11 sygnałów ostrzegawczych, które pomogą ci rozpoznać niekompetentną manicurzystkę
Kiedy przychodzimy do salonu, chcemy wyjść stamtąd z pięknym i trwałym manicure. Postanowiliśmy więc zebrać sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na to, że mamy do czynienia z kiepskim fachowcem, więc rezultat może być daleki od naszych oczekiwań.
Niektóre obrazy zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Nieumiejętne korzystanie z lampy UV
Korzystanie z lamp UV może sprzyjać mutacji komórek i zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Dlatego podczas zabiegu manicurzystka powinna zadbać o zdrowie swoich klientów, zakładając im na ręce rękawiczki bez palców lub nakładając na ich skórę filtr przeciwsłoneczny z SPF co najmniej 50.
Piłowanie paznokci w dwóch kierunkach
Kompetentna manicurzystka nie powinna piłować paznokci w dwóch kierunkach, jak czasami widać w filmach. Chodzi o to, że piłowanie paznokci w ten sposób powoduje ich rozdwajanie. Prawidłowo paznokcie powinny być piłowane tylko w jednym kierunku i od brzegu do środka.
Stawianie diagnoz i sugerowanie leków
Manikiurzystki zajmują się wyglądem paznokci, a lekarze ich zdrowiem. Jeśli więc kosmetyczka zaczyna stawiać diagnozy i zalecać preparaty medyczne, jest to powód, by zastanowić się dwa razy nad powtórną wizytą. Jedyne, co powinna zrobić w tej sytuacji, to ostrzec klientkę, że coś wygląda nietypowo i może warto udać się do lekarza. W jej kompetencjach leży też polecenie kremu na suchą skórę i nic więcej.
Niemycie rąk
To całkowicie normalne, że po usunięciu starego lakieru żelowego i akrylu manicurzystka poprosi o umycie rąk, ponieważ w innym przypadku na pędzelku z lakierem znajdzie się pył ze szlifowania. Dokładne mycie zapewni prawidłowe położenie lakieru, a manicure będzie tak doskonały, jak to tylko możliwe. Ręce powinno się myć bezpośrednio przed malowaniem, ponieważ nasze paznokcie, podobnie jak skóra, wytwarzają tłuszcz, który może zakłócać prawidłowe nakładanie powłoki.
Podczas mycia rąk zwróć uwagę na organizację ręczników przy zlewie. Jeśli panuje tam kompletny chaos, nie należy oczekiwać pierwszorzędnej obsługi w tym salonie.
Nakładanie lakieru kapiącego z pędzelka
Zachowaj czujność, gdy manicurzystka, która maluje twoje paznokcie, pozwala, by lakier skapywał z pędzelka na paznokieć. Najprawdopodobniej masz do czynienia z niedoświadczonym specjalistą, który tak naprawdę nie rozumie, co robi. Chodzi o to, że krople z pędzelka sprawia, że manicure będzie wyglądać niechlujnie, a z czasem na paznokciach mogą pojawić się bąbelki i inne nieregularności.
Czekanie na wizytę ponad 30 minut
Czekanie przez 10-15 minut jest całkowicie normalne, ale jeśli oczekiwanie rozciąga się na ponad pół godziny od wyznaczonego czasu, jest to już alarmujący sygnał. W ten sposób salon pokazuje, że nie szanuje twojego czasu, a także może wskazywać, że brakuje w nim doświadczonych pracowników. Jeśli manicurzystka nie ma doświadczenia, nie potrafi trafnie przewidzieć czasu trwania procedury, więc oczekiwanie będzie dłuższe.
Korzystanie z używanego pilnika
Jeśli widzisz, że manicurzystka wyrzuciła zużyty pilnik do paznokci po poprzedniej klientce, to dobry znak. W końcu nie wszystkie narzędzia można zdezynfekować. Dotyczy to zwłaszcza jednorazowych pilników i pumeksu z porowatą strukturą, której nie można odkazić. Dlatego po każdym kliencie specjalistka powinna wyrzucić jednorazowe pilniki, a metalowe zdezynfekować. Jeśli widzisz, że manicurzystka bierze jednorazowy pilnik i rozpakowuje go przy tobie, jest to zdecydowanie sygnał ostrzegawczy. W końcu mógł on być używany przy poprzednich klientach.
Nakładanie zbyt wielu warstw lakieru akrylowego
Najprawdopodobniej nie spodoba ci się efekt manicure, jeśli manicurzystka nałoży zbyt wiele warstw lakieru akrylowego na paznokcie. Będą wyglądać niechlujnie i nienaturalnie. Oczywiście czasami klientka chce uzyskać efekt grubszego paznokcia i wtedy taka procedura jest zamierzona.
Niemiły zapach w salonie
Jeśli w salonie czuć ostre chemiczne zapachy, jest to sygnał ostrzegawczy. Może to wskazywać na słabą wentylację i stosowanie kosmetyków niskiej jakości.
Ścieranie wierzchniej warstwy paznokcia
Jeśli manicurzystka ściera pilnikiem górną część paznokci, to zły znak. Według profesjonalistów, jest to całkowicie niepotrzebna procedura, która może mieć zły wpływ na paznokcie. Wszystko, czego potrzebujesz do dobrego manicure, to czyste, suche paznokcie i wysokiej jakości lakier.
Pomijanie bazy i topu
Jeśli manicurzystka zaniedbuje nałożenie bazy przed pomalowaniem paznokci kolorem, warto się nad tym zastanowić. Pominięcie tego kroku może wskazywać na trzy powody: albo nie ma bazy, albo po prostu postanowiła zaoszczędzić czas i chciała szybko przejść do następnej klientki, a może jest tak nieprofesjonalna, że nie traktuje poważnie potrzeby nałożenia bazy. Jednak baza zdecydowanie jest niezbędna, aby lakier trzymał się na paznokciach przez długi czas.
To samo dotyczy topu. Musi być koniecznie nałożony, ponieważ pomaga zachować kolor lakieru i po prostu chroni manicure. W końcu, gdy myjesz ręce lub bierzesz prysznic, manicure stopniowo blaknie i ściera się.
Jeśli chcesz, aby twoje paznokcie wyglądały luksusowo, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.