7 oznak, że przedmiot, który zamierzasz kupić, to podróbka
Naukowcy twierdzą, że wartość podrobionych towarów na całym świecie w 2019 roku wyniosła w sumie 509 miliardów dolarów. Fałszywe produkty stały się tak powszechne i dobrze wykonane, że czasami naprawdę trudno stwierdzić, czy produkt, który mamy zamiar kupić, jest autentyczny.
Ekipa Jasnej Strony zebrała kilka porad, które pomogą wam uchronić się przed kupowaniem podróbek. Przeczytajcie nasz artykuł i już więcej nie dajcie się oszukać!
1. Zero danych kontaktowych
Na podrabianych produktach często brakuje danych kontaktowych oraz informacji o firmie, która wytworzyła daną rzecz. Jeśli nie widzimy adresu, e-maila, strony internetowej lub numeru telefonu w celu otrzymania informacji zwrotnej od klienta, to pierwszy znak, że coś jest nie tak. Unikajcie kupowania produktów od takich podejrzanych podmiotów.
2. Brakujące akcesoria
Wiele dużych firm prosi swoich klientów, aby zwracali szczególną uwagę na wszystkie dodatkowe elementy, które powinny być dołączone do głównego nabywanego produktu. W przypadku gadżetów elektronicznych należy sprawdzić, czy w opakowaniu znajdują się również słuchawki, ładowarki i instrukcje obsługi. Jeśli natomiast chodzi o ubrania i akcesoria, sprawdzajcie karty gwarancyjne i metki.
3. Jakość ekranu
Jedną z mniej oczywistych cech, na które warto zwrócić uwagę podczas sprawdzania nowego telefonu, jest jasność ekranu. Przy porównywaniu oryginalnych i fałszywych urządzeń z serii iPhone 7 okazało się, że autentyczny smartfon ma znacznie ciemniejszy ekran po włączeniu go po raz pierwszy. Wyświetlacz podróbki był z kolei o wiele jaśniejszy.
4. Nieprawidłowe rozmieszczenie znaków firmowych i logotypów
Przed zakupem jakiegokolwiek produktu sygnowanego znaną marką przejrzyjcie najpierw jego zdjęcia i zwróćcie uwagę na logo oraz znaki firmowe. Zazwyczaj marki umieszczają swoje logotypy w określonych miejscach, stosując unikalne czcionki i rozmiary. Podróbki nie są na ogół tak precyzyjne i dzięki temu z łatwością będziecie w stanie określić, czy dany produkt jest oryginalny.
5. Niedokładne wzory
Kupując ubrania i torebki, zwracajcie szczególną uwagę na szwy. Na autentycznych produktach szwy będą staranne, piękne i proste, a wzory równe. Z kolei na podróbkach szwy są zazwyczaj źle wykonane, a wzory wydają się nierówne lub krzywe.
6. Niewłaściwe pudełko
Kupując słuchawki AirPods, możecie sprawdzić ich oryginalność, zanim jeszcze je otworzycie. Wystarczy spojrzeć na opakowanie. Na podrobionym produkcie tylny przycisk będzie znajdował się znacznie wyżej niż na oryginalnym etui. Ponadto autentyczne pudełko będzie miało charakterystyczny napis, który zostaje umieszczony na wszystkich produktach marki Apple.
7. Tanie opakowanie
Znane marki przywiązują dużą wagę do sposobu pakowania swoich produktów, dlatego opakowanie autentycznego wyrobu będzie dobrej jakości. Jeśli pudełko wygląda kiepsko, ma wyblakłe kolory, tandetny materiał lub ogólnie sprawia wrażenie zużytego, to prawdopodobnie produkt jest fałszywy.
Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam kupić podrobiony produkt? Jakie macie sposoby na sprawdzanie autentyczności przedmiotów?