7 sygnałów, które mogą zwiastować niebezpieczeństwo
Na celowniku oszustów może znaleźć się każdy, niezależnie od wieku i pochodzenia. Dlatego tak trudno przewidzieć, kogo dopadną w następnej kolejności. Posługują się niecodziennymi metodami — zostawiają koperty na siedzeniu i dziwne przedmioty na masce samochodu. Przestępcy i oszuści są coraz bardziej wyrafinowani w swoich podchodach i coraz kreatywniej wykorzystują swoje umiejętności, aby nas okraść, a nawet zaatakować. Ale na szczęście możemy zawczasu rozpracować najczęściej stosowane przez nich sztuczki.
Ekipa Jasnej Strony przygotowała dla was listę nietypowych sygnałów zwiastujących kłopoty i krótki przewodnik, co należy robić w takich sytuacjach.
1. Koperta na siedzeniu w samochodzie
Jeśli znajdziecie kopertę na siedzeniu pasażera, pomimo faktu, że zamknęliście samochód, to znaczy, że komuś udało się do niego włamać. Ale to dopiero wstęp do oszustwa. W kopercie możecie znaleźć na przykład liścik o treści:
„Szanowni Państwo, przetestowaliśmy zabezpieczenia pojazdu i jak widać, bardzo łatwo się do niego włamać. Oczekujemy zapłaty za test, a w zamian przyślemy kogoś, kto zamontuje państwu lepszy system bezpieczeństwa”.
Lepiej tego jednak nie robić. Jeśli zapłacicie ludziom, którzy wam grożą, zachęcicie ich do tego, by ponownie to zrobili. Poinformujcie o zajściu policję i regularnie sprawdzajcie system alarmowy w samochodzie u zaufanego mechanika.
2. Butelka wody na masce
Jeśli znajdziecie butelkę wody na masce samochodu, nie ruszajcie jej i natychmiast udajcie się do mechanika lub na policję, żeby ktoś sprawdził, czy w samochodzie nie został zamontowany nadajnik GPS. Podstęp z butelką wykorzystują prawdopodobnie porywacze i handlarze ludźmi, którzy w ten sposób chcą wywabić ofiarę z pojazdu. Jeśli więc zauważycie jakiś dziwny przedmiot na masce, pod żadnym pozorem nie wysiadajcie, by się go pozbyć.
3. Zepsuty taksometr
Jeśli po zajęciu miejsca w taksówce kierowca powie wam, że popsuł mu się taksometr, natychmiast wysiądźcie. Nie pozwólcie mu ruszyć. W przeciwnym razie możecie zapłacić o wiele więcej, niż wynosi normalna stawka, zwłaszcza jeśli jesteście turystami albo wyglądacie na przyjezdnych.
4. Holowanie przez nieznaną firmę
Jeśli w czasie podróży samochodem pojawią się jakieś problemy, unikajcie nieznajomych, którzy oferują wam pomoc, chyba że jesteście absolutnie pewni, że z ich strony nic wam nie zagraża. Istnieją firmy holownicze, żerujące na nieszczęsnych kierowcach, którzy utknęli w szczerym polu.
A więc jeśli zatrzyma się koło was laweta nieznanej firmy, odrzućcie ich pomoc. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że policzą sobie dużo więcej za usługę i nie oddadzą wam samochodu, dopóki im nie zapłacicie. Jeśli nie jesteście pewni, czy macie do czynienia z pomocą drogową, którą wezwaliście, zadzwońcie ponownie do firmy i poproście o podanie numerów rejestracyjnych pojazdu, żebyście mogli go zweryfikować.
5. Parkowanie obok samochodów dostawczych
Parkowanie w sąsiedztwie większych pojazdów bywa zgubne. Duże samochody zasłaniają widok, a wy możecie paść ofiarą przestępców, którzy się za nimi ukrywają. Unikajcie więc parkowania tuż obok wszelkiego rodzaju samochodów dostawczych.
6. Bank prosi o podanie numeru PIN.
Pamiętajcie, że bank nigdy nie poprosi was o podanie hasła lub kodu PIN. Jeśli więc rozmówca podaje się za pracownika waszej placówki bankowej i prosi was o podzielenie się tymi informacjami, natychmiast się rozłączcie. Następnie odszukajcie numer telefonu do swojego banku na oficjalnej stronie internetowej w zakładce „Kontakt” i poinformujcie ich o zdarzeniu.
7. Dziwne sposoby płatności
Uczciwa firma nigdy nie poprosi was o zapłatę za pośrednictwem serwisów takich jak Western Union, MoneyGram lub kartami podarunkowymi i bonami. Jeśli taki jest ich wymóg, to jasny sygnał, że macie do czynienia z oszustami. Ponadto jeśli firma ponagla was do wykonania przelewu, trzymajcie się od nich z daleka i pod żadnym pozorem im nie płaćcie.
Po czym jeszcze można poznać, że coś nam zagraża? Czy kiedykolwiek padliście ofiarą oszustwa? Co zrobiliście?