15 rzeczy, których nadal używasz, a należy je wyrzucić

Człowiek puszcza bąka średnio 15 razy na dobę, a czasami nawet do 40 razy! Powoduje to uwięzione w naszym układzie trawiennym powietrze oraz gazy jelitowe. Jest to naturalna funkcja organizmu, ale ponieważ powszechnie uchodzi to za nieodpowiednie i zawstydzające, część osób stara się tłumić aktywność swoich jelit, zwłaszcza w towarzystwie. Jak się jednak okazuje, pod względem zdrowotnym nie jest to wcale dobrym pomysłem.
Wstrzymywanie gazów może być przyczyną poważnych problemów. Kilka z nich ekipa Jasnej Strony przedstawia w dzisiejszym artykule. Na końcu znajdziecie również poradę: co robić, aby gazy jelitowe nie miały przykrego zapachu.
Wstrzymując gazy, zmuszacie ciało do ponownego ich wchłonięcia. Mogą się wtedy znaleźć w krwiobiegu albo zostać wydalone w oddechu jako beknięcie.
Gdy napinacie mięśnie, aby powstrzymać się od puszczenia bąka, nadmierne ciśnienie nagromadzone w organizmie wywołuje ból (zwłaszcza ból brzucha), niestrawność oraz zgagę. Co gorsza, nagminne tłumienie tej potrzeby może prowadzić do obrzęku przewodu pokarmowego.
Uwalnianie gazów redukuje ciśnienie w organizmie, co jest zdrowe dla jelita grubego. Powstrzymywanie tego procesu wywołuje podrażnienie jelita, a wręcz może przyczynić się do powstania hemoroidów.
Choć póki co nie potwierdzono, że wstrzymywanie puszczania wiatrów jest równoznaczne ze wzdęciami, tak to właśnie postrzegamy. Powoduje to złe samopoczucie, nawet jeżeli nasze odczucia niekoniecznie oznaczają, że faktycznie mamy rozdęty żołądek.
Jak wspomnieliśmy, puszczanie wiatrów jest całkowicie naturalne i zdrowe, jednak zbyt wysoka częstotliwość oraz przykry zapach mogą wskazywać na potencjalne problemy zdrowotne, jak choćby nietolerancje żywieniowe czy też dolegliwości trawienne. Wyjątkowo smrodliwe bąki sygnalizują wysokie stężenie siarki w organizmie. Jeżeli przy uwalnianiu gazów pojawia się ból, tudzież inne nieprawidłowości, czas na wizytę u lekarza.
Czy byliście kiedyś zmuszeni wstrzymać tak naturalną potrzebę waszego organizmu? Wstydliwe czy nie, z chęcią przeczytamy wasze historie w komentarzach!