12 zdrowych produktów, które mogą mieć szkodliwy wpływ na twój organizm
Ludziom często wydaje się, że żywność uznawaną za zdrową można spożywać bez żadnych obaw. W rzeczywistości są grupy produktów, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie, ale niektóre mogą nam szkodzić. Na przykład warzywa kapustne, w tym jarmuż, zawierają spore ilości ołowiu, gałka muszkatołowa może prowadzić do zatrucia, a kasza kuskus ma tak mało błonnika, że w zależności od stosowanej diety może przyczyniać się do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.
Ekipa Jasnej Strony pomoże wam zidentyfikować tego typu żywność, abyście wiedzieli dokładnie, co konsumujecie.
1. Jarmuż
Warzywa kapustne, jak na przykład jarmuż, mogą wchłaniać z gleby metale ciężkie, przez co zawierają spore ilości ołowiu. Jeśli stosujecie jarmuż w codziennej diecie, zaleca się zastąpić go od czasu do czasu innym warzywem.
2. Wafle ryżowe
Wafle ryżowe stanowią dobry zamiennik chipsów i ciastek, ale mimo że są niskokaloryczne, jest to jednak żywność przetworzona, pozbawiona witamin i minerałów. Ponadto w pewnym badaniu stwierdzono obecność arszeniku w produktach na bazie ryżu.
3. Olej kokosowy
Olej kokosowy uchodzi za wartościowy i zdrowy produkt, ale tak naprawdę zawiera on w ponad 80% tłuszcze nasycone, które podnoszą poziom cholesterolu LDL, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca.
4. Świeży tuńczyk
Mimo że ryba ta zawiera sporo kwasów omega-3, badacze odkryli, że świeży tuńczyk z Oceanu Atlantyckiego ma dość wysokie stężenie rtęci, co u niektórych ludzi może skutkować zatruciem.
5. Cynamon
Cynamon jest powszechnie stosowany jako przyprawa i dodatek do herbaty lub słodyczy. Jednak znajduje się w nim kumaryna o toksycznym i rakotwórczym działaniu.
6. Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa to przyprawa o bogatym smaku pochodząca głównie z Indonezji i Indii. Niestety zdarzyło się kilka przypadków zatrucia gałką. Spożywanie tej przyprawy w nadmiernych ilościach może wywoływać halucynacje, tachykardię i mieć działanie antycholinergiczne.
7. Kawa
Niektórzy sięgają po kawę, żeby się rozbudzić o poranku, poprawić koncentrację lub po prostu zrobić sobie przerwę w ciągu dnia, ale badania pokazują, że spożywanie jej w nadmiarze może przyspieszyć rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, artropatii i otyłości.
8. Kuskus
Ze względu na niską zawartość błonnika kuskus w połączeniu z wysokotłuszczową dietą może zwiększać poziom tkanki tłuszczowej i ryzyko otyłości. Kuskus zawiera również dużo węglowodanów, co może przyczyniać się do skoków poziomu cukru we krwi. Osoby chorujące na cukrzycę lub obciążone ryzykiem wystąpienia tej choroby powinny unikać tego typu produktów.
9. Łosoś wędzony
Łosoś wędzony, czyli produkt skażony zanieczyszczeniami z wody i procesem wędzenia, zawiera duże ilości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które mogą wykazywać właściwości toksyczne, mutagenne i/lub rakotwórcze.
10. Kombucza
Kombucza to sfermentowany napój cieszący się popularnością z uwagi na potwierdzone korzyści dla zdrowia. Odnotowano jednak kilka przypadków zatrucia i niewydolności nerek po jego wypiciu, dlatego rekomenduje się spożywanie kombuczy w ilości około 114 g. dziennie.
11. Ziemniaki
Ziemniaki są powszechnie spożywane w różnych formach: smażone, gotowane lub jako puree, ale gdy natraficie na zielonego ziemniaka, lepiej z niego zrezygnować lub przynajmniej całkowicie wyciąć zzieleniałą część. Ten rodzaj bulwy ma wysokie stężenie glikoalkaloidów, toksycznych związków, które mogą powodować mdłości i wymioty.
12. Mango
Jeśli macie alergię na bluszcz trujący, to lepiej zrezygnujcie ze spożywania mango. Obie rośliny zawierają tę samą substancję, która wywołuje świąd, zaczerwienienie, pokrzywkę i bąble.
Wiedzieliście, że te produkty mogą mieć niezbyt dobry wpływ na zdrowie? Wystąpiły u was jakieś problemy po ich zjedzeniu? Dajcie znać w komentarzach!