6 prostych i skutecznych metod sprzątania, które są przydatne dla każdego
Porządki to rutynowy obowiązek, a jego efekt może wpłynąć na nasz nastrój i produktywność. Pewne badanie wykazało, że w zagraconych pomieszczeniach ludzie czują się bardziej zestresowani i zmęczeni niż w czystych!
Ekipa Jasnej Strony dąży do tego, aby nasze codzienne życie było łatwiejsze i wygodniejsze. Właśnie dlatego znaleźliśmy kilka metod sprzątania, które mogą pomóc wam w szybkim i skutecznym czyszczeniu domu. A na końcu artykułu znajdziecie bonus, który przedstawia metodę minimalistyczną!
1. Metoda grupowania/kół
Na początku trzeba podzielić wszystkie swoje obowiązki na 3 lub więcej grup. Oto, jak możecie to zrobić:
- Zapisz swoje obowiązki na kartkach i trzymaj je w pudełku. Podstawowe codzienne obowiązki powinny zostać umieszczone na małych kartkach, cotygodniowe zadania — na średnich kartkach, a ostatnia grupa ma obejmować te czynności, które można wykonywać rzadko (np. sezonowo). Można podzielić ją również na zadania miesięczne i roczne.
- Następnie podziel pudełko z kartkami na sekcje. Pierwsza sekcja to „Dzisiaj”. Musisz włożyć tam wszystkie kartki z obowiązkami, które należy wykonać w ciągu danego dnia. Kolejna sekcja to cotygodniowe prace domowe, następna to kartki z comiesięcznymi obowiązkami, a na końcu zostają zadania sezonowe.
- Gdy tylko prace z małego koła, czyli te wyznaczone na dany dzień, zostaną zakończone, możesz przejść do średniego okręgu, a następnie do dużego.
- Każdego ranka lub poprzedniego wieczoru należy ułożyć zestaw kartek, umieszczając go w sekcji „Dzisiaj”. Na koniec dnia karty z wykonanymi obowiązkami należy odłożyć na swoje miejsce (z wyjątkiem tych codziennych). Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do kolejnych kart.
- Nie wychodź z domu, dopóki nie przejrzysz swoich kart, aby upewnić się, że nic nie zostało zapomniane.
2. Metoda sprzątania mistrza zen
Dzięki tej prostej metodzie nie będziecie już odkładać obowiązków domowych i zmniejszycie odczuwany niepokój.
Codziennie po porannej modlitwie mnisi zen sprzątają przez 20 minut. Zamiatają podłogę, zmywają naczynia i myją okna. Nic specjalnego, robimy to codziennie, prawda? Ale jest jedna ważna różnica.
Kiedy minie 20 minut, mnisi przestają wykonywać te czynności nawet jeśli nie zostały skończone. Sprzątają nie ze względu na porządek lub wygodę, ale traktują to jako element medytacji.
3. Zasady Kaizen
Kaizen to praktyka wymyślona w fabrykach samochodów Toyoty w celu udoskonalenia procesów roboczych, przy jednoczesnym wydawaniu minimalnej ilości pieniędzy na organizację produkcji.
Jej zasady opierają się na tak zwanym systemie 5S:
- 1S — Sortuj. Podziel rzeczy na niezbędne i niepotrzebne.
- 2S — Przestrzegaj porządku. Niezbędne rzeczy przechowuj tak, aby można było je szybko znaleźć i wykorzystać.
- 3S — Utrzymuj czystość. Zastanów się nad działaniami, które pomogą ci utrzymać porządek w domu każdego dnia.
- 4S — Wprowadzaj standardy. Zasady dotyczące czystości i utrzymywania porządku powinny być obowiązkowe dla każdego, a skuteczne rozwiązania należy ujednolicić i stosować w praktyce.
- 5S — Ulepszaj zasady. System zasad powinien wejść nam w nawyk, aby każde sprzątanie stało się krokiem w kierunku ulepszania naszego domu.
4. 20 minut przez 30 dni
Chcesz posprzątać swój dom, nie poświęcając na to więcej niż 20 minut dziennie? Dzięki tej metodzie bez większego wysiłku utrzymasz mieszkanie w czystości.
- Zorganizuj niewielką przestrzeń przy drzwiach wejściowych, aby służyła jako miejsce na wszystkie nowe przedmioty, które przynosisz do domu. Następnie wystarczy, że od czasu do czasu posortujesz te rzeczy i odłożysz je na swoje miejsce.
- Zmywaj naczynia po każdym posiłku.
- Codziennie rób pranie. Dzięki temu nie będziesz przytłoczony 200 ręcznikami i stosem brudnych skarpetek na raz.
- Gwiżdż podczas pracy. Tak naprawdę nikt nie lubi sprzątać, ale śpiewanie, nucenie, gwizdanie lub włączanie muzyki to świetne sposoby, aby złapać rytm i dobrze się bawić podczas pracy.
- Ustaw minutnik, żeby uniknąć sprzątania przez 3 godziny.
Dzięki tym prostym metodom będziesz cieszyć się czystym domem bez konieczności sprzątania przez długie godziny!
5. Cotygodniowe sprzątanie określonych stref
Podziel swój dom na strefy:
- strefa 1 — przedpokój, łazienka, sypialnia
- strefa 2 — kuchnia, dowolne pomieszczenie (np. pokój dziecięcy)
- strefa 3 — jadalnia, salon
- strefa 4 — inne pomieszczenia (np. spiżarnia, pralnia)
Na każdą strefę należy przeznaczyć co najmniej 30 minut. W poniedziałek zacznij od strefy 1. We wtorek możesz wziąć dzień wolny lub zabrać się za strefę 2 — to zależy od ciebie. Podsumowując, w ciągu tygodnia będziesz mieć 4 dni sprzątania i 3 dni wolne.
6. Metoda hotelowych pokojówek
Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku osób, które chcą od razu posprzątać swój dom i nie lubią rozkładać sprzątania na kilka dni. Najważniejszą rzeczą w tej metodzie jest kolejność wykonywania działań w pomieszczeniu. Powinno się zacząć od najdalszego zakątka i czyścić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Po pierwsze: wyrzuć śmieci, wytrzep koce i narzuty.
- Po drugie: gdy kurz opadnie, nanieś środki czystości na brudne powierzchnie.
- Po trzecie: pościel łóżko, odkurz podłogę i wyczyść kurz.
- Trudno dostępne miejsca można czyścić szczoteczką do zębów i patyczkami do uszu.
Bonus: Jak uporządkować swoje codzienne życie, aby zminimalizować bałagan
Spraw, żeby twój mały dom stał się większy
Autorką tej metody jest popularna chińska projektantka wnętrz Lu Wei. Niedawno napisała książkę, w której radziła, jak przechowywać rzeczy bez zagracania przestrzeni. Oto jej główne zalecenia:
- Zamiast kupować osobną szafę, stwórz w domu wbudowany system przechowywania, który nie przyciąga zbytniej uwagi.
- Wykorzystaj wysokość. Przechowywanie pionowe pomaga uporządkować rzeczy znacznie wygodniej i efektywniej niż przechowywanie poziome.
- Stosuj naklejki. Dzięki temu każdy będzie wiedział, co znajduje się w określonym pojemniku.
- Twórz „kapsuły czasu” dla swoich wspomnień. To pudełka, w których możesz przechowywać swoje pamiątki z każdego roku.
Metoda japońska: 1 osoba = 1 torba
Fumio Sasaki praktykuje życie zgodne z filozofią minimalizmu. Japończyk proponuje dość radykalną metodę na utrzymywanie porządku: po prostu nie kupuj rzeczy, bez których możesz się obejść. Fumio twierdzi, że w przypadku trzęsienia ziemi będzie mógł opuścić dom ze wszystkimi swoimi rzeczami, które zmieszczą się w jednej małej torbie.
Która metoda jest według was najbardziej przydatna? A może macie swoje własne sposoby na sprzątanie? Dajcie znać w komentarzach!