6 historii kryjących się za kultowymi filmowymi strojami
Stroje i trendy modowe, które oglądamy w filmach, mają zazwyczaj długą i skomplikowaną historię. Ubrania naszych ulubionych postaci nie pojawiają się ot tak, znikąd. Kostiumografowie starannie je dobierają na podstawie pedantycznych analiz. Zdają sobie bowiem sprawę, że strój nie tylko wyraża styl danej osoby, ale miewa głębsze przesłanie. Przyjrzyjmy się kilku kultowym kreacjom z klasyki kina, które są czymś więcej niż tylko modnym i stylowym elementem garderoby.
1. Tradycyjne zuluskie nakrycia głowy posłużyły za inspirację w filmie Czarna Pantera.
W filmie Czarna Pantera możemy zobaczyć mnóstwo wpływów afrykańskich. Nakrycia głowy bohaterów były inspirowane tradycyjnymi zuluskimi kapeluszami. Są one zrobione z trawy i bawełny. Nosi się je podczas specjalnych uroczystości, takich jak śluby.
2. Projektantka mody pracująca przy filmie Dom Gucci miała dostęp do archiwum marki.
Kostiumografka pracująca przy produkcji Dom Gucci otrzymała dostęp do ogromnego archiwum vintage tej marki. Była więc w stanie włączyć do swoich filmowych projektów niektóre z najbardziej zachwycających elementów garderoby Gucci z minionych lat, które udało jej się tam odnaleźć.
3. Kultowa mała czarna ze Śniadania u Tiffany’ego to dzieło Givenchy.
W filmie Audrey Hepburn ma na sobie czarną sukienkę projektu Givenchy. Choć powstała ona w latach 60., po dziś dzień pozostaje kultową kreacją. Sukienka nie ma rękawów, jest mocno wycięta na plecach, a całą stylizację dopełniają czarne, długie do łokcia rękawiczki.
Jeden egzemplarz sukienki przechowywany jest w archiwum Givenchy. Kolejny można znaleźć w Muzeum Stroju w Madrycie, a ostatni sprzedano na aukcji Christie’s za ponad 607 000 euro w 2006 roku.
4. Alan Rickman pomógł zaprojektować kostium Snape’a w filmie Harry Potter.
W filmie Harry Potter Alan Rickman miał wpływ na wybór ubioru granej przez siebie postaci. Aktor doradził zespołowi kostiumograficznemu, jak zaprojektować ubrania Snape’a, ponieważ miał konkretną wizję, jak powinien wyglądać. Rickman był przekonany, że potrzebuje kostiumu z wieloma guzikami, bo, pracując nad rolą, wyobrażał sobie Snape’a, który zapina guziki. Chciał też mieć obcisłe rękawy.
5. Kultowa sukienka Marilyn Monroe nie była interesująca dla jej projektanta.
Blondynka w unoszącej się białej sukience to chyba najbardziej rozpoznawalny wizerunek Marilyn Monroe. Projektantem odpowiedzialnym za ten kostium był William Travilla, który nie poświęcił zbyt wiele uwagi jego stworzeniu i zdeprecjonował go, nazywając „głupiutką sukieneczką”. Jednak jeden z 3 egzemplarzy tej sukienki sprzedał się za 4,6 miliona dolarów.
6. Kultowe kozaki z filmu Diabeł ubiera się u Prady to hołd dla Coco Chanel.
To żadna tajemnica, że Diabeł ubiera się u Prady jest jednym z najsłynniejszych współczesnych filmów. Niektóre sceny, które pojawiły się w tej produkcji, stały się kultowe w świecie kina. Dobrze znanym przykładem jest scena, w której dziennikarka modowa Andy Sachs zmienia swój wygląd, zakładając parę kozaków Chanel.
Coco Chanel była znana ze swojego zamiłowania do długich kozaków, ale nigdy nie włączyła ich do swoich kolekcji. Często je nosiła, a robił je dla niej na zamówienie dom mody Massaro.
W którym filmie kostiumy są najbardziej stylowe? Kogo byście wybrali, gdybyście mogli mieć garderobę dowolnej fikcyjnej postaci?