12 sposobów, w jakie rodzice mogą stać się wzorem do naśladowania dla swoich dzieci
Prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych rzeczy w rodzicielstwie jest bycie dla swoich dzieci wzorem do naśladowania. Kiedy jesteśmy rodzicami, niewątpliwie mamy na sobie wzrok małej pary oczu przez cały dzień. Dzieci wyciągają naukę z wszystkiego, co robimy i jest to naturalna kolej rzeczy.
Dlatego też Jasna Strona chce pokazać wam 12 sposobów, w jakie możecie stać się wzorami do naśladowania dla waszych córek lub synów bez jakiegokolwiek dodatkowego wysiłku z waszej strony.
1. Bądź optymistycznie nastawiony do życia.
Wiemy, że nie da się być optymistą przez cały czas, zwłaszcza w poniedziałkowy poranek czy pod koniec nieudanego dnia w pracy. Są chwile, w których zmęczenie nas przytłacza, ale lepiej jeśli dzieci nie widzą naszego negatywnego nastawienia. One potrzebują widzieć mamę lub tatę, którzy się nie zatrzymują bez względu na to, co zsyła im los. Prędzej czy później nauczą się naśladować to optymistyczne spojrzenie na świat.
2. Uważaj na swój ton głosu.
Czasami jako dorośli zapominamy pilnować tego, jak zwracamy się do dzieci. Pamiętajmy, że sposób, w jaki mówimy, ma duży wpływ na zachowanie naszych pociech. Wszystko sprowadza się do tonu, więc nie krzyczmy i nie bądźmy napastliwi. Zamiast tego lepiej udzielić odpowiedzi tonem empatycznym, ze spokojem i zrozumieniem.
3. Prowadź zdrowy tryb życia.
Zapytajmy siebie, jak często nasze dzieci widzą nas jedzących zbilansowane posiłki, ćwiczących lub dbających o siebie. Są do dobre nawyki na całe życie, które mogłyby naśladować. Jeśli jednak widzą, jak cały czas jemy śmieciowe jedzenie albo nie pijemy wystarczającej ilości wody, będą to powtarzać. Logiczną rzeczą byłoby wpojenie im dobrych nawyków, które pozostaną z nimi przez całe życie.
4. Angażuj się w ich życie.
Zawsze angażujmy się w życie naszych dzieci, bez względu na wielkość czy wagę danego wydarzenia. W ten sposób nauczą się, że to ważne, żeby wzajemnie się wspierać przez cały czas. Niektórzy rodzice obserwują, jak ich dzieci dorastają, zastanawiając się, kiedy minęły te wszystkie lata. Cóż, odpowiedź znajdziemy w tych drobnych rzeczach.
5. Nigdy nie poddawaj się presji otoczenia.
Presja otoczenia może być silna, nawet kiedy jesteśmy już dorośli. Często staramy się postępować tak, żebyśmy „nie wyglądali źle”, ale robienie rzeczy na skutek prowokacji nie zawsze daje naszym dzieciom dobry przykład. One nie zapomną tych momentów, w których robiliśmy niezbyt szlachetne rzeczy. Trzymajmy się więc nade wszystko swoich zasad.
6. Od czasu do czasu uśmiechnij się i dobrze się baw.
Rodzice zawsze chcą swoim dzieciom zapewnić wszystko, czego te mogą potrzebować. Maluchy jednak najbardziej zapamiętają te zabawne momenty, kiedy śmiały się z wami w głos albo świetnie się bawiły. Nie traćmy więc okazji, żeby się z nimi pośmiać i odłóżmy na bok poczucie winy spowodowane półgodzinną przerwą w pracy. Świat sam w sobie jest już wystarczająco skomplikowany, w domu życie powinno być szczęśliwsze.
7. Okazuj życzliwość.
Nasze dzieci obserwują wszystkie nasze dobre uczynki w stosunku do innych, bez względu na to, czy działamy charytatywnie jako wolontariusze, czy po prostu ustąpimy komuś miejsca w komunikacji miejskiej. Wyciągną naukę z naszych dobrych uczynków. Jeśli będziemy uprzejmi dla innych, zobaczą, że taki sposób życia jest możliwy i będą go naśladować.
8. Nie przesadzaj.
Nie starajcie się za bardzo. Wiemy, że to może być sprzeczne z intuicją, ale niektórzy rodzice chcą dawać dobry przykład, stając się tak wymagający, że przesadzają w swoich staraniach albo standardach związanych z danym stylem wychowania. Zachowajcie odpowiednie proporcje. Nie przytłaczajcie swoich dzieci odgrywaniem roli pozytywnego wzoru do naśladowania, bo możecie wydać się im sztuczni.
9. Zapewnij im stabilizację.
Dzieci potrzebują waszej miłości i uwagi, ale też stabilizacji. To na niej opiera się życie maluchów. Brak uporządkowania może prowadzić nawet do problemów behawioralnych i zdrowotnych, a także lęków. Oznacza to, że nas też obowiązują regularne pory posiłków, chodzenia spać i odrabiania pracy domowej.
10. Pokaż im, czym się zajmujesz zawodowo.
Wszyscy rodzice chcą, żeby ich dzieci były dobrymi ludźmi, a to ma wiele wspólnego z osiąganiem rzeczy za sprawą starań, talentu lub ciężkiej pracy, czyż nie? Można więc zacząć, pokazując dziecku, jak my się utrzymujemy, zabierając je ze sobą do pracy (kiedy jest to możliwe) albo po prostu rozmawiając z nim o tym, co robimy, żeby utrzymać nasze gospodarstwo domowe.
11. Bądź uczciwy.
Wygląda na to, że malutkie kłamstewka są od dawna bardzo skutecznym wynalazkiem. Wszyscy dorastaliśmy, słysząc lub mówiąc je, ale może już czas spróbować czegoś innego. Nie mówmy dziecku pewnych rzeczy tylko po to, żeby się uspokoiło lub zostawiło nas w spokoju. Przede wszystkim bądźmy uczciwi i nie uczmy pociech, że można kłamać.
12. Podążaj wyznaczoną ścieżką.
Przede wszystkim stosujmy w praktyce to, co mówimy. Bądźmy konsekwentni w naszych działaniach i trwajmy przy swoim bez względu na okoliczności. Bycie pozytywnym wzorem do naśladowania w życiu naszych dzieci może wydawać się ogromnym ciężarem. Jednak tak nie jest, jeśli podejdziemy do tego, jak do przestrzegania swoich zasad i dzielenia się nimi w duchu wzajemnej empatii.
Jakie inne rzeczy są według was ważne, jeśli chodzi o wychowywanie dzieci i dawanie im przykładu?