12 sztuczek, dzięki którym uda ci się zrobić idealne zdjęcie

Porady i sztuczki
16 godziny temu

Sesja zdjęciowa może być prawdziwym wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych osób. Niektórym trudno jest rozluźnić się przed aparatem, inni narzekają, że zawsze źle wychodzą na zdjęciach. A przecież celem takiej sesji jest zrobienie ładnych zdjęć, które usatysfakcjonują zarówno modela, jak i fotografa. Postanowiliśmy zebrać wskazówki, które pomogą ci to osiągnąć.

Zwróć uwagę na światło.

Światło jest najlepszym przyjacielem fotografa. Dlatego nie powinieneś robić zdjęć pod słońce, chyba że wiesz, jak używać lampy błyskowej. W przeciwnym razie zdjęcie będzie wyblakłe, rysy niewyraźne, a tło prześwietlone. Najlepiej wybrać ujęcie, w którym światło (naturalne lub sztuczne) pada na twarz modela. Postaraj się znaleźć kąt, w którym twarz jest równomiernie oświetlona, a pod oczami nie pojawiają się cienie.

Model nie powinien patrzeć prosto w obiektyw.

Kamera powiększa to, co znajduje się bliżej obiektywu. Jeśli osoba siedzi z nogami zgiętymi przed sobą, będzie wydawać się większa i masywniejsza. Lepiej jest poprosić modela, aby ustawił nogi lekko w bok. Najważniejsze jest to, aby pozycja była wygodna, w przeciwnym razie pozujący do zdjęcia człowiek będzie wyglądać sztywno i nienaturalnie.

Jeśli na zdjęciu są dwie osoby, nie powinny się nawzajem zasłaniać.

Im więcej osób znajduje się w kadrze, tym trudniej jest znaleźć idealny moment. Ktoś na pewno mrugnie, kichnie lub odwróci głowę, a zdjęcie zostanie zrujnowane. Dlatego lepiej zrobić serię zdjęć, wtedy możemy mieć pewność, że przynajmniej jedno wyjdzie dobrze. Mów też od razu, jeśli pozujące osoby zasłaniają się nawzajem albo są ustawione pod niekorzystnym kątem.

Wykorzystaj obiekty znajdujące się w otoczeniu.

Statyczna postawa zawsze wygląda nudno. Jeśli osoba pozująca niezręcznie czuje się, po prostu stojąc, zasugeruj, by oparła się o drzewo, słup lub inną pionową powierzchnię. Dzięki temu ujęcie będzie bardziej żywe i dynamiczne.

Wykorzystaj rozmycie tła.

Nie zawsze obiekty w tle uatrakcyjniają ujęcie, czasami mogą je wręcz zepsuć. Nie musisz szukać idealnego miejsca do zrobienia zdjęcia, doprowadzając swojego modela do szału. Wystarczy po prostu zmniejszyć głębię ostrości poprzez otwarcie przysłony. Wtedy twarz fotografowanej osoby będzie ostra, a wszystkie inne obiekty będą rozmyte.

Poproś modela o przeniesienie ciężaru ciała do tyłu.

Jeśli modelowi trudno jest przyjąć naturalną postawę, zachęć go do rozciągnięcia się i rozprostowania, to pomoże mu się zrelaksować. Najlepiej poradź mu, by przeniósł ciężar ciała na jedną nogę i lekko do tyłu. Ta pozycja wygląda naturalnie i łatwiej jest wtedy utrzymać równowagę.

Wybierz odpowiedni kąt do ujęcia.

W idealnej sytuacji obiektyw aparatu powinien znajdować się na wysokości oczu modela. Jeśli fotografujesz osobę od dołu, nogi będą wydawać się masywniejsze, a głowa mniejsza. Jeśli aparat zostanie podniesiony zbyt wysoko, nogi będą wydawać się krótkie, a głowa nieproporcjonalnie duża. Jednak niektórzy ludzie lubią zdjęcia robione pod nietypowym kątem. Możesz więc trochę poeksperymentować, a następnie zapytać modela, co najbardziej mu się podoba.

Ustaw modela lekko bokiem i poproś go o wyprostowanie jednej nogi.

Niektórzy ludzie wolą zakładać nogę na nogę w pozycji siedzącej. Chociaż taka pozycja wydaje się naturalna, nie wygląda zbyt ładnie, zwłaszcza jeśli robisz zdjęcie od przodu. Lepiej jest poprosić modela o wyciągnięcie jednej nogi i sfotografowanie go z boku.

Zwróć uwagę na dłonie.

Często model nie wie, co zrobić z rękami podczas sesji zdjęciowej. Niektórzy wkładają je do kieszeni, inni chowają za plecami. Jeśli widzisz, że ręce nie są widoczne na zdjęciu, poproś osobę, aby oparła je na biodrach lub w talii. W przeciwnym razie może się wydawać, że model w ogóle nie ma rąk.

Czasami wystarczy zrobić krok w bok.

Nie musisz biegać po całej okolicy, aby znaleźć idealne tło do zdjęcia. Jeśli nie możesz zmienić ogniskowej i rozmyć tła, poproś modela o zrobienie kilku kroków w jedną lub drugą stronę. Czasami to wystarczy, aby znaleźć bardziej odpowiednie tło.

Upewnij się, że nic nie wyrasta znad głowy modela.

Kiedy jesteśmy pochłonięci procesem fotografowania, czasami nie zauważamy, co znajduje się za modelem. W rezultacie nawet świetne ujęcie może zostać zepsute przez drobny szczegół. Na przykład drzewo lub latarnia nagle wyrastają z głowy fotografowanej osoby. Dlatego warto zwracać większą uwagę na tło, nawet jeśli na zdjęciu okaże się ono rozmyte.

Rozbaw pozującą osobę.

Nie traktuj sesji zdjęciowej zbyt poważnie. Nawet idealna poza wygląda źle, jeśli osoba jest zbyt spięta i czuje się sztywno. Spróbuj więc ją rozbawić. Pozwól jej się wygłupiać i robić miny. Często takie ujęcia wyglądają ładniej niż inscenizowane, a model będzie zachwycony.

Zobaczcie kilkanaście zdjęć, zrobionych w idealnym momencie.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły