6 niespodziewanych rzeczy, które mają miejsce podczas cyklu menstruacyjnego
Fakt, że kobiety podczas okresu mogą zajść w ciążę, jest już dobre znany, ale wciąż istnieje mnóstwo innych rzeczy, których możemy nauczyć się o naszym organizmie. Cykl menstruacyjny jest złożonym procesem, który reguluje kobiecy organizm i nie ma wątpliwości, że w ogromny sposób wpływa on na życie kobiet.
Na Jasnej Stronie dzielimy się w wami kilkoma faktami, o których pewnie nie wspomniał wam wasz ginekolog.
1. Hipokamp zwiększa swoją objętość.
Badania pokazują, że wraz ze wzrostem poziomu estrogenów, hipokamp zwiększa swoją objętość. Te zmiany w mózgu mają rzeczywisty wpływ na zachowanie kobiet. Badacze doszli do wniosku, że jeśli kobiety w pewnych fazach swojego cyklu są szczególnie podatne na zmiany w zachowaniu, może to być na przykład dobry moment, żeby zwalczyć huśtawki nastroju.
2. Wpływ hormonów na nasz organizm różni się w zależności od tygodnia.
Hormony odgrywają ogromną rolę w naszym organizmie. Cykl menstruacyjny zazwyczaj wygląda następująco:
- W pierwszym tygodniu możemy odczuwać pewne dolegliwości przed pojawieniem się okresu. Następnie poziom estrogenów zaczyna wzrastać, a my zaczynamy się czuć lepiej.
- W drugim tygodniu czujemy się najlepiej, a nasz poziom testosteronu na krótko wzrasta. Możemy mieć ochotę na więcej intymnych chwil z naszym partnerem.
- W trzecim tygodniu poziom estrogenów drastycznie spada, a poziom progesteronu wzrasta. Możemy odczuwać huśtawki nastrojów i mieć chandrę.
- W czwartym tygodniu poziom estrogenów i progesteronu spada, a niektórym kobietom zaczyna doskwierać zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
3. Menstruacyjne skurcze mięśni mogą zmieniać strukturę kobiecego mózgu.
Naukowcy twierdzą, że skurcze menstruacyjne ma od 20% do 90% nastolatek. Mogą one trwać nawet do 72 godzin. Kolejne badanie pokazało, że u kobiet skarżących się na ból menstruacyjny odnotowano zmniejszenia objętości części mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie przesyłanych informacji, przetwarzanie sensoryczne na wyższym poziomie i regulację funkcji endokrynnej. Jeśli więc czujemy, że zaczyna nam gorzej iść w pracy, być może przyczyną tego są skurcze menstruacyjne.
4. Skurcze menstruacyjne mogą się przemieszczać.
Nie, to nie żart. Ból menstruacyjny może dosłownie się przemieszczać. Czasami można odczuwać skurcze w takich miejscach jak np. nogi. Okolice miednicy to obszar „złożony z sieci nerwów”, więc kiedy pojawia się ból, oddziałuje on też na nasze nogi, dolną część pleców i poniższy obszar.
Poza tym utrata istotnych minerałów podczas okresu (takich jak żelazo, magnez i potas) zubaża organizm, a odpowiedzią są skurcze mięśni. Lekarze mówią też: „Ludzki organizm przypomina gniazdo, w którym przeplatają się ze sobą tworzące je gałązki. Zatem jeśli coś doskwiera nam z jednej strony [na przykład brzuch], możemy równie dobrze odczuwać ból po drugiej stronie [w dolnej części pleców]”.
5. Cykl menstruacyjny może mieć wpływ na twój głos.
To nie jest dobra wiadomość dla piosenkarek, ale pewne badanie pokazało, że podczas okresu możemy doświadczać przedmiesiączkowych problemów głosowych, co oznacza utratę siły głosu i zmniejszoną zdolność do śpiewania.
Suche struny głosowe mogą nawet sprawić, że będzie nam trudniej kontrolować vibrato.
6. Dolegliwości towarzyszące okresowi nasilają się, kiedy jest zimno.
Według lekarzy kobiety skarżą się, że dolegliwości towarzyszące ich okresom nasilają się zimą. Chłód może też mieć wpływ na długość cyklu. Latem jest on krótszy o 0,9 dnia.
Które fakty najbardziej was zaskoczyły? Który tydzień cyklu jest dla was najtrudniejszy?