Co robić w 9 ekstremalnych sytuacjach, kiedy trzeba działać szybko

Modzele to obszary zgrubiałego naskórka, które powstają w wyniku ocierania. Mogą sprawiać ból. Często pojawiają się na dłoniach i stopach i choć zwykle są niegroźne, zdarza się, że nieleczone ulegają zakażeniu. Lekarze usuwają odciski za pomocą specjalnego skalpela, kwasów lub pumeksu, ale ludzie pozbywają się ich także domowymi zabiegami z wykorzystaniem prostych składników.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła podzielić się z wami metodami, które już od lat są stosowane w leczeniu modzeli i zmiękczaniu skóry.
W walce z modzelami przydać się może najzwyklejsza aspiryna z apteki lub drogerii. Wystarczy rozgnieść 5-6 tabletek i zmieszać proszek z sokiem z cytryny i wodą. Powstałą pastą należy posmarować problematyczne miejsce, a następnie owinąć ciepłym ręcznikiem i folią. Po około dziesięciu minutach modzele można zetrzeć pumeksem. Metoda nie jest zalecana dla cukrzyków i osób uczulonych na aspirynę.
Moczenie stóp w kąpieli z dodatkiem sody oczyszczonej może wspomóc leczenie odcisków, ale istnieje jeszcze lepszy sposób. Zmieszajcie sodę z wodą tak, aby powstała pasta, i regularnie nakładajcie na modzele, dopóki nie znikną.
Dobra, ciepła herbata ukoi każdego, ale oprócz tego zadziała też dobroczynnie na skórę. Zanurzcie stopy w misce z wodą z dodatkiem herbaty rumiankowej lub olejku z drzewa herbacianego. Zabieg nieco wysusza skórę. Ewentualne plamy od herbaty łatwo wywabicie wodą z mydłem.
Modzelom można łatwo zapobiec. Wystarczy wcierać w stopy skrobię kukurydzianą, która pochłonie wilgoć, co w efekcie ograniczy podrażnienia i ewentualne infekcje. Metoda pomaga również łagodzić ból spowodowany odciskami i nagniotkami.
Namoczcie wacik w occie i przyklejcie plastrem do modzela. Zostawcie na noc, a następnie zetrzyjcie skórę pumeksem. Tylko upewnijcie się, że wacik z octem przylega do problematycznego miejsca, a nie otaczającej go skóry.
Ananas zawiera enzymy, które mogą zmiękczyć i usunąć modzele. Połóżcie kawałek świeżej skórki owocu na odcisk i owińcie materiałem, żeby się nie przesuwał. Zabieg należy przeprowadzać raz dziennie przez tydzień. Przed i po zastosowaniu okładu warto również wcierać w zgrubiałą skórę sok z ananasa.
Czerstwy chleb co prawda nie nadaje się do jedzenia, ale można go wykorzystać do zmiękczania skóry. Namoczcie kromkę w occie jabłkowym i przed snem przyłóżcie do modzela. Owińcie całość folią spożywczą i włóżcie bawełniane skarpetki. Odcisk powinien zniknąć w ciągu kilku godzin.
Do przeprowadzenia tego zabiegu można wykorzystać liść lub żel aloesowy. Przyłóżcie mięsistą część liścia do modzela lub posmarujcie go żelem i zawińcie bandażem. Zmiękczony odcisk zetrzyjcie tarką.
Witaminy pomagają leczyć problemy skórne, nawet jeśli stosuje się je miejscowo. Nakłujcie igłą kapsułkę z witaminą A lub E. Wyciśnijcie olejek i posmarujcie zgrubienia skóry. Zabieg wykonujcie przed snem i powtarzajcie do momentu, aż modzel zniknie.
Kremy i balsamy złuszczające — zwłaszcza te zawierające w składzie kwas salicylowy, mocznik lub mleczan amonu — pomagają leczyć modzele. Na odciski sprawdzą się też kremy zmiękczające skórę lub wazelina. Po nałożeniu kosmetyku na stopy lub dłonie warto włożyć skarpetki lub rękawiczki, aby zatrzymać nawilżenie.
Jeśli wasze stopy są szorstkie i popękane, wcierajcie w nie masło shea. Nie dość, że kosmetyk nawilży i wyleczy uszkodzoną skórę, to jeszcze złagodzi ból i pieczenie stóp.
Znacie jakieś inne sposoby, zwłaszcza te domowe, na modzele lub nagniotki? Dajcie znać w komentarzach!