5 sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej w ogrodzie
Soda oczyszczona to jedna z tych często lekceważonych, a zarazem niezwykle przydatnych rzeczy, które zwykle mamy w domu, a które mogą pomóc nam w codziennych obowiązkach. Wykorzystujemy ją do czyszczenia, do dezynfekcji żywności, a nawet do celów kosmetycznych, ale możemy też użyć jej, żeby zadbać o swój ogród.
Ekipa Jasnej Strony przekopała internet w poszukiwaniu przydatnych informacji, jak soda oczyszczona może pomóc nam chronić zdrowie naszych roślin, i chcielibyśmy podzielić się z wami tym, co udało nam się znaleźć.
1. Zwalcza grzyby w ekologiczny sposób.
W połączeniu z mydłem i wodą soda oczyszczona może pomóc nam w zapobieganiu infekcjom grzybowym, jakie mogą zaatakować niektóre gatunki roślin, krzewów i drzew owocowych. Żeby zatrzymać rozwój choroby, wystarczy spryskać roślinę przygotowanym wcześniej roztworem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że skoro mówimy o produkcie naturalnym, efekty mogą być widoczne po czasie nieco dłuższym niż w przypadku zastosowania środków chemicznych. Kolejne zalecenie: należy uważnie obserwować reakcję każdej rośliny, ponieważ nadmiar substancji może ją uszkodzić.
2. Zmniejsza ilość irytujących mszyc.
Mszyce to jedne z tych żyjątek, których zdecydowanie nie chcemy w naszym ogrodzie. Te owady uwielbiają zjadać delikatne komórki roślin, w międzyczasie wydalając słodką i lepką substancję, która przyciąga mrówki i powoduje pojawienie się czarnego grzyba. Grzyb ten wpływa na proces fotosyntezy, więc jest dla rośliny pewnego rodzaju chorobą. Kiedy tak się dzieje, nowe pędy ulegają zniekształceniu, a roślina traci siły. Spryskując lub zamgławiając swój sad lub ogród mieszaniną sody oczyszczonej z mydłem, sprawimy, że mszyce będą trzymać się z dala od nas i od naszych roślin.
3. Odstrasza mrówki.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, soda oczyszczona w połączeniu z mydłem pomaga odstraszyć mszyce i zapobiega uszkodzeniom roślin wywołanym pewnymi rodzajami grzybów. Jeśli do tego środka dodamy silniejsze nawozy mineralne, takie jak mieszanka Viçosa (która jest zasadniczo mieszanką wody, siarczanu miedzi, siarczanu cynku, siarczanu magnezu, kwasu borowego i wapna gaszonego) lub ciecz bordoska (woda, siarczan miedzi i wapno gaszone), możemy też zmniejszyć występowanie mrówek. Stracą zainteresowanie inwazją na nasz ogród czy sad, bo nie będą mogły tam znaleźć produkowanej przez mszyce spadzi, którą bardzo lubią.
4. Może przydać się do oceny jakości gleby.
Eksperci wiedzą, że zdrowa gleba to taka, która nie jest ani zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa. Im bardziej neutralne jest pH gleby, tym silniejsze i zdrowsze rośliny na niej wyrosną.
Żeby sprawdzić rodzaj gleby w swoim ogrodzie, wystarczy wykonać kilka kroków:
- Weź czerwoną kapustę, poszatkuj ją i wrzuć do wrzącej wody destylowanej.
- Pozostaw kapustę w wodzie na 10 minut, a następnie odcedź. Jeżeli woda ma kolor fioletowy, jej pH jest neutralne.
- Przelej wodę po kapuście do 2 oddzielnych kubków: do jednego dodaj ocet (woda ze względu na kwasowość zmieni kolor na ciemnoróżowy), a do drugiego sodę oczyszczoną (woda ze względu na zasadowość zrobi się zielona lub niebieska). Są to kolory „kontrolne”.
- W oddzielnych pojemnikach umieść trochę wody po kapuście i jedną lub 2 łyżki gleby, którą chcesz zbadać. Poczekaj 30 minut.
Jeśli woda zrobi się różowa, gleba jest kwaśna. Jeśli niebieska lub zielona — zasadowa. Gdy woda pozostanie fioletowa, masz glebę idealną!
5. Pomaga uzyskać lepszy kompost.
Teraz, kiedy już wiesz, że najlepsze dla roślin jest pH neutralne, spróbuj popracować nad kompostem! Wypełnij go odpadami organicznymi ze swojej kuchni i ogrodu: obierkami warzyw i owoców, skorupkami jajek, fusami z kawy, skoszoną trawą, rozdrobnionymi pędami i roślinami... Upewnij się też, że mają zapewniony dobry przepływ powietrza. Czy pamiętasz nasze wyjaśnienia z punktu powyżej na temat tego, jak rozpoznać stan gleby, którą uzyskasz? To narzędzie niewątpliwie pomoże ci zapoczątkować zdrowy ogród lub sad.
Znacie jakieś inne zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie? Bardzo chcielibyśmy o nich usłyszeć!