10 szczegółów, przez które dom wygląda na brudny, bez względu na to, ile wysiłków wkładasz w sprzątanie
Czysta przestrzeń jest bardzo ważna dla zdrowia psychicznego. Zdaniem specjalistów, którzy wypowiedzieli się na łamach Architectural Digest, porządek w mieszkaniu zmniejsza uczucie niepokoju, zwiększa wydajność na co dzień i łagodzi stres. Czasami jednak wcale nie tak łatwo zadbać o nieskazitelną czystość, zwłaszcza jeśli nie uporamy się z kilkoma drobnostkami, które sprawiają, że nasz dom nie wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyli.
A jak wszyscy doskonale wiemy, czasem trudno dostrzec szczegóły. Jasna Strona przygotowała więc dla was listę najczęstszych błędów, które odbierają nam uczucie harmonii i ukojenia w domowych wnętrzach.
1. Słabo oświetlone pomieszczenia
Przed wynalezieniem elektryczności naturalne światło było niezmiernie ważne w architekturze. Czasami jednak zapominamy, że w niektórych wnętrzach, zwłaszcza w dużych miastach, może brakować promieni słońca. Dlatego tak ważne jest, żeby jak najlepiej wykorzystać każdą jasną przestrzeń. Proste sztuczki, takie jak wieszanie jasnych zasłon i ustawianie roślin w strategicznych miejscach, mogą naprawdę odmienić wnętrze.
2. Widoczne pęknięcia w podłodze
Nie zawsze mamy czas na domowe naprawy. W przypadku podłóg brak pielęgnacji może doprowadzić do tego, że zawsze będą źle się prezentować, bez względu na to, jak czyste jest mieszkanie. Istnieje jednak pewna sztuczka. Wystarczy przykryć zniszczenia dywanem. Nie dość, że dzięki niemu wnętrze będzie przytulniejsze, to jeszcze zapobiegnie to pogłębianiu się uszkodzeń.
3. Niedomyta kuchenka
Kuchenka bywa istnym utrapieniem dla każdego, kto dba o czystość mieszkania. Resztki jedzenia i śmieci łatwo usunąć, ale brud i przypalony tłuszcz wymagają porządnego szorowania. Aby usunąć uporczywe zabrudzenia, trzeba zastosować specjalne środki czystości o bardziej ściernych właściwościach. Przed przystąpieniem do pucowania należy założyć gumowe rękawiczki i uważnie przeczytać instrukcje.
4. Brudne włączniki i gniazdka elektryczne
Bardzo ważne jest, by dbać o przełączniki i gniazda elektryczne w domu i regularnie je czyścić. Czasem jednak ich nieestetyczny wygląd wynika po prostu ze żucia materiałów, z których są wykonane. Aby je odświeżyć i nabłyszczyć, wystarczy je pomalować cienką warstwą lakieru. Natomiast jeśli chodzi o przedłużacze, to trzeba pamiętać, by raz na jakiś czas je wymienić.
5. Poplamione, uszkodzone lub popękane ściany
Zaniedbane ściany, oderwane tapety i łuszcząca się farba sprawiają, że wnętrze wygląda na zapuszczone, nawet jeśli dopiero co je posprzątaliście. Istnieje pewien sekret, który pozwoli wam uniknąć kosztownego remontu, a jednocześnie wprowadzi do pomieszczenia nieco życia. Wystarczy zasłonić brzydkie miejsca rośliną. A jest z czego wybierać — na rynku dostępnych jest mnóstwo łatwych w pielęgnacji kwiatów.
6. Zakurzone lub zaparowane okna
Jeśli nie przyłożymy się do mycia okien i luster, to nigdy nie będą wyglądać idealnie. Aby temu zaradzić, poświęćcie więcej czasu na pucowanie tych powierzchni. Sekretem lśniąco czystych szyb jest polerowanie, odpowiednie środki czystości i mycie ich po obu stronach.
7. Zaniedbane wykładziny
Nie wystarczy tylko poodkurzać zabrudzonej tapicerki lub wykładzin. Bez względu na to, jak bardzo pilnujecie czystości, zawsze znajdą się jakieś odbarwione miejsca na zasłonach albo na dywanie, które wymagają gruntownego czyszczenia. Na szczęście istnieje wiele niedrogich środków i metod, takich jak czyszczenie na mokro lub sucho, którymi można wywabić plamy.
8. Zalegające naczynia
Nagromadzone naczynia, nawet jeśli są czyste, zawsze wprowadzają niepotrzebny bałagan. Jeśli chcecie, żeby wasza kuchnia lśniła czystością, poukładajcie je ładnie na półce od razu po wyschnięciu. Tylko nie chowajcie do szafek mokrych naczyń i nie wycierajcie ich nieświeżymi ściereczkami, które mogą być siedliskiem bakterii.
9. Zagracone pokoje
Zalegające na podłodze graty, dekoracje i inne przedmioty wprowadzają chaos. W takiej sytuacji najlepiej przenieść je w jakieś miejsce wyżej. Idealne będą półki albo meble, na których możecie wszystko poustawiać i odsłonić podłogę. Nie dość, że ułatwia to sprzątanie (na przykład odkurzanie), to jeszcze pomaga uniknąć problemów, które mogą zagrażać zdrowiu.
10. Zacieki w umywalce
Podczas sprzątania łazienki niewielu z nas poleruje do sucha umywalkę i inne mało zauważalne miejsca. I już po kilku godzinach widać na nich zacieki i ślady od mydła. Aby temu zapobiec, należy dokładnie wysuszyć wszystkie elementy i zastosować odpowiednie produkty do powierzchni metalowych i do nabłyszczania porcelanowej umywalki.
Co najbardziej lubicie sprzątać? Jak udaje wam się osiągnąć idealną czystość w domu? Opowiedzcie nam o tym w komentarzach!