11 rzeczy, z których dorosła osoba nie powinna się nikomu tłumaczyć
![11 rzeczy, z których dorosła osoba nie powinna się nikomu tłumaczyć](https://wl-jasnastrona.cf.tsp.li/resize/336x177/jpg/7b8/464/ac74a35ce6b8d14ac0ea6e2147.jpg)
Trzy główne powody, dla których pary się rozwodzą, to niewierność, brak więzi i kłopoty finansowe.
Jednak koniec nie zawsze nadchodzi szybko — podjęcie ostatecznej decyzji często wymaga wielu lat złych zwyczajów i braku połączenia. Przyjrzyjmy się kilku drobnym nawykom i zachowaniom, które mogą prowadzić do rozstania, jeśli nie zwrócisz na nie uwagi na wczesnym etapie.
Kiedy pary zaczynają razem mieszkać, zauważają dziwactwa i nawyki drugiej osoby, które działają im na nerwy: zostawianie brudnych skarpet na podłodze, zbyt głośne żucie, zbyt długie przygotowywanie się do wyjścia — lista nie ma końca.
Jednym ze sposobów, aby uniknąć doprowadzania siebie nawzajem do szaleństwa, jest znalezienie metod radzenia sobie z tymi irytującymi nawykami. Licencjonowana psycholog kliniczna Daphne de Marneffe, zaleca również oszacowanie, czy daną wadę można łatwo zignorować, czy też jest to kwestia nie do przejścia, którą należy omówić.
Algorytm komputerowy potrafi przewidzieć prawdopodobieństwo powodzenia małżeństwa z 79% dokładnością, opierając się wyłącznie na tonie głosu małżonków podczas rozmów. Naukowcy przeanalizowali interakcje ponad 100 par uczestniczących w terapii, śledząc ich status związku przez okres pięciu lat.
Wyniki badań ujawniły, że takie czynniki jak intensywność, wysokość dźwięku, „drżenie” i „rozstrojenie” głosu mogą odzwierciedlać intensywność czyichś emocji. Naukowcy wyjaśniają: „Sposób, w jaki coś jest powiedziane, jest równie istotny jak sama treść, a nasze badania potwierdzają to w kontekście relacji par”.
Większość z nas prawdopodobnie doświadczyła momentu, gdy nasz partner zaczyna budować mur, nie chce rozmawiać ani rozwiązywać problemu. Wydaje się, jakby w ogóle nic go nie obchodziło i jakby po prostu cię ignorował.
Dr John Gottman twierdzi, że 80% mężczyzn zachowuje się w ten sposób. Wygląda na to, że mu nie zależy, ale w rzeczywistości jest inaczej. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać oznaki emocjonalnego przeciążenia u partnera i nie naciskać na niego w takiej chwili. Jeśli problem wymaga omówienia, zawsze lepiej wybrać odpowiedni moment, gdy oboje będziecie spokojniejsi.
Mroczna przeszłość i lekceważące słowa o byłych partnerach to bardzo niepokojące sygnały. Niestety, wiele osób woli ich nie zauważać lub interpretuje je w romantyczny sposób. „On nigdy nie mówi o ostatnich pięciu latach swojego życia, jest taki tajemniczy” albo „Jej mąż jej nie doceniał, dlatego go zdradzała, ale ja pokażę jej, czym jest prawdziwa miłość”.
Jeśli ktoś nie mówi o swojej przeszłości, może ukrywać niechlubne rzeczy, o których lepiej byłoby uprzedzić partnera. Jeśli obrzuca błotem swoich byłych i chwali się, jak mistrzowsko się na nich mścił, możesz mieć pewność, że w przyszłości zrobi to samo wobec innych partnerów.
John Gottman zidentyfikował cztery kluczowe zachowania, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwodu: pogarda, przyjmowanie roli ofiary, nadmierna krytyka oraz unikanie konfliktów. Choć ci „czterej jeźdźcy apokalipsy” mogą początkowo wydawać się nieszkodliwi, w rzeczywistości często przyczyniają się do tworzenia bardzo destrukcyjnego schematu w związku.
Wyobraź sobie, że chcesz szczerze porozmawiać o problemie, który cię niepokoi, ale twój partner nagle wycofuje się z rozmowy.
Może się wydawać, że unikanie konfrontacji pomaga utrzymać spokój, ale to błędne przekonanie. Choć kłótnie i nieporozumienia nie są przyjemne, odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów. Są niezbędne do przepracowania nierozwiązanych kwestii. Jeśli trudne rozmowy będą ciągle odkładane, frustracje zaczną się kumulować i pozostaną nierozwiązane.
Naukowcy przeanalizowali relację 373 par przez 16 lat małżeństwa. Okazało się, że 46% par rozwiodło się przed 16. rokiem małżeństwa, a często krytyka męża wobec przyjaciółek żony w pierwszym roku związku prognozowała ten rozpad w przyszłości.
Według naukowców wynika to z faktu, że relacje między kobietami a ich przyjaciółkami, które charakteryzują się emocjonalną bliskością i wsparciem, trwają dłużej, podczas gdy męska przyjaźń częściej zależy od wspólnych aktywności. W związku z tym mężczyznom łatwiej zmieniać krąg swoich znajomości, a trudniej zaakceptować przyjaciółki żony, które im się nie podobają.
Wszystko, co twój partner mówi lub robi, wydaje się być sprzeczne z jego charakterem. Tak bardzo brakuje między wami komunikacji, że nawet przestaliście utrzymywać ze sobą kontakt. Chodzi o to, że nigdy nie przestajemy się rozwijać ani zmieniać, więc jeśli jesteś już w tyle za opiniami czy gustami bliskiej osoby, powinno to być sygnałem ostrzegawczym.
Aby rozwiązać ten problem, zapytaj partnera raz w tygodniu, jak się czuje, co go zaskoczyło w ostatnich dniach lub co zrobiło na nim wrażenie. Spróbujcie także obejrzeć razem przynajmniej jeden film w tygodniu i omówić to, co widzieliście.
Niektóre osoby mogą nie przejmować inicjatywy lub wolą spotkać się pośrodku — to całkowicie normalne. Jednak toksyczna osoba nie tylko unika podejmowania decyzji, ale również zgadza się z wyborami swojego partnera, po czym później obwinia go za wszelkie negatywne skutki.
Taka osoba może poprosić partnera o wybór restauracji lub decyzję co do trasy, ale na końcu będzie niezadowolona. Jedzenie będzie bez smaku, obsługa kiepska, pogoda okropna, a całość uznają za stratę czasu. Szybko znajdą problem i obwinią swojego partnera za wszystko, co poszło nie tak.
W ciągu nocy nasz mózg przechodzi przez kilka faz snu: sen lekki, sen głęboki i REM (szybkie ruchy gałek ocznych). Jednak kiedy przerywamy ten cykl, budząc się w nocy, oznacza to, że nasz mózg spędza więcej czasu w fazie snu lekkiego, a pomija fazę REM. A bez odpowiedniej ilości snu REM nasze samopoczucie emocjonalne i zdolności poznawcze mogą ucierpieć.
Przerwany sen może również mieć krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje zdrowotne, takie jak nadciśnienie, problemy z wagą, problemy ze zdrowiem psychicznym, obniżona jakość życia i inne dolegliwości medyczne.
Pamiętasz czasy, kiedy samo przebywanie w pobliżu partnera i nicnierobienie było wystarczające? Idealnie byłoby, gdyby to uczucie nigdy nie ustało — pary powinny czuć się komfortowo w swoim towarzystwie, nawet jeśli są zajęte robieniem oddzielnych rzeczy.
Aby pokonać ten problem, zacznijcie od małych kroków, robiąc coś razem raz w tygodniu. Może to być gra planszowa, oglądanie telewizji lub filmu, a nawet wspólne gotowanie. Zróbcie coś, o czym będziecie mogli porozmawiać, gdy zapadnie cisza.
Szczęście w związku nie wygląda tak samo dla każdego. Ludzie mają różne potrzeby i różnie postrzegają zadowolenie z relacji. Istnieją jednak pewne rady, które powinna zapamiętać każda para, żeby żyć „długo i szczęśliwie”.