Zostawiłam narzeczonego przed ołtarzem, bo w ostatniej chwili poprosił mnie o intercyzę

Niestety zwierzęta nie potrafią mówić, a to oznacza, że nie mogą powiedzieć nam, czy są chore lub czy coś je boli. Na szczęście istnieje inne rozwiązanie. Dzięki zwracaniu szczególnej uwagi na nagłe zmiany zachowania pupila i wyszukiwaniu ich przyczyn, możemy uniknąć poważnych schorzeń w przyszłości.
Dlatego dziś ekipa Jasnej Strony zdecydowała się zrobić internetową analizę, abyście mogli sprawdzić, czy wasze zwierzę wykazuje te objawy i dowiedzieć się, co one oznaczają.
Jeśli wasze zwierzę często ma załzawione oczy i stale mruga, może być chore. Musicie zwracać uwagę na to, co się dzieje, ponieważ koty i psy nie okazują emocji łzami. Oczywiście oznacza to, że należy jak najszybciej zabrać pupila do weterynarza.
Jeśli wasz zwierzak stale czuje potrzebę lizania lub gryzienia łap, to może odczuwać ból lub swędzenie w tej części ciała i dookoła pazurów. Musicie zwracać szczególną uwagę, gdy taki nawyk powtarza się każdego dnia.
U niektórych zwierząt, na przykład psów, to normalne, że produkują dużo śliny. Jednak jeśli zauważycie, że jest jej za dużo, mogą to być pierwsze oznaki choroby. W przypadku kotów widoczne ślinienie zawsze jest oznaką, że coś jest nie tak.
Depresja u zwierząt, tak jak u ludzi, nie jest częstym tematem rozmów, mimo że jest to poważna przypadłość. To prawdziwa choroba, która w większości przypadków jest przeżywana w ukryciu, a to w przypadku zwierzęcia może prowadzić do niecodziennych zachowań.
Nadwaga to nie jedyny problem związany z wagą, który naraża zdrowie pupila. Nagła utrata wagi bez wyraźnej przyczyny również może być oznaką poważnej choroby.
Na pierwszy rzut oka drapanie u psów i kotów to normalne zachowanie i nie powinno budzić obaw o ich zdrowie. Jednak jeśli poza ciągłym drapaniem zwierzę traci sierść na różnych częściach ciała, może cierpieć na chorobę.
Zawsze powinniście zwracać uwagę na utratę sierści. Jeśli dochodzi do niej w okolicach oczu, wasz pupil może cierpieć na poważne schorzenie i jak najszybciej powinien odwiedzić weterynarza.
Gdy zwierzę nie chce brać udziału w codziennych aktywnościach lub nawet wyjść na spacer, w większości przypadków jest to spowodowane zapaleniem stawów, które utrudniają zabawę, a w najgorszych przypadkach, także chodzenie.
Kiedy zwierzę drapie się w ucho i ciągle potrząsa głową, to jasny sygnał, że coś dzieje się w okolicy uszu. Ruchy głową pokazują, że pupil próbuje pozbyć się czegoś z ucha lub intensywnie się drapie w tej okolicy, dlatego trzeba udać się do weterynarza. Specjalista zbada zwierzę, aby dowiedzieć się, jaka jest dokładna przyczyna.
Podobnie jak w przypadku braku apetytu, zwierzęta doświadczają swego rodzaju strachu, przez który jedzą więcej, niż powinny. Może to być objaw problemów zdrowotnych. Oczywiście niektóre rasy psów i kotów potrzebują jeść więcej niż inne. Z powodu tak wielu różnic między zwierzętami, każdy objaw może oznaczać coś innego, więc ważne jest, by zapytać weterynarza o opinię.
Czy zauważyliście jakieś zmiany w zachowaniu waszych zwierząt, które mogłyby oznaczać problemy zdrowotne? Powiedzcie nam, jak sobie z tym poradziliście!