12 kostiumów, które zdradzają ukryte znaczenia w filmach
Gdy przyglądamy się strojom z filmów czy seriali, warto pamiętać, że często są one czymś więcej niż niż tylko ładnymi ubraniami, które pełnią funkcje wyłącznie estetyczne. Mogą być istotną częścią fabuły lub uzupełniać historię i wzbogacać postać, zarówno pod względem kolorów, cech, jak i stylu.
Jasna Strona prezentuje kilkanaście filmów, w których starannie dobrane kostiumy zawierały wskazówki dotyczące fabuły.
1. Strój pracowników w filmie Grand Budapest Hotel
Wes Anderson jest reżyserem, który kładzie duży nacisk na scenografię i kostiumy. W swoim filmie Grand Budapest Hotel jego stała projektantka kostiumów, Milena Canonero, zainspirowała się szkicami włoskiego krawca Umberto Tirellego, aby stworzyć uniformy dla pracowników hotelu.
Garderoba Zero Moustafy (Tony Revolori), czyli krótka marynarka i czapka pomocnika hotelowego, prezentuje go jako ucznia Monsieur Gustave’a (Ralph Fiennes), podczas gdy garderoba tego drugiego odznacza się klasyczną elegancją o nieco ekscentrycznym charakterze — zupełnie jak sama postać.
2. Ubrania Ricka Daltona i Cliffa Bootha w Pewnego razu... w Hollywood
Pewnego razu... w Hollywood to wielki hołd Quentina Tarantino dla kina, na którym się wychował na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Reżyser i jego projektantka kostiumów, Arianne Phillips, z niezwykłą skrupulatnością zadbali o najdrobniejsze detale u postaci.
Przykładowo kowbojskie buty noszone przez Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio) symbolizują jego postawę — w swoich rolach filmowych i telewizyjnych chce pozować na twardziela. Natomiast delikatne mokasyny noszone przez jego kaskadera, Cliffa Bootha (Brad Pitt), wskazują, że to on jest prawdziwym, pewnym siebie twardzielem.
3. Karwasze Aragorna i Boromira w trylogii Władca Pierścieni
Aragorn jest jedną z najważniejszych postaci w wielkiej filmowej adaptacji książek J.R.R. Tolkiena. Chcąc jak najlepiej zbudować swoją kreację, aktor Viggo Mortensen był bardzo zaangażowany w prace z kostiumografami. Ubierał nawet stroje swojego bohatera w wolnym czasie, by nauczyć się w nich poruszać.
W drugiej odsłonie trylogii w jego garderobie pojawia się znaczący element. Aragorn zakłada karwasze Boromira, jego zabitego towarzysza, oddając mu w ten sposób hołd i kontynuując to, co razem zaczęli.
4. Kostium Indiany Jonesa w filmie Indiana Jones i Świątynia Zagłady
Jeśli macie wrażenie, że widzieliście już gdzieś garnitur noszony przez Harrisona Forda w filmie Indiana Jones i Świątynia Zagłady, to nie mylicie się. Jest to nieoczywisty hołd dla postaci Jamesa Bonda, odgrywanej przez Seana Connery’ego w Goldfingerze. W ten sposób jeden z najważniejszych bohaterów kina przygodowego oddał cześć najsłynniejszej postaci kina akcji.
Co ciekawe, Ford i Connery pojawili się razem na ekranie w części Indiana Jones i ostatnia krucjata, gdzie słynny Szkot zagrał ojca tytułowego bohatera.
5. Buty Mii w musicalu La La Land
Jedną z najbardziej pamiętnych scen w La La Land jest ta, w której postacie grane przez Ryana Goslinga i Emmę Stone tańczą na poboczu drogi, a w tle rozpościera się widok na nocne Los Angeles. Subtelny, ale znaczący szczegół: Mia zdejmuje obcasy i przebiera się w buty do stepowania.
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ten fakt nie mówi zbyt wiele, okazuje się, że bohaterka nie wkłada ponownie szpilek do końca ich związku, co symbolizuje ogromny wysiłek, jaki włożyła, aby się do niego dopasować.
6. Kostiumy Bene Gesserit w Diunie
Jednym z najciekawszych elementów Diuny, nowej adaptacji klasycznej powieści science fiction, jest tajemnica otaczająca członkinie zakonu Bene Gesserit. Kobiety zwykle były owinięte w ciemne szaty i welony, które niewątpliwie nadają im bardzo ponury, a jednocześnie intrygujący charakter.
Według projektantki kostiumów, Jacqueline West, ich szaty oparte są na kartach Tarota, królowej z gry w szachy i średniowiecznych zakonnicach. Dobrze konweniuje to zarówno z osobowością postaci, jak i ich mocą przewidywania przyszłości.
7. Ukryte szczegóły w kostiumach Ant-Mana i Osy
Kostiumy Ant-Mana i jego pomocnicy Osy na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe zbroje superbohaterów. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej napierśnikom obu strojów, zauważymy sylwetkę zbliżoną do głowy mrówki na torsie Ant-Mana i zarys głowy osy na postaci Osy.
8. Kolory sukienek w Annie Kareninie
W adaptacji Anny Kareniny z 2012 roku udało się połączyć kostiumy charakterystyczne dla imperialnej Rosji z lat 70. XIX wieku z odrobiną wpływów mody z lat 50. XX wieku. Ponadto wykorzystano detale kolorystyczne, aby wyróżnić postaci — buntowniczą osobowość Anny Kareniny podkreślono ciemniejszymi sukienkami, a niewinność Kitty Aleksandrownej klasyczną bielą.
9. Sweter Chrisa Evansa w filmie Na noże
Czasami najbardziej niedostrzegalne detale w garderobie mogą stanowić bardzo ważny element. Weźmy pod lupę postać Chrisa Evansa z niedawnego hitu kinowego pt. Na noże — to, co wydaje się zwykłą dziurą w jego swetrze, trafnie reprezentuje jego obojętność i brak szacunku.
10. Piżama Ewana McGregora w filmie Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)
Ewan McGregor zagrał ekstrawaganckiego złoczyńcę o osobowości tak narcystycznej, że prawie wszystkie jego akcesoria i dodatki zostały celowo spersonalizowane. Świetnie podkreśla to piżama, na której umieszczono wzór z jego podobizną.
11. Zmiany kostiumów w filmach Czarownica i Czarownica 2
Angelina Jolie, kreując złą Diabolinę, zbudowała bardzo charyzmatyczną i magnetyczną postać. Istotnym przeobrażeniem, które dzieli pierwszy i drugi film, są kostiumy. W sequelu bujne materiały zamieniono na delikatniejszy jedwab, który lepiej pasował do skrzydeł postaci.
12. Ubrania Alicji w Alicji w Krainie Czarów
Tim Burton jest reżyserem potrafiącym wykreować na ekranie magiczną rzeczywistość. W swojej wersji Alicji w Krainie Czarów starał się przekazać zmianę charakteru głównej bohaterki poprzez kostiumy. Na początku filmu nosi ona jasnoniebieską sukienkę, która przypomina tę z animacji. Gdy jednak historia idzie do przodu, stroje stają się bardziej charakterystyczne dla stylu reżysera.
Czy pamiętacie, który film zrobił na was wrażenie pod względem kostiumograficznym? Jaki strój znanej postaci chcielibyście założyć?