15 nostalgicznych zdjęć, dzięki którym robi się ciepło na sercu

Bywa, że w poszukiwaniu partnera idealnego kończymy jeden związek i natychmiast zaczynamy kolejny. Prawda jest jednak taka, że jakość relacji romantycznej jest kwestią subiektywną. Wiemy tylko, że złe związki mogą mieć dla nas negatywne konsekwencje, jak choćby w postaci złego stanu psychicznego, depresji czy utraty wydajności w pracy. Nie potrafimy jednak wskazać, co tak naprawdę sprawia, że relację można nazwać dobrą. Na szczęście naukowcy odkryli, jakie są najważniejsze cechy udanego związku.
Na Jasnej Stronie jesteśmy jak najbardziej za budowaniem zdrowych, szczęśliwych relacji i byliśmy zaskoczeni wnioskami z tego badania. Czytajcie dalej, żeby dowiedzieć się, które istotne cechy naukowcy wymienili jako potrzebne nam do stworzenia udanego związku.
Chociaż trudno stwierdzić, co gwarantuje trwałość więzi uczuciowej, naukowcy już od dawna badali czynniki warunkujące jej powodzenie. Psycholog John Gottman przeprowadził szereg różnych eksperymentów w ramach tak zwanego „Laboratorium Miłości”. Na podstawie swoich wniosków podzielił pary na „mistrzów” i „skazanych na porażkę”. Następnie obserwował cechy wspólne dla „mistrzów” (osób, których związki były długotrwałe) i „skazanych na porażkę” (osób, które się rozwiodły lub były nieszczęśliwe).
Doszedł do wniosku, że ludzie w parach „mistrzów” doceniali się wzajemnie i okazywali sobie wdzięczność, tworząc w związku atmosferę szacunku i uprzejmości. Poczucie akceptacji, troski, zrozumienia i wspólne przeżywanie radosnych chwil ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o budowanie więzi i utrzymanie autentyczności. Dowiedziono jednak istnienia jeszcze innych cech, które sprawiają, że związek jest trwały.
W ramach bardzo interesującego badania przyglądano się 11 196 parom przez mniej więcej rok i gromadzono dane, które miały pomóc przewidzieć jakość związków. Dane te dotyczyły wieku, cech charakteru, płci i wysokości dochodów. Były to cechy, które w największym stopniu umożliwiały prognozowanie, czy dana para będzie szczęśliwa.
Te cechy wskazują, że oboje partnerzy są zaangażowani, mają podobne cele i odczuwają zaufanie, miłość i namiętność w relacji romantycznej.
Poniżej wymienione jest kilka cech opartych na odczuciach partnera względem związku. Są to między innymi:
Oznacza to, że właśnie te uczucia miały w związku większe znaczenie. Niektóre z nich są dobre, a niektóre nie. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkich pozytywnych emocji powinno być więcej niż tych negatywnych, w rezultacie czego powstaje szczęśliwy i trwały związek. Co ciekawe, osobowość partnera, jego rasa, wykształcenie lub sposób, w jaki drugi partner postrzega związek, nie wydawały się aż tak istotne.
To oznacza, że długotrwały związek wykracza poza to, czego zazwyczaj się nas uczy — iluzję znalezienia partnera idealnego. Badanie w rzeczywistości dowodzi, że jakość związku opiera się głównie na tym, jak zadowoleni i wdzięczni względem siebie jesteście, a osobowość ma bardzo niewielkie znaczenie.
Według autorki badania Samanthy Joel, fakt tworzenia związku partnerskiego jest ważniejszy niż konkretny partner, którego wybieramy, i daje w efekcie relację, będącą źródłem zadowolenia i satysfakcji. Rada dla nas wszystkich brzmi: nie skupiać się tak bardzo na typie osoby, a raczej na wzajemnym zaangażowaniu i wspólnym zadowoleniu.
Jaka waszym zdaniem jest najważniejsza cecha dobrego związku? Którą z cech cenicie najbardziej w swoim partnerze? Jeśli jesteście singlami, co byłoby dla was największym źródłem zadowolenia w relacji?