10 przyzwyczajeń higienicznych, które nieświadomie ignorujemy

Zdrowie
5 godziny temu

Większość z nas już za młodu uczy się, że nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach ciała to gwarancja niezręcznych sytuacji towarzyskich. Ale bądźmy szczerzy – szybki prysznic i mycie zębów nie wystarczą, żeby czuć się świeżo i zdrowo. Dobra higiena to przede wszystkim małe nawyki, które często są pomijane, ale na dłuższą metę robią ogromną różnicę.

Ktoś zapytał: „O jakiej czynności higienicznej się nie mówi, a powinno?” – odpowiedzi otworzyły nam oczy! Od drobnych codziennych czynności po przełomowe wskazówki – oto rzeczy, które powinno robić więcej ludzi. Rozsiądź się wygodnie, przeczytaj, a potem dodaj w komentarzach swoje własne nawyki higieniczne, które warto znać!

Użytkownik Reddita zadał pytanie, które bardzo zaciekawiło ludzi, a odpowiedzi zaczęły się pojawiać jak grzyby po deszczu!

Pewien użytkownik Reddita, Little-Willingness88, zwrócił się do społeczności Reddit z pytaniem, które okazało się ważne dla wielu osób.

To pytanie szybko wywołało lawinę ciekawych, zaskakujących, a czasem nawet zabawnych odpowiedzi. Okazuje się, że istnieje wiele pomijanych nawyków higienicznych, o których ludzie powinni mówić, ale rzadko to robią! Od drobnych codziennych czynności po rzeczy, które odmienią życie – dyskusja szybko stała się kopalnią porad dotyczących zachowania świeżości, czystości i zdrowia.

Pytanie brzmiało: „Jaki jest nawyk higieniczny, o którym ludzie nie mówią, a naprawdę powinni?”.

1. Prawidłowe noszenie rękawiczek ochronnych

„Jeśli nosisz rękawiczki ochronne, to po dotknięciu czegoś brudnego one już nie są sterylnych. Wielokrotnie widziałem, jak moi współpracownicy dotykają próbek pacjentów w rękawiczkach, a następnie swojej twarzy, telefonu lub włosów. To mnie szokuje.

To samo dotyczy osób, które dotykają surowego kurczaka/mięsa w rękawiczkach, a następnie dotykają każdej powierzchni, jaką można sobie wyobrazić w rękawiczkach, co doprowadza mnie do szału”.

2. Prawidłowe kasłanie i kichanie to też kwestia higieny.

  • „Kaszel i kichanie powinny mieć miejsce zawsze pod ubraniami lub przynajmniej przy zakrytych ustach, żeby nie wypluwać zarazków. Nawet nie liczę, ilu ludzi kaszle i kicha w miejscach publicznych bez zakrywania ust i rozsiewa choroby”.
  • „Zostań w domu, jeśli kaszlesz i kichasz, a nie musisz być na zewnątrz. Poszedłem do kina z zarezerwowanymi miejscami, a człowiek siedzący za mną bez przerwy kaszlał... Czułem wykasływane przez niego powietrze na moich włosach. Dzięki, stary... nie mogę się doczekać, aż zarażę tym swoich dziadków”.

3. Używanie czystych poszewek na poduszki

  • „Kiedy zdałam sobie sprawę, że wypryski były skutkiem spania na brudnych poszewkach, moje problemy z trądzikiem zniknęły”.
  • „Nie tylko poszewki, ale także ochraniacze i same poduszki. Ile osób ma żółtą/brązową poduszkę pod czystą poszewką? Pierz poszewki, pierz lub wymieniaj poduszki w zależności od potrzeby”.
  • „Pracuję w hotelarstwie, naprawdę powinno się używać również ochraniaczy na poduszki”.

