi trochę przestrzeni, jednocześnie nie znikając mu zupełnie z pola widzenia, żeby czuł się bezpiecznie.
Kąpiąc dziecko, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, choć może to wydawać się oczywiste, nie należy nigdy zostawiać go samego w wodzie. Po drugie, wkładając malucha do wody, należy pamiętać, żeby najpierw zamoczyć stopy, aby mógł się przyzwyczaić się do temperatury kąpieli. Następnie powoli zanurzamy nogi, cały czas przytrzymując dziecko. Kiedy jest już w wodzie, pomagamy mu przyjąć pozycję siedzącą, a następnie układamy na mniej śliskiej powierzchni wanienki.
Czy macie jeszcze jakieś porady dla rodziców na temat pielęgnacji dziecka? Podzielcie się nimi w komentarzach.