10 powodujących niepokój rzeczy, jakie możesz znaleźć w swoim domu
Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, wpuszczenie pupila do sypialni negatywnie wpływa na wasze samopoczucie. Mimo że dom ma być z założenia ostoją spokoju, pewne elementy wyposażenia wnętrza i codziennej rutyny mogą sprawić, że będziemy odczuwać lęk i niepokój. Każde domowe pomieszczenie — począwszy od łazienki, a skończywszy na salonie — kryje niezauważalne detale, które powoli i niepostrzeżenie wywierają wpływ na wasze zdrowie.
Ekipa Jasnej Strony przeprowadziła dokładną inspekcję wszystkich pokoi i z wielką przyjemnością przedstawi wam swoje odkrycia!
1. Pobudka na dźwięk budzika
Nagły hałas, który wyrywa was ze snu, pobudza organizm do wytwarzania dużych ilości adrenaliny. A gdy taka sytuacja ma miejsce dzień w dzień przez długi czas, może doprowadzić do stanów lękowych. Znacznie zdrowsze jest budzenie się pod wpływem światła. Zastanówcie się, czy nie warto byłoby zastąpić głośny alarm cichym budzikiem imitującym jasne światło dzienne, które powoli i bezstresowo wybudza organizm.
2. Waga w łazience
Psychologowie określają irracjonalny strach przed wagą łazienkową angielskim terminem gravitophobia. Gdy codziennie widzimy ten sprzęt, mamy tendencję do regularnego ważenia się. Od tego można się nawet uzależnić. Później nawyk ten wiąże się z nieprzyjemnym stresującym uczuciem. Aby zapewnić sobie większy spokój, schowajcie wagę i używajcie jej tylko raz na tydzień lub miesiąc do kontrolowania masy ciała.
3. Zbyt długie przyglądanie się sobie
Autorzy pewnego badania zaprosili ludzi ze zdiagnozowanym zaburzeniem dysmorficznym do udziału w eksperymencie. Chcieli zaobserwować skutki przeglądania się w lustrze. Wyniki pokazały, że po zbyt długim podziwianiu własnego odbicia badana grupa zaczęła wykazywać symptomy stresu.
Jeśli zauważyliście u siebie tendencję do koncentrowania się na niedoskonałościach ciała i regularnego przeglądania się w lustrze, jest sposób na uwolnienie się od tego napięcia. Zrezygnujcie z dużego lustra na rzecz mniejszego, które aż tak bardzo nie zachęca, żeby w nie co chwilę zerkać.
4. Spanie z pupilami
Większość z nas nie może się oprzeć pokusie wpuszczenia kota czy psa do swojego łóżka, mimo że rozwiązanie to ma więcej wad niż zalet. Bliskość zwierząt może nie tylko prowadzić do wystąpienia alergii czy powodować różnego rodzaju choroby, ale też znacząco pogarsza jakość snu. Natomiast niewystarczająca ilość nocnego odpoczynku wiąże się z większym rozdrażnieniem, podwyższonym poziomem stresu i wieloma innymi niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Dlatego zdecydowanie lepsze rozwiązanie to przygotowanie obok łóżka oddzielnego legowiska dla waszego futrzastego przyjaciela.
5. Ignorowanie temperatury
Ekstremalne warunki pogodowe — trzaskający mróz lub piekielna spiekota — mogą wpływać na nasz nastrój, ale równie ważna dla zdrowia psychicznego jest odpowiednia temperatura w mieszkaniu. Gdy przebywamy w zbyt wychłodzonym lub przegrzanym pomieszczeniu, możemy odczuwać brak motywacji, stres, a nawet stajemy się agresywni. Idealna temperatura pokojowa, która zwiększa wydajność i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, wynosi 25°C.
6. Wszystkie wspomnienia w jednym miejscu
Odrębne miejsce na wszystkie zdjęcia rodziny i znajomych to niezbyt dobry pomysł, bo ten wizualny nieład nadmiernie stymuluje mózg. W rezultacie taka wystawka zdjęć może zaburzać koncentrację, utrudniać relaks, a nawet powodować stres. Lepiej umieścić zdjęcia w oddzielnych ramkach i postawić je w różnych pomieszczeniach w całym domu.
7. Złe oświetlenie w sypialni
Żarówek LED nie należy instalować w sypialni, ponieważ wydzielają one duże ilości niebieskiego światła. Może to zaburzać sen i powodować niepokój w nocy, co wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia stanów lękowych oraz wielu innych problemów fizycznych i psychicznych. Znacznie korzystniejszą opcją będzie ciepłe przyciemnione światło.
8. Nieodpowiedni kolor ścian
Istnieje zależność między kolorem zielonym a wyższym poziomem kreatywnego myślenia, więc odcień ten będzie dobrym wyborem do domowego biura lub studia. Czerwony dodaje energii, a fioletowy kojarzy się z wyrafinowaniem. Natomiast takie kolory jak żółty czy purpurowy mogą wywoływać niepokój i negatywne uczucia. Również nadmierna ilość bieli w pomieszczeniach może sprawiać, że będziemy czuć się nieswojo.
9. Produkty przetworzone w lodówce
Żywność przetworzona to parówki, kiełbasy, konserwy mięsne, produkty smażone na głębokim tłuszczu, oczyszczone zboża, słodycze, wyroby cukiernicze i tłuste produkty nabiałowe. Nie tylko przyczyniają się one do różnych problemów natury fizycznej, ale mogą również wpływać na naszą kondycję psychiczną, prowadząc do stanów lękowych i depresji. Dlatego w miarę możliwości przerzućcie się na zdrowszą alternatywę w formie samodzielnie gotowanych dań.
10. Relaks przed telewizorem
Dla wielu osób oglądanie telewizji to idealny pomysł na wieczorny relaks, jednak ta czynność wiąże się pod wieloma względami z uczuciem niepokoju. Przykładowo niektóre programy, w tym serwisy informacyjne, thrillery czy filmy dokumentalne o przestępcach, mogą wywoływać stany lękowe. Poza tym siedzenie w jednej pozycji przez długi czas pozbawia ciało aktywności, co prowadzi do stresu i zmęczenia. Jeśli chcecie wyciszyć się po pracy, weźcie odprężającą kąpiel z dodatkiem soli lub zafundujcie sobie łagodne ćwiczenia jogi.
Zauważyliście któreś pozycje z powyższej listy w swoim domu? Porozmawiajmy na ten temat w komentarzach!