4. Zmiana ręczników

  • „Częsta wymiana ręczników (tych do wycierania rąk i ciała)”.
  • „Ech. Nienawidzę, kiedy widać, że ktoś nigdy nie pierze ręczników, bo pachną stęchlizną, a moje ręce po wytarciu też”.
  • „Można prać ręczniki, ale nie zdawać sobie sprawy, że nie są czyste. Nienawidzę, gdy ludzie mają te bardzo grube ręczniki, które nie są całkowicie suche. Zatrzymują zarodniki pleśni i mogą brzydko pachnieć, nawet gdy są świeże po wyjęciu z pralki. Zwłaszcza jeśli są ciemne i prane w zimnej wodzie. Fuj”.

„Stęchlizna to rodzaj pleśni. Rozwija się w wilgoci i nie zabija jej zwykłe pranie w zimnej wodzie z detergentem. Oto, co należy zrobić:

1. Kup ręczniki o normalnej grubości, a nie bardzo ciężkie. Lepiej jest użyć dwóch lub trzech mniejszych ręczników niż jednego z gigantycznych „kąpielowych”. Kupuj białe lub jasne.

2. Pierz je w ciepłej lub gorącej wodzie, nie zimnej.

3. Używaj wybielacza lub środka odkażającego. Niektórzy polecają ocet, ja osobiście nie. Mam dużą rodzinę z nastoletnimi chłopcami. Używam 1/2 do 3/4 filiżanki (100 do 200 ml) wybielacza do każdego prania białej bielizny. Są to ręczniki, ścierki, ręczniki kuchenne i skarpetki. Nie używam płynu zmiękczającego.

4. Susz je do końca! Nie używaj płynów do suszenia. Czyść filtr na kłaczki przy każdym użyciu, a otwór wentylacyjny suszarki co około pół roku. (To łatwiejsze niż myślisz, a zapobiega pożarom domów)”.

5. Porządne czyszczenie stóp

  • „Właściwe mycie stóp, a nie tylko puszczanie na nie wody z mydłem pod prysznicem”.
  • „Tak, szukałem tej odpowiedzi! Czyszczenie między palcami u stóp i ich prawidłowe suszenie jest ważne, a tak wiele osób tego nie robi”.
  • „Kiedy zbędziemy remontować łazienkę, to zrezygnuję z wanny na rzecz kabiny prysznicowej z małym siedziskiem lub ławką, dzięki czemu będę mógł usiąść i z łatwością zająć się swoimi stopami. Kiedy biorę prysznic, stoję na jednej bosej i mokrej stopie na gładkiej powierzchni, opierając się lekko o ścianę i myję stopy, to z jakiegoś nieznanego powodu często przypomina mi się ciekawostka, że większość wypadków w domach ma miejsce w łazience”.
  • „Jestem po trzydziestce i zawsze miałem śmierdzące stopy, i to bardzo. Kiedy szedłem na siłownię i zdejmowałem buty, zawsze czułem się skrępowany, bo moje stopy tak brzydko pachniały. Próbowałem używać pudru dla niemowląt, nosić oddychające buty i skarpetki. Nic tak naprawdę nie pomagało.
    Tak wyglądało moje życie do około dwóch lat temu. Pewnego dnia zadałem sobie pytanie: A gdybym zaczął je myć? Nigdy wcześniej ich nie myłem, a przynajmniej nie regularnie, po prostu puszczałem na nie wodę. Bracie... nie mam już śmierdzących stóp”.

6. Prawidłowe leczenie kamieni migdałkowych

  • „Dlaczego to jest tak daleko? Przewijałem w nieskończoność, żeby to znaleźć. Wyczuwam je u innych z odległości paru metrów. Zestawy do czyszczenia można tanio kupić na Amazon”.
  • „Wydaje się, że w USA mniej się o tym mówi. Szczerze mówiąc, nie wiedziałem o nich, dopóki nie byłem dorosły i wyjechałem do Europy. Ktoś powiedział: Stary, masz kamień migdałkowy, co mnie zaskoczyło, a teraz mam na tym punkcie obsesję”.

7. Czyszczenie kluczy

  • „Czyszczenie kluczy. Wiem, że to brzmi dziwacznie, ale wysłuchajcie mnie. Mój mąż codziennie nosi przy sobie zestaw około 20 kluczy. Lądują na blacie kuchennym, a ja je podnoszę, żeby nie przeszkadzały. Czuję na nich brud.
    A mój mąż skrupulatnie myje ręce. Cóż, biorę ten zestaw kluczy i moczę je w gorącej wodzie z mydłem, a następnie płuczę i odkładam do wyschnięcia. Następnego ranka są czyste. Różnica jest szokująca. Od syfu do cudu!
    On myśli, że zwariowałam, że je myję. Myślę o wszystkim, czego dotyka, gdy pracuje, i nie chcę tych wszystkich zarazków w moim domu”.

8. Traktowanie pępka z miłością i odrobiną mydła

  • „Czyszczenie pępka. Tak, on też tego wymaga”.
  • „Istnieje więzadło zwane więzadłem pępkowym środkowym, które biegnie od pępka do górnej części pęcherza. Wydaje mi się, że jednym z powodów, dla których dotykanie lub czyszczenie pępka jest nieprzyjemne, jest to, że poruszamy wtedy tym więzadłem, co powoduje uczucie dyskomfortu w głębi ciała”.

9. Mycie naczyń w higieniczny sposób

  • „Na gąbce, którą kupiłeś pół roku temu, rozwijają się wszelkiego rodzaju bakterie”.
  • „Zmywałam kiedyś naczynia u mamy mojego byłego i poprosiłam o gąbkę. Podała mi coś pomarszczonego i prawie czarnego. To mnie zdziwiło, bo poza tym była taka schludna i zorganizowana”.
  • „Po prostu nie mogę używać gąbek. Ani myjek. Za dużo myślę o tym, co w nich rośnie. Przerzuciłam się całkowicie na ściereczki, które wymieniam codziennie.
    Jeśli mam szczególnie nieprzyjemny garnek do szorowania, użyję druciaka, jeśli jest bezpieczny dla garnka, lub proszku do szorowania, żeby usunąć brud”.
  • „Kupuję duże opakowania gąbek (są obszyte tkaniną, a w środku mają gąbkę) i codziennie je wymieniam. Piorę je razem ze ścierkami kuchennymi co kilka dni i używam tylko do mycia naczyń. Do wycierania powierzchni używam innych ścierek niż do osuszania rąk. Wszystkie te rzeczy wymieniam codziennie bez wyjątku, czasami w połowie dnia, jeśli zostały użyte do czegoś nieprzyjemnego”.

10. Mycie dziurek od kolczyków

Ludzie dokładnie czyszczą i myją uszy, ale dlaczego, u licha, zapominają o wyczyszczeniu dziurek od kolczyków? To pytanie wywołało niemałą debatę.

  • „Czyszczenie dziurek od kolczyków, bez znaczenia, ile mają lat. Wyjmij kolczyki i wyszoruj je, ponieważ nawet na nierozciągniętych płatkach uszu gromadzi się obrzydliwy brud”.
  • „Podczas wysiadania z samolotu facetowi przede mną wyskoczył tunel. Musiałem wąchać jego ucho przez całą drogę z samolotu”.
  • „To! Wciąż pamiętam, jak 10 lat temu zabrałem babcię do sklepu jubilerskiego, żeby wybrała sobie nowe kolczyki, a ona poprosiła sprzedawcę, żeby pomógł je założyć, bo miała za słabe palce. Syf, który nagromadził się wokół starych kolczyków i w dziurce był OBRZYDLIWY. Sklepikarz był jednak tak miły, że to wyczyścił”.
  • „Tak jest!!! Mam kilka kolczyków w uszach, a także kolczyk w nozdrzu i pępku. Myję się mydłem antybakteryjnym pod prysznicem, a raz w tygodniu używam soli fizjologicznej w sprayu. Znajomi pytali mnie, czemu to robię, skoro mój najnowszy piercing ma w tym momencie około 6 lat, a ja zawsze podkreślam, że NIGDY nie miałam do czynienia z zapachem piercingu dzięki temu nawykowi”.

A oto 10 faktów na temat męskiej higieny, które sprawiły, że spojrzeliśmy na nią z innej perspektywy.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły