20 zdjęć, które udowadniają, że świat wciąż skrywa wiele niespodzianek

Miłośnicy podróży doskonale znają wszystkie główne atrakcje, jakie czekają na nich w popularnych wśród turystów miejscach. Bez problemu można do nich dotrzeć i zobaczyć je na własne oczy. Na Ziemi są też jednak lokalizacje, które z różnych powodów pozostają niedostępne dla zwyczajnych turystów.
Ekipa Jasnej Strony poznała niedawno niektóre z tych naprawdę tajemniczych zakątków. Bardzo chcielibyśmy tam pojechać, a wy?
Te sztuczne wyspy to starożytne grobowce członków japońskiej rodziny cesarskiej. Wyjątkowo mogą je odwiedzać archeolodzy, jednak wyłącznie za zgodą władcy.
Rdzenni mieszkańcy tej wyspy wytrwale i konsekwentnie chronią swoją ziemię przed obcymi — nic ich nie powstrzyma! Z uwagi na bezpieczeństwo turystów władze Indii zabraniają zbliżania się do tego miejsca.
W specjalnie wybudowanej kaplicy przechowywany jest najświętszy skarb Kościoła — Arka Przymierza. Jej strażnik, będący jedyną osobą, która ma dostęp do reliktu, nie może nigdy opuścić terenu świątyni. Ponadto zakazuje mu się rozmawiania z osobami z zewnątrz.
Od czasu eksplozji wewnątrz wieży obrotowa restauracja i taras widokowy pozostają zamknięte dla zwiedzających. Od czasu do czasu, gdy w BT Tower odbywają się imprezy charytatywne, kilkuset osobom udaje się zobaczyć Londyn z zupełnie innej perspektywy.
Na teren tego najświętszego chramu shintō mogą wchodzić wyłącznie kapłani i członkowie rodziny cesarskiej. Pozostałe osoby muszą zadowolić się podziwianiem dachów kompleksu zza kilku rzędów ogrodzenia.
Ta dzielnica Famagusty była niegdyś najpopularniejszym kurortem na Cyprze. Wszystko zmieniło się w 1974 roku, kiedy jej mieszkańcy uciekli przed nacierającymi wojskami tureckimi. Od tego czasu Warosia pozostaje odgrodzona i stanowi część strefy buforowej patrolowanej przez armię turecką.
Tę dryfującą piaszczystą wyspę na Oceanie Atlantyckim zamieszkuje niespełna 30 osób. Jest prawdziwym cmentarzyskiem dla zatopionych statków i jednocześnie rezerwatem przyrody. Aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce, należy zwrócić się z pisemną prośbą do kanadyjskiego rządu, dokładnie wyjaśniając powód planowanej wizyty.
Miejsce to powstało w Sztokholmie podczas zimnej wojny — niegdyś bunkier atomowy, obecnie, od 2008 roku, ultranowoczesna przestrzeń biurowa szwedzkiego dostawcy usług internetowych. Na głębokości 30 metrów, za drzwiami o grubości przekraczającej metr, przechowywane są dane pochodzące z wielu popularnych stron internetowych.
Aby chronić wyjątkowe, prehistoryczne malowidła, po 15 latach braku ograniczeń związanych z dostępem do jaskini postanowiono zamknąć ją dla zwiedzających. W zamian można zobaczyć wierną replikę jaskini lub odbyć wirtualną podróż.
Patrząc z góry, wyspa Mauritius na Oceanie Indyjskim wydaje się sąsiadować z hipnotyzującym podwodnym wodospadem. W rzeczywistości to piękne zjawisko jest jednak iluzją optyczną, którą tworzą smugi mułu i piasku